Ogrody i rośliny

Szkodniki roślin doniczkowych

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Kwiaty w domu są nie tylko ozdobą. Mogą też być sprzymierzeńcami naszego zdrowia: dostarczają tlen (aloes, kaktus, grubosz, storczyk), zwalczają bakterie i wirusy (geranium, dracena, figowiec sprężysty), nawilżają powietrze (begonia, bluszcz). Aby rośliny wyglądały pięknie i były zdrowe należy o nie dbać i właściwie pielęgnować. Niestety czasem niespodziewanie nasze kwiaty zaczynają chorować, bo zostały zaatakowane przez szkodniki. Szkodniki roślin doniczkowych mogą znajdować się w ziemi, niedokładnie wyczyszczonych przed posadzeniem doniczkach.

Do najgroźniejszych szkodników roślin doniczkowych należą:

1. Mszyce - najczęściej występują w koloniach na młodych liściach, pędach i pąkach kwiatowych. Oprócz powodowania szkód bezpośrednich przenoszą wirusy, dlatego ich zwalczanie należy przeprowadzać bardzo starannie i natychmiast po pojawieniu się. Występowanie mszyc jest najczęściej łatwe do stwierdzenia, gdyż bez trudu można dostrzec gołym okiem żerujące osobniki.

Objawy:
- liście rośliny żółkną,
- są oblepione zielonymi owadami.

Zwalczanie:
Naturalny sposób: pomoże napar z łusek cebuli. Zalej je gorącą wodą i mocz 3 dni. Płyn przecedź i opryskuj nim rośliny.

2. Wciornastki - żerowanie wciornastków na roślinie powoduje powstawanie srebrzystych, błyszczących plam na dolnej stronie liści. Miejsca żerowania są szorstkie, a wokół nich widoczne są czarne grudki kału.

Objawy:
Najbardziej typowym i widocznym objawem obecności wciornastków jest powstawanie nieregularnych, odbarwionych plam na płatkach kwiatowych. Porażone kwiaty są zniekształcone.

Zwalczanie:
Jeśli wokół kwiatów pojawią się latające szkodniki, takie jak: wciornastki, ziemiórki, mączliki - zastosuj lepy.
Lepy są nasączone środkiem owadobójczym. Karteczki z lepem można umocować na druciku lub naciętym patyczku. Wbijamy je w ziemię, najlepiej z tyłu doniczki, tak by nie były dla nas zbyt widoczne. Lepy skuszą skrzydlatych nieproszonych gości i unieruchomią ich. Oblepione szkodnikami pułapki trzeba regularnie wymieniać.

3. Przędziorki - należą do najpowszechniejszych, a jednocześnie bardzo trudnych do zwalczania szkodników roślin.

Objawy:
Na liściach chorej rośliny pojawiają się białe, szare lub żółte plamki (kropeczki).
Chore części roślin pokryte są delikatnym oprzędem (pajęczynką).

Zwalczanie:
Czasem może pomóc umycie liści wodą z szarym mydłem.

4. Mączlik - latający biały owad, wysysający z dolnej części liścia sok.

Objawy:
pod liśćmi można zaobserwować obecność białych muszek,
żółknięcie i opadanie liści.

Zwalczanie:
Naturalny sposób: wyciąg z czosnku - zgnieć 30g czosnku i zalej 1l wody. Do opryskiwania rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1.

5. Skoczogonki - drobne owady bez skrzydeł, dorastające do 3mm długości, krępe lub wydłużone, najczęściej jasno zabarwione. Ich występowanie można szczególnie łatwo stwierdzić natychmiast po podlaniu, kiedy wychodzą na powierzchnię ziemi.

Objawy:
Uszkadzają młode korzenie, co bardzo niekorzystnie wpływa na dalszy wzrost i rozwój.
Przez zranienia mogą łatwo wnikać do korzeni mikroorganizmy chorobotwórcze.

Zwalczanie:
Prostym sposobem na pozbycie się tego szkodnika jest zanurzenie doniczki po brzeg, po wypłynięciu owadów należy wylać je wraz z wodą.

Dobre rady:
• Wymienione szkodniki można również zwalczać dostępnymi środkami owadobójczymi: Karate 2,5EC, Owadum domowe, Eko-Mszyca.
• Wspomagając rośliny zimą, warto sięgnąć po cytrynę - pomoże także odstraszyć nieproszone owady, które czasem pojawiają się w sąsiedztwie doniczek. Skórki albo pestki cytryn włóż do doniczki lub ułóż na podstawce. Zmieszaj kilka kropel soku z wodą do podlewania. Jeśli pestki w doniczce zaczną kiełkować, pozwól im rosnąć - pachnące, cytrynowe roślinki również nie pozwolą zasiedlić się w ich okolicy nieproszonym gościom.
• Podobną rolę pełnią fusy z kawy. Są odżywką, a dodatkowo kawowy zapach działa odstraszająco na muszki. Kawa ma również właściwości bakteriobójcze.

Komentarze:
lawenda 2015-07-30 08:31:30

a co robić z misecznikami?oblepiają całą roślinę(jakby ktoś ją posmarował klejem), wysysają z niej soki i w dodatku przenoszą się z rośliny na roślinę.

Lina 2017-04-01 15:36:10

To nalezy wyvalic zeby inne rośliny nie dostali tego samego