Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Pojęcie bruksizm pochodzi z języka angielskiego (bruxism), a jakie z kolei w języku greckim oznacza zgrzytanie zębami. Termin ten termin określa patologiczne tarcie zębami szczęki o zęby żuchwy. Zjawisko to występuje najczęściej w nocy. Dolegliwość ta zaliczana jest do parasomnii. Ta ostatnia jest grupą zaburzeń snu. Polegają one na występowaniu w trakcie snu lub przy wybudzaniu się z niego nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań.

Bruksizm - przyczyny

Nie są znane przyczyny tej choroby, jednak postuluje się najczęściej nadmierny stres, wady zgryzu, a także nadmierną wrażliwość na stres.

W efekcie dolegliwość może skutkować rozchwianiem zębów w szczęce i żuchwie oraz starciem koron zębowych. Mogą także wystąpić zmiany, początkowo zapalne, a w kolejnym etapie zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. To z kolei prowadzić może do ograniczenia ruchów w tych stawach. Choroba może skutkować także przewlekłym bólem głowy. Ponadto zgrzytanie zębami jest również problemem społecznym. Mianowicie u partnerów śpiących w tym samym łóżku może także wywoływać zaburzenia snu.

U dzieci w niektórych przypadkach zgrzytanie występuje ponieważ górne i dolne zęby nie są prawidłowo rozmieszczone (wspomniana wada zgryzu). Kiedy indziej zaciskają szczęki w wyniku doświadczanego bólu, na przykład ból ucha lub podczas ząbkowania. Tym sposobem po prosu chcą go łagodzić. Zachowanie to występuje także u niektórych nadaktywnych dzieci. Szczególnie rozpowszechnione ono jest wśród maluchów z porażeniem mózgowym oraz głębokim upośledzeniem umysłowym.

Bruksizm - objawy

Zazwyczaj wczesne objawy choroby są niezauważalne, a osoba dotknięta tą dolegliwością wszelkie nieprawidłowości zauważa dopiero przy wystąpieniu silnego bólu.
Jeśli chodzi o niepokojące objawy to możemy wytypować trzy główne grupy.

1. Jama ustna: efekt ścierania się zębów określany fachowo tarczkami wytarcia; maceracja śluzówki policzków; anemizacja śluzówki policzków; obnażone korzenie zębów; krwawienie dziąseł najczęściej występujące podczas mycia zębów oraz ubytki klinowe (obniżanie się dziąseł).
2. Mięśnie twarzy i obręczy barkowej: bolesność występująca w okolicy przyczepów mięśnia żwacza i skroniowego; wyczuwalny wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej i jej bóle, a także przerost mięśni żwacza i mięśnia skroniowego.
3. Ogólnoustrojowe: bóle karku; bóle pleców; bóle głowy; zaburzenia słuchu; bóle brzucha; zaburzenia w produkcji śliny.

Bruksizm - leczenie

Leczenie tej choroby jest trudne. Uspokajające leki, czy też psychoterapia są zazwyczaj niewystarczające. Najczęściej konieczne jest stosowanie specjalnej szyny odciążającej, zwykle dobieranych przez protetyka. Jak wykazały najnowsze badania, jedną z przyczyn dolegliwości są funkcjonalne zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Z kolei udowodnioną klinicznie skuteczność w leczeniu choroby wykazuje metoda ORA. Jest połączenie specjalnie opracowanych ćwiczeń z użyciem aparatu. Za sprawą tej metody uzyskujemy odwiedzenie żuchwy i korektę położenia głowy, stawu skroniowo - żuchwowego, jego fizjologiczną równowagę oraz mechaniczną relaksację mięśni twarzy.

Komentarze: