Małżeństwo i rodzina

Rodzina jest najważniejszą jednostką społeczną, która pozwala człowiekowi prawidłowo się rozwijać i stawać się takim człowiekiem, który w życiu będzie cenił te wartości, które są ważne, odpowiednie i najistotniejsze. Jeśli rodzina jest pełna, jeśli występuje w niej miłość, zaufanie, wzajemna przyjaźń, wówczas dziecko rozwija się w pełni normalnie i czerpie wszelkie dobre wzorce. Rodzice uczą go, jaki powinno ono mieć podejście do życia, jaki powinno mieć system wartości, na co powinno zwracać uwagę, a na co nie.

Rodzina niepełna - definicja

Czasami jednak zdarza się tak, że mamy do czynienia z rodziną niepełną. Jakie są to sytuacje.? Kiedy możemy powiedzieć, że to jest właśnie rodzina niepełna? Odpowiadając na to pytanie, należy powiedzieć najprostszą definicję, z którą spotykamy się na co dzień. Rodzina niepełna to taka, w której nie ma jednego z rodziców. Dziecko więc wychowywane jest tylko przez jedną osobę dorosłą.

Rodzina niepełna - przyczyny

Jakie są tego przyczyny? Oczywiście jest wiele przyczyn, które powodują, że tworzą się rodziny niepełne. Może to być wtedy, kiedy kobieta zachodzi w ciążę, w przypadkowy sposób, a ojciec dziecka, bojąc się odpowiedzialności, po prostu ucieka. Może to być też wtedy, kiedy rodzice dziecka się rozwodzą. Przyczynami wówczas może być alkoholizm jednego z rodziców, zdrada, czy też znęcanie się nad dziećmi. Są jednak i tacy rodzice, którzy po prostu wybierają inne życie i wolą inny świat, zostawiając drugą osobę z dziećmi samą. Na pewno rodzina niepełna powstaje też wtedy, gdy jeden z rodziców umiera.

Wiadomo, że sytuacje mogą być różne. Nie problem odejść od kogoś, zostawić coś, zapomnieć. Wielu jednak, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ciężkie mogą być tego skutki i konsekwencje. Wiadomo przecież, że dziecko, które wychowuje się bez jednego z rodziców, zachowuje się zupełnie inaczej. Zazwyczaj tak jest, że odchodzi ojciec, a dzieci zostają z matką. Nie wiedzą one wtedy, co znaczy, dyscyplina, co znaczy męskie podejście, co znaczy, miłość ojca. Takie sytuacje, rzutują później na całe życie dziecka. W przyszłości, może się zdarzyć tak, że takie dziecko, nie będzie potrafiło stworzyć normalnej rodziny.

Rodzina niepełna - skutki

Wiadomo, że należy robić wszystko, żeby dziecko takie wyrosło na porządnego człowieka. Jak pomóc więc dziecku? Co zrobić, żeby dziecko funkcjonowało normalnie i żyło w pełni szczęścia?

Jeśli dziecko nie zna jednego z rodziców lub też ma zły jego obraz, wiadomo, że szybciej może zaakceptować nowego partnera tego rodzica z którym jest. Jeśli odejdzie ojciec, a matka znajdzie sobie mężczyznę odpowiedzialnego, miłego, poważnie podchodzącego do życia, można takiemu dziecku pomóc. Nie jest bowiem powiedziane, że tylko prawdziwy ojciec, jest w stanie dać mu szczęście i jest w stanie, być dla niego wzorcem.

Rodzina niepełna a rozwój dziecka

Należy wiedzieć, że rozwój dziecka odgrywa zasadnicze znaczenie. Każda zła sytuacja, każde złe podejście, każdy niewłaściwy sposób zachowania, rzutuje na jego życie. Bo jak dziecko miałoby funkcjonować normalnie, gdy widzi w domu, jak ojciec bije matkę, jak pije alkohol, jak nie ma pieniędzy na jedzenie, a miłość jest pojęciem nieznanym. W takich sytuacjach, na pewno rodzina niepełna nie będzie gorszym rozwiązaniem. Z pewnością wychowywanie dziecka przez jedno z rodziców nie jest rzeczą łatwą, ale nie znaczy to, że takie dziecko nie będzie w stanie stać się w przyszłości mądrym, odpowiedzialnym i kochającym człowiekiem.

Komentarze:
oleole 2012-09-15 20:44:57

dziękuję

Majka;> 2012-10-11 19:06:32

Pomagająco,dziękuję *;*

ciuralla 2016-03-15 12:33:10

thank you very much :D