Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Złamanie ręki - to całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości pod wpływem różnego rodzaju urazu. Do tego, by kość została tak poważnie uszkodzona potrzebna jest duża siła, która wywoła pęknięcie, dlatego złamanie można podejrzewać przy, np. wypadku rowerowym, samochodowym, upadku z dużej wysokości.

Złamania kończyn rokują stosunkowo szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej. W przypadkach kończyny górnej częste są urazy w obrębie stawów nadgarstka oraz łokcia.

Rozróżniamy złamania:
- Zamknięte - wymagają bezwzględnego unieruchomienia.
- Otwarte - kiedy pęknięta kość przebiła skórę należy nałożyć na ranę jałowy opatrunek i dopiero wtedy unieruchomić kończynę.

Oba typy złamań wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Złamanie ręki - objawy

- ból,
- obrzęk,
- możliwe jest zniekształcenie w miejscu złamania,
- nienaturalne ułożenie złamanej ręki,
- nienaturalna ruchomość,
- powstanie uwypuklenia w miejscu złamania,
- widoczne zakończenia kości (przy złamaniach otwartych),

Złamanie ręki - pierwsza pomoc

- Złagodzenie bólu,
- Zapobieganie wtórnym przemieszczeniom odłamów kostnych i uszkodzeniom sąsiednich tkanek. Służy temu prawidłowe unieruchomienie złamania. Wykonuje się je za pomocą szyny, deseczki, linijki lub innego sztywnego przedmiotu, który należy przybandażować do złamanej kończyny. Unieruchomieniem trzeba objąć przynajmniej dwa sąsiednie stawy.

Złamaną kończynę należy też unieruchomić za pomocą chusty trójkątnej. W tym celu należy:
• Zawiązać supeł na prostokątnym rogu chusty. Służy on do unieruchomienia łokcia.
• Przełożyć chustę przez ramię - jeden z wolnych rogów przekładamy na szyję przez zdrowe ramię.
• Pod chustę wkładamy sztywny przedmiot i lekko go przymocowujemy. Chusta powinna sięgać od łokcia aż po końce palców.
• Ostrożnie pod dłoń wkładamy, np. miękką chusteczkę, aby ochronić palce.
• Przy zastosowaniu opatrunku bez szyny, ręka musi być przynajmniej do połowy unieruchomiona, w innym przypadku zwisa co sprawia ból.

Pamiętajmy:
- Nie wolno gwałtownie zdejmować ani zakładać ubrania na złamaną kończynę.
- Na powstałą w wyniku złamania ranę należy nałożyć opatrunek.

Kolejny etap pomocy polega na możliwie szybkim i bardzo ostrożnym transporcie chorego do lekarza. Trzeba unikać gwałtownych ruchów, wstrząsów, zmian pozycji, aby zapobiec bólom i dalszym uszkodzeniom tkanek w miejscu złamania. Nie można karmić i poić poszkodowanego.

Uwaga!
W przypadku utraty świadomości lub podejrzenia wstrząśnienia mózgu, przed rozpoczęciem opatrywania rany należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Leczenie złamanej ręki

Zależy od rodzaju i charakteru uszkodzenia kości, jego umiejscowienia i ewentualnych uszkodzeń towarzyszących.
• Założenie gipsu.
• Operacja przy złamaniach skomplikowanych z przesunięciem kości.
• Rehabilitacja - prowadzona już jest w czasie unieruchomienia w gipsie. Powinna obejmować wszystkie elementy kończyny.

Istniejący najczęściej przy złamaniu ręki obrzęk ogranicza miejscowe krążenie krwi. Aby temu zapobiec należy unosić kończynę lub układać ją wyżej dla wspomożenia odpływu krwi. Palce dłoni możemy ćwiczyć ugniatając gąbkę lub zwitek papieru. W stawie łokciowym można wykonywać ruchy zginania i prostowania. Stawy barku ćwiczymy wykonując odwodzenie i przywodzenie, zgięcie i wyprost oraz odwodzenie w możliwie pełnym zakresie. Ważną rolę odgrywają tzw. ćwiczenia kontralateralne, czyli ćwiczenia zdrowej kończyny, szczególnie stawów, które po stronie chorej są objęte unieruchomieniem. W ćwiczeniach tych wykorzystujemy fizjologiczne zjawisko polegające na tym, że mózg wysyłając impuls do ćwiczonej zdrowej kończyny, posyła "echo" tego impulsu do kończyny unieruchomionej, dokładnie tych samych mięśni, które ćwiczą aktywnie. Zapobiega to bezwładowi i zanikowi unieruchomionych mięśni.

