Ciąża i poród

Płodowy zespół alkoholowy

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Płodowy zespół alkoholowy (zwany PZA lub z angielskiego FASfetal alcohol syndrome) to zespół nieprawidłowości, który stwierdza się u niektórych matek spożywających alkohol w trakcie trwania ciąży. Zespół alkoholowy następuje w wyniku picia alkoholu przez przyszłe matki. Alkohol wypity przez kobietę ciężarną przenika przez łożysko do organizmu dziecka, które wchłania go w całości. Płód zostaje wtedy uszkodzony, nawet wtedy, gdy matka tego nie odczuwa.

FAS to zespół zaburzeń fizycznych i umysłowych, które objawiają się jako opóźnienia umysłowe, dysfunkcje mózgu, różnorakie anomalie rozwojowe, zaburzenia psychiczne i zaburzenia w uczeniu się. Badania wykazały, iż alkohol zdolny jest do poczynienia większych szkód dla rozwijającego się płodu, niż inne substancje uzależniające, nawet takie jak marihuana, kokaina czy heroina.

Płodowy zespół alkoholowy - skutki

Skutki mogą być średnio nasilone lub groźne, przejawiają się obniżeniem ilorazu inteligencji, zaburzeniami uwagi, zdolności uczenia się, wadami serca, mogą prowadzić nawet do śmierci. Zaburzenia spowodowane FAS mogą trwać nawet całe życie.

Płodowy zespół alkoholowy nie jest wynikiem uzależnienia się płodu od alkoholu, nie uaktywnia się w czasie trwania porodu ani też bezpośrednio przed nim. FAS to skutek picia alkoholu przez matkę w którymkolwiek stadium ciąży. Na alkohol najbardziej narażony jest rozwijający się dopiero układ nerwowy, którego rozwój może zostać zdezorganizowany na trzy sposoby: część komórek po prostu obumiera, część przemieszcza się w nieodpowiednie rejony, lub komórki te tworzą niewłaściwe połączenia.

Płodowy zespół alkoholowy - objawy:

1. Charakterystyczne rysy twarzy: środkowa jej część jest płaska, nos jest mały i zadarty. Oczy są szeroko rozstawione, mają opadające powieki, ich szczęka jest słabo rozwinięta, mają też wąską górną wargę. Najwyraźniej cechy te są widoczne u dzieci w wieku od 2 do 20 lat.
2. Za mały wzrost i waga, zarówno po urodzeniu, jak i w życiu płodowym, objaw ten utrzymuje się mimo prawidłowego odżywiania.
3. Często występują wady wrodzone, takie jak wadliwa budowa stawów, serca, uszu, oczu. Występuje również hipotonia i hipertonia, czyli obniżone lub wysokie napięcie mięśni.

Alkohol zabójczo wpływa również na mózg płodu, najbardziej zagrożone są:
1. Móżdżek – odpowiada on za koordynację ruchów celowych, utrzymywanie równowagi, reguluje tonus mięśniowy. Odpowiada również za pamięć odruchów. Jego uszkodzenie skutkuje między innymi: problemami z utrzymaniem wzorowej postawy ciała, zaburzeniami równowagi, nieskoordynowanymi ruchami, drżeniem ciała, osłabionym napięciem mięśni, niewyraźną mową i niezdolnością do wykonywania szybkich ruchów naprzemiennych.
2. Płaty czołowe – w nich odbywają się procesy planowania, kontrolowania emocji. FAS może skutkować utratą zdolności poruszania częściami ciała, niezdolnością do działań spontanicznych, schematycznością myślenia, niemożnością skoncentrowania się na konkretnym zadaniu, zachowaniami agresywnymi, zmianami osobowości.
3. Hipokamp, który ściśle wiąże się z tworzeniem zapisu pamięciowego, bierze udział w procesie uczenia się. Do jego zadań należy także filtrowanie sygnałów od środowiska. Wystąpienie upośledzeń w obrębie hipokampu może powodować niestabilność emocjonalną, problemy z pamięcią, niemożnością wyobrażenia sobie pojęć abstrakcyjnych.
4. Ciało modzelowate, czyli spojenie wielkie. Jego rolą jest zapewnienie przepływu informacji między dwiema półkulami. Płodowy zespół alkoholowy może spowodować powolny przepływ informacji, brakiem połączeń między półkulami mózgu.

