Noworodek i niemowlę

Nie ma mamy, która nie zamartwia się czy jej dziecko odpowiednio przybiera na wadze. Obserwujemy dzieci w podobnym wieku do swego dziecka, a gdy tylko jest odrobinę grubsze, masywniejsze lub wyższe, zaczynamy się denerwować i nękać dzieci. Zazwyczaj robią to za nas babcie dla których nasze dzieci zawsze są zbyt chude i marnie wyglądają jak i my same. Taka już rola babci, która uwielbia rozpieszczać, dokarmiać i zmieniać zasady, które my wprowadzamy.

Prawda jest jednak taka, że każde dziecko jest inne, inaczej rośnie, ma inną masę ciała i własne potrzeby. Nigdy nie zwracamy uwagi na rodziców dziecka, a to przecież bardzo istotne. Gdy mama jest bardzo szczupła, a tata wysoki, dziecko z pewnością będzie długie i szczupłe, zamiast tyć zacznie rosnąć, bo taka jego natura. Jeśli jednak mama jest niska i otyła, a tata średniego wzrostu, również sporej masy, maluch będzie niski i coraz grubszy. Tak więc nie należy porównywać swego dziecka do innych, bo żadne nie jest takie samo i nie będzie się jednakowo rozwijać. Zarówno różnice będą widoczne w budowie dziecka, jak i w ich rozwoju fizycznym oraz psychicznym. Podczas wizyt lekarskich, waga niemowląt sprawdzana jest według siatki centylowej, na której sprawdza się prawidłowy ich rozwój.

Co to jest siatka centylowa?

To wykresy, na których wykazane są centyle, przypisane do danej wagi dziecka oraz wzrostu, dzieci w różnym wieku oraz różnej płci. Siatka centylowa jest innego rodzaju dla chłopców jak i dla dziewczynek, gdyż obie płci rozwijają się zupełnie inaczej.

Jak należy odczytywać wykres siatki centylowej?

Na początku należy podać wiek, płeć, wagę oraz wzrost, by odnaleźć dany punkt na wykresie, w którym wypadł wynik z wszystkich zebranych danych. To właśnie centyl, który charakteryzuje twoje dziecko. Jak odczytywać wynik na wykresie? W przypadku gdy punkt oznaczający twoje dziecko to np. 65 centyl, oznacza to, ze twoje dziecko jest cięższe od 65% swoich rówieśników (tej samej płci), a lżejsze od 35%. W przypadku dziecka rozwijającego się harmonijnie , można uzyskać krzywą jego rozwoju, która biegnie cały czas w tym samym przedziale. Siatka centylowa zawiera 5 zaznaczonych wartości: centyl 3, 10, 25, 50, 75, 90 oraz 97.

Jaki wynik na siatce centylowej oznacza konieczność konsultacji lekarskiej?

W przypadku gdy wykres siatki centylowej wykazuje poniżej 3. wartości lub powyżej 97. centyla, oznacza o stan alarmujący, wymagający nadzoru i kontroli lekarskiej. W przypadku wartości poniżej 10. i powyżej 90., również warto skonsultować się z lekarzem, mimo iż niekoniecznie oznacza to coś negatywnego. Warto sprawdzić również sytuację stanu zdrowia dziecka gdy wynik wartości na siatce centylowej jest w normie, natomiast występuje duża rozbieżność między wzrostem, a wagą maleństwa.

Komentarze: