Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Ekologia

Energia odnawialna to: energia spadku wody, słoneczna, biomasy, biogazu, fal, pływów morskich, geotermalna oraz energia wiatru. Ich zaletą jest to, że zasoby odnawiają się w krótkim czasie, a ich używanie nie wiąże się z długo trwającym deficytem. Są przeciwieństwem nieodnawialnych źródeł. Ich wykorzystanie następuje szybciej niż naturalne ich odtwarzanie.

Energia wiatrowa - definicja Energia wiatrowa jest formą energii słonecznej. Około 2 procent energii, którą wypromieniowuje Słońce przemieniana jest w energię kinetyczną wiatru. Z tego 30 procent pochodzi z warstw powietrza przylegającego bezpośrednio do globu ziemskiego, a potencjał energetyczny wiatrów to około 40 TW. Obie energie (wiatru i Słońca) służą do wytwarzania energii elektrycznej odnawialnej.

Energia odnawialna - wiatraki

Nowoczesne elektrownie wiatrowe mają prądnicę pracującą na wolnych obrotach i są napędzane ruchem śmigła. Pozwala to na uniknięcie przekładów i wałów, dzięki czemu można uniknąć strat wynikających z tarcia. Pozwala to przedłużyć żywotność urządzenia. Niektóre elektrownie mają na obudowie zamontowany ster kierunku, który umożliwia ustawianie śmigła w kierunku wiatru. Nowoczesne siłownie posiadają też systemy elektroniczne i komputerowe, które sterują kątem ustawienia łopat wirnika, mierzą też siłę i kierunek wiatru. W razie zbyt silnego wiatru lub awarii zatrzymują pracę urządzenia. Możliwa jest również kontrola pracy innych urządzeń odpowiedzialnych za przetwarzanie prądu (ze stałego na zmienny).

Energia wiatrowa w Polsce W Polsce najwięcej elektrowni znajduje się w północnej jej części. Panują tam bowiem najlepsze warunki do ich pracy. Planowane też jest budowanie takich elektrownie w regionie południowo-wschodnim. Całkowita moc wytwarzana przez obecnie pracujące elektrownie wynosi około 300 MW.

Elektrownie wiatrowe Innym rodzajem elektrowni wiatrowych są elektrownie zlokalizowane na otwartym morzu. Posiadają one wiele zalet:

- Siła wiatru jest większa niż na lądzie na tej samej wysokości. Pozwala to na budowanie niższych wież.
- Morze ze względu na duży obszar jest doskonałą lokalizacją dla farm wiatrowych.
- Wiatr jest bardziej stabilny, pozwala to na lepsze wykorzystanie energii i na mniejsze zużycie urządzeń.
- W Polsce nie są one jeszcze budowane, choć są takie plany

Kolejnym rodzajem są małe wiatraki o małej mocy budowane przy domkach jednorodzinnych i gospodarstwach rolnych. Mają one małe rozmiary i są stosunkowo mało kosztowne.

Energia wiatrowa - wady i zalety

Zalety elektrowni wiatrowych:
• Zmniejszenie emisji szkodliwych substancji.
• Zasoby energii wytwarzane przez elektrownie wiatrowe odnawiają się w krótkim czasie.

Wady elektrowni wiatrowych:
• Hałas powodowany przez pracę turbin.
• Opuszczanie terenów elektrowni przez zwierzęta.
• Wirujące łopaty wiatraków są zagrożeniem dla ptactwa.
• Elementy techniczne zmieniają krajobraz.

Komentarze: