Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Noworodek i niemowlę

Porażenie mózgowe - jest to uszkodzenie mózgu powstałe w okresie rozwoju płodowego, podczas porodu lub tuż po urodzeniu. W wyniku porażenia dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego przebiegającego z wieloma objawami.

Niezależnie od typu porażenia zawsze dochodzi do zaburzeń układu mięśniowego. W 70-80% zaburzeniom tym towarzyszy wzmożone spastyczne (skurczowe) napięcie mięśni. Tylko w 10-15% zamiast wzmożonego napięcia występują nieprawidłowe ruchy zwane dyskinezami. Jeszcze rzadziej mamy do czynienia z typami ataktycznymi - pacjent ma zaburzenia koordynacji ruchów i równowagi.

Porażenie mózgowe - objawy

• Porażenie wszystkich czterech kończyn (quadriplegia).
• Porażenie tylko kończyn (tzw. diplegia). Terminem tym określa się też pacjentów, u których uszkodzenie kończyn dolnych dominuje. Ruchy kończyn górnych pozwalają chorym w miarę dobrze funkcjonować.
• Dysfunkcja mięśni połowy ciała (hemiplegia).

Funkcjonowanie chorych z porażeniem mózgowym typu spastycznego różni się w zależności od stopnia i rodzaju uszkodzenia układu nerwowego.

Porażenie mózgowe - przyczyny

Dzieci te na ogół rodzą się przed naturalnym terminem porodu. Czynnikami ryzyka są:

○ niska waga urodzeniowa (ok. 35-40%),
○ choroby metaboliczne,
○ infekcje (5-10%),
○ wrodzone wady ośrodkowego układu nerwowego (5-10%),
○ niedotlenienie okołoporodowe (9%),
○ niedotlenienie podczas rozwoju płodowego (5-10%),
○ inne czynniki (22-23%).

Porażenie mózgowe - leczenie:
Ważnym elementem leczenia jest stała opieka i wybranie odpowiedniej metody leczenia w najlepszym okresie rozwoju dziecka:

Leczenie zachowawcze - jest najczęściej głównym elementem leczenia. Główną rolę odgrywają tu ćwiczenia rozciągające napięte mięśnie. Ważne też są zabiegi utrwalające prawidłowe ustawienie szkieletu. Innym sposobem są ćwiczenia rozwojowe polegające na hamowaniu prymitywnych odruchów oraz reakcji związanych z czuciem głębokim (czucie ułożenia, wibracji). Odruchy te są bowiem przyczyną wzmożonego napięcia mięśni.

Leczenie farmakologiczne - polega na podawaniu leków obniżających napięcie. Główną grupą leków są benzodiazepiny (leki o działaniu nasennym i uspokajającym).

Leczenie operacyjne - dzieli się na metody: ortopedyczne i neurochirurgiczne. Metody ortopedyczne (wydłużanie ścięgien, korekcje kości, przesunięcie przyczepów mięśni). Zabiegi te mogą być powtarzane w trakcie wzrostu dziecka. Neurochirurgiczne mają na celu zmniejszenie napięcia mięśni. W Polsce wykonywane są bardzo rzadko, gdyż nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Obecnie zamiast stymulatorów rdzenia kręgowego lub mózgu wszczepia się pompę podającą leki. Lek uwalniany jest do płynu mózgowo-rdzeniowego. Niestety ta stosunkowo prosta procedura jest ograniczona ze względu na koszt pompy. Stosuje się też przecinanie części włókien nerwowych odpowiedzialnych za wzmożone napięcie mięśni, szczególnie u dzieci w wieku 3-6 lat, z widocznymi zmianami w badaniach rezonansu magnetycznego mózgu.

Uwaga!
Ważna jest obserwacja rozwoju dziecka. Postawienie pewnej diagnozy mózgowego porażenia dziecięcego rzadko jest możliwe przed 3-4 miesiącem życia, choć już wtedy możemy dostrzec niepokojące objawy. Po skończeniu roku łatwo zauważyć cechy postaci móżdżkowej polegającej na zaburzeniach równowagi i koordynacji ruchów. Wczesne rozpoznanie, podjęcie leczenia, rehabilitacja daje dzieciom szansę (szczególnie w lżejszych przypadkach) na normalne życie w wieku dojrzałym. W cięższych porażeniach osoby te wymagają opieki osoby trzeciej.

Komentarze:
TOMEK 2012-11-20 21:08:13

CHOROBY P[ORAZENIE MOZGU NICZYM, NIE ROZNI SIE OD SCHIZOFRENII DEPRESJI PARANOJI LEKOW.TYLKOW TEJ POSTACI CHOROBY NEUROLOGICZNEJ PORAZENIU MOZGOWYM DZIEDZIECYM PRZEWAZNIE 99 % PRZYPADKOW DOTYCZY OKRESU NIEMOWLECEGO LUB WIEKU 1-3 LAT. WTEDY POJAWIA ALBO SIE NIE POJAWIA PORAZENIE MOZGOWE.JEST DUZO NASILONE DZIALANIE NIEPORZADANE SZCZEGOLNIE OKRESLONYCH PARTII MIESNI.STRASZNA CHOROBA CHORY MECZY SIE CALE ZYCIE. CALE ZYCIE ZJEBANE.CHORORWAC NA PORAZENIE MOZGOWE TO NIE JEST ZYCIE. A MIMO TO CHORZY CHCA ZYC.AZ SIE LEZKA W OKU KRECI.PORAZENIE MOZGOWE TO CHOROBA NEUROLOGICZNA I NEUROANATOMICZNA.PORAZENIA MOZGOWE NA DANY STAN MEDYCYNY SWIATOWEJ I EUROPEJSKIEJ SA CHOROBA NIEULECZLANA PODOBNIE JEAK SCHIZOFRENIA. JA SAM JESTEM CHORY NA SCHIZOFRENIE PARANOIDALNA.ALE POTRAFIE WIEKSZOSC CZYNNOSC WYKONAC SAMODZIELNIE BEZ NICZYJEJ POMOCY I SPRAWNIE.A CHORZY NA INNA CHOROBE NEUROLOGICZNA NAWET PROSTYCH CZYNNOSCI NIE POTRAFIA WYKONAC.JAK RZECZY JAKIES.TAKIE CHOROBY MAJA NIEKTORE CHOROBY POTWORNE WYJATKOWO PASKUDNE CHOROBY.JA SIE CIESZE ZE TYLKO SCHIZOFRENIE MAM.JAKBYM MIAL PORAZENIE MOZGOWE. CHORY NA PORAZENIE MOZGOWE WYMAGA OPIEKI DRUGICH OSOB.BEZWZGLEDNEJ OPIEKI DRUGICH OSOSB.

barbara kucharska 2013-01-05 11:59:12

corka ma porazenie czrerokonczynowe nie poddajemy sie tylko walczymy

ksobich zanetai 2013-01-12 20:39:57

Witam mam wnusie dziewieciomiesieczna wczoraj stwierdzono u niej porażenie mózgowe czterokonczynowe,proszę podać jakieś cenne wskazówki będziemy wdzięczni.

ania 2014-09-30 09:35:42

Moja corka ma 6lat i czterokonczynowe porazenie mozgoew ta choroba nie jest az tak straszna dla tych dzieci gxyz one nie znaly wczesniej iinnego zycia one potrzebuja milosci i przedewszystkim mamy a co do wskazowek rehabilitacja neurolog badania w kierunku padaczki mozgowe porazenie jest niewyleczalnie i na to nie ma ratunku nalezy kochac bez wzgledu jakie jest