Dzieci, u których wystąpił płodowy zespół alkoholowy, mają opinię niegrzecznych i złośliwych, bardzo często mają problemy z zachowaniem, zaś większość z nich nie jest w stanie normalnie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Cechą charakterystyczną w ich zachowaniu jest nadaktywność, impulsywność, drażliwość, problemy ze spaniem, złośliwość, depresje. Dzieci z FAS bardzo często mają problemy w nauce, wynika to z osłabionej pamięci, kłopotów z myśleniem. Dziecko takie, mimo iż ma wymagany zakres obserwacji, nie potrafi ich prawidłowo wykorzystać. Płodowy zespół alkoholowy występuje u dzieci kobiet, które albo nadużywają alkoholu, albo są, bądź były od niego uzależnione. Nie można wykluczyć również wpływu sporadycznego picia alkoholu, zwłaszcza w pierwszym etapie ciąży. Dziecku może także zaszkodzić jednorazowe wypicie alkoholu, dowolnego dnia. Nie ustalono jednak, jaka ilość alkoholu może spowodować wystąpienie FAS.

Choroba ta jest nieuleczalna, zmiany, które nastąpiły w mózgu nie mogą zostać cofnięte, ale też nie ulegają pogłębieniu. Płodowemu zespołowi alkoholowemu da się jednak w stu procentach zapobiec. Zaleca się całkowitą abstynencję kobietom, które są już w ciąży, ale także tym, które planują zostać matkami.

Komentarze:
JULKA 2011-10-13 06:35:01

A NIE KTÓRZY GINEKOLODZY MÓWIĄ ŻE KILKA LAMPEK CZERWONEGO WINA NIE ZASZKODZI.PONIEWAŻ CZERWONE WINO PRODUKUJE CZERWONE KRWINKI KTÓRE W CZASIE CIĄŻY DZIECKO ZABIERA MATCE A W TEDY JEST ICH WIĘCEJ POTRZEBA.ALENIE MÓWIĘ TUTAJ ŻEBY KOBIETY CIĘŻARNE PIŁY.

malaga 2011-11-26 20:11:50

niestety szkodzi mam dzieck 4 letnie z tym zespolem drazliwe,nieposluszne,itp nie potrafi dostosowac sie do spolecznosci przedszkolnej.pilo sie winko ni e wiedzac o ciazy !!!

paulina 2011-12-25 14:16:03

jak widzę kobietę w ciąży, która sobie zuchwale do obiadu popija czerwone winko...żal drogie mamy! no cóż nasuwa się tylko jedna refleksja: więcej edukacji w tym zakresie! a ginekologom twierdzącym że kilka lampek czerwonego wina nie zaszkodzi serdecznie już podziękujemy, za to że szerzą jakieś chore teorie

Patrycja 2012-03-29 22:44:26

JULKA: Bzdura... To, że wino produkuje czerwone krwinki to MIT!! W ciąży nie można pić... a najgorsze jest to ze alkohol najgrozniejszy dla płodu jest od momentu zapłodnienia do 3 tyg... - niekiedy nawet nie wiadomo, ze jest się w ciąży... JESTES W CIĄŻY NIE PIJ

PRAWY POLAK 2012-04-10 12:48:21

NIE PIJ WCALE JEŻELI WSPÓŁŻYJESZ! ŻADNE ŚRODKI ANTYKONCEPCYJNE NIE DAJĄ 100% BEZPIECZEŃSTWA WIEC NIGDY NIE WIADOMO CZY W TWOIM CIELE NIE MA KILKU KOMÓREK NOWEGO ŻYCIA!!!! ZDELEGALIZOWAĆ ALKOHOL!!!

gorsza mama 2012-11-13 21:30:51

ja mam dziecko z tym zespołem, jestem uzależniona od lat, w ciąży nie mogłam sobie jeszcze poradzić z problemem...nie piję od kilku lat ale codziennie widzę jak moje dziecko dużo trudu wkłada w nauczenie się rzeczy które innym przychodzą z łatwością...wiem już czym jest piekło na ziemi

Podpisz się...Ciocia tych 2013-01-03 18:25:19

Dodaj swój komentarz...Ja mam pod dachem taką osobę jest wykształcona po studiach psychologicznych ale co z tego jak świadomie truła w łonie swoje dzieci udawała że jest mądrzejsza i że nikt nie widzi co robi bardzo to bolesny widok jak te bezbronne dzieci muszą teraz cierpieć