Bruksizm

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Pojęcie bruksizm pochodzi z języka angielskiego (bruxism), a jakie z kolei w języku greckim oznacza zgrzytanie zębami. Termin ten termin określa patologiczne tarcie zębami szczęki o zęby żuchwy. Zjawisko to występuje najczęściej w nocy. Dolegliwość ta zaliczana jest do parasomnii. Ta ostatnia jest grupą zaburzeń snu. Polegają one na występowaniu w trakcie snu lub przy wybudzaniu się z niego nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań.

Bruksizm – przyczyny

Nie są znane przyczyny tej choroby, jednak postuluje się najczęściej nadmierny stres, wady zgryzu, a także nadmierną wrażliwość na stres.

W efekcie dolegliwość może skutkować rozchwianiem zębów w szczęce i żuchwie oraz starciem koron zębowych. Mogą także wystąpić zmiany, początkowo zapalne, a w kolejnym etapie zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. To z kolei prowadzić może do ograniczenia ruchów w tych stawach. Choroba może skutkować także przewlekłym bólem głowy. Ponadto zgrzytanie zębami jest również problemem społecznym. Mianowicie u partnerów śpiących w tym samym łóżku może także wywoływać zaburzenia snu.

U dzieci w niektórych przypadkach zgrzytanie występuje ponieważ górne i dolne zęby nie są prawidłowo rozmieszczone (wspomniana wada zgryzu). Kiedy indziej zaciskają szczęki w wyniku doświadczanego bólu, na przykład ból ucha lub podczas ząbkowania. Tym sposobem po prosu chcą go łagodzić. Zachowanie to występuje także u niektórych nadaktywnych dzieci. Szczególnie rozpowszechnione ono jest wśród maluchów z porażeniem mózgowym oraz głębokim upośledzeniem umysłowym.

Bruksizm – objawy

Zazwyczaj wczesne objawy choroby są niezauważalne, a osoba dotknięta tą dolegliwością wszelkie nieprawidłowości zauważa dopiero przy wystąpieniu silnego bólu.

Jeśli chodzi o niepokojące objawy to możemy wytypować trzy główne grupy.

1. Jama ustna: efekt ścierania się zębów określany fachowo tarczkami wytarcia; maceracja śluzówki policzków; anemizacja śluzówki policzków; obnażone korzenie zębów; krwawienie dziąseł najczęściej występujące podczas mycia zębów oraz ubytki klinowe (obniżanie się dziąseł).

2. Mięśnie twarzy i obręczy barkowej:

bolesność występująca w okolicy przyczepów mięśnia żwacza i skroniowego; wyczuwalny wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej i jej bóle, a także przerost mięśni żwacza i mięśnia skroniowego.
3. Ogólnoustrojowe: bóle karku; bóle pleców; bóle głowy; zaburzenia słuchu; bóle brzucha; zaburzenia w produkcji śliny.

Bruksizm – leczenie

Leczenie tej choroby jest trudne. Uspokajające leki, czy też psychoterapia są zazwyczaj niewystarczające. Najczęściej konieczne jest stosowanie specjalnej szyny odciążającej, zwykle dobieranych przez protetyka. Jak wykazały najnowsze badania, jedną z przyczyn dolegliwości są funkcjonalne zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Z kolei udowodnioną klinicznie skuteczność w leczeniu choroby wykazuje metoda ORA. Jest połączenie specjalnie opracowanych ćwiczeń z użyciem aparatu. Za sprawą tej metody uzyskujemy odwiedzenie żuchwy i korektę położenia głowy, stawu skroniowo – żuchwowego, jego fizjologiczną równowagę oraz mechaniczną relaksację mięśni twarzy.

Was this helpful?

1 / 0