Komentarze:
nati100 2013-09-18 20:17:38

przewruciłam się i i tą reką nie moge wygule nic pisać albo nosić taką mała dziewczynkę albo laptopa nie ge wogule nic na przykłat jak ruszac reką albo zginać ją czy to może być złaamana reka

lekarz chirurg. 2014-08-08 09:27:30

Witam. Jestem lekarzem chirurgiem najprawdopodobniej masz stłuczona ta ręke ale dla pewności idż do lekarza pierwszego kontaktu i on jeżeli uzna ze jest taka potrzeba to skieruje cie dalej. Powodzenia.

ela 2014-08-28 23:57:13

Witam.Syn złamał nadgarstek,dwie kości z przemieszczeniem.Czy to normalne ,ze po zagipsowaniu 8 dni póniej nadal widać przemieszczenie kości?pozdrawiam

Lekarz-Chirurg Piotr Maje 2014-11-02 15:54:15

Tak jest to niecodzienny przypadek, w przypadku zbyt poważnego przemieszczenia czasami jest potrzeba amputacji, więc proszę udać się z synem jak najszybciej do weterynarza.

Sami 2015-01-03 20:49:54

Witam. Złamałam rękę w łokciu. Czy to normalne że po założeniu gipsu ok dwa tygodnie nadal boli ręka ( mniej niż na początku). Pozdrawiam.

Piotrek 2017-01-11 18:19:18

21 grudnia uderzyłem w ściane pieśc spuchła .teraz mam taka gurke na rece czy moze byc to złamanie z przemieszczeniem?

HalkaHalina 2018-01-11 07:55:53

złamałam rękę (lewą) w dalszej części nadgarstka kości promieniowej. Rękę złożono i lekarz orzekł, iż wszystko jest dobrze i że bedę zadowolona!. Wczoraj miałam drugą kontrolę kontrolę u ortopedy i zmianę gipsu.... Lekarz też orzekł, że jest okey - ale!! Przy zmianie gipsu z tradycyjnego na syntetyczny, zauważyłam, że kość nadgarstka (od strony małego palca - chyba kość łokciowa)) jest jakby wysunięta do góry i ręka krzywa!... Gdy nosiłam gips odczuwałam bóle tej części ręki i dlatego podczas zmiany gipsu zwóciłam uwagę na tę część ręki! Pytam lekarza, dlaczego i co dalej (mało, nieuprzejmy i niemiły) to stwierdził, że to takie złamanie i tak być musi!.... Gdy zapytałam czy rehabilitacja ten problem rozwiąże i czy ręka będzie sprawa 0 odpowiedział .... nie wiem i niech mi ona już nie nudzi i idzie... Zmilczałam bardzoniestosowną uwagę lekarza, ale teraz się martwię!.... Do ortopedy z tzw marszu, dostać się nie sposób - terminy zbyt odległe. Złamanie było 24.12.2017 - pierwsza kontrola po siedmiu dniach od złamania, ale przyjęto mnie 3 stycznia 2018 i zmieniono gips, po tygodniu kolejna kontrola tj. 1o stycznia 2018 i zmiana na gips syntetyczny. Zdjęcie gipsu ma nastąpić 7 lutego 2018. Martwię się czy rękę będzie sprawna, jest krzywa, kość sterczy, bóle jej odczuwawam nadal........ proszę mi powiedzieć (wyżej czytałam odpowiedzi chirurga i Jego pytam) co dalej, czy rękwa będzie sprawna z tą krzywą wystającą kością.....czy można lub co należałoby jeszcze teraz w środku fazy zrastania się kości promieniowej coś zrobić? Lekarz, u którego byłam ostatnio temat zignorował i na tę krzywą kość założył gips syntetyczny -