Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Gorączka reumatyczna

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Gorączka reumatyczna prowadzi do łagodnych zmian w stawach i ciężkiego, postępującego uszkodzenia serca. Jest chorobą wieku dziecięcego, dlatego tak ważne jest, by została dobrze wyleczona, a jej skutki nie były odczuwane przez całe życie. Zaczyna się od anginy - schorzenia typowego dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat. Jednak czasem 2-4 tygodnie po przebyciu choroby, pojawiają się niepokojące objawy zwiastujące chorobę reumatyczną:
- zapalenie stawów,
- zapalenie serca,
- niekiedy zaburzenie ruchów zwane pląsawicą,
- czasem wykwity skórne lub podskórne guzki.

Gorączka reumatyczna - przyczyny

Przyczyną choroby jest zakażenie paciorkowcem ropnym. Spustoszenie w organizmie spowodowane jest nie przez tę bakterię, a przez nieprawidłową rekację organizmu na wywołaną przez nią infekcję. Gorączka reumatyczna jest szczególną reakcją organizmu na przebyte zakażenie paciorkowcem b-hemolizującym grupy A. Ustrój wytwarza przeciwciała skierowane przeciw antygenom bakteryjnym, które reagują z błoną maziową stawów oraz tkanką serca i mózgu. Organizm atakuje nie tylko paciorkowca, ale także niektóre tkanki własnego ustroju. Charakterystyczne dla gorączki reumatycznej jest ostre zapalenie stawów wędrujące od jednego dużego stawu do drugiego.

Gorączka reumatyczna - przyczyny

- silny ból,
- obrzęk i zaczerwienienie.

Objawy te szybko mijają (24-48h) po podaniu aspiryny lub innych leków przeciwzapalnych, nie pozostawiając śladów. Nieleczone w ciągu 3 tygodni. Zapalenie stawów jest najczęstszym objawem gorączki reumatycznej. Występuje w 3/4 wszystkich przypadków. Nie pojawia się u dzieci poniżej 6 roku życia, a częstość jego występowania rośnie wraz z wiekiem chorego.

Znakiem, że zaatakowane zostało serce może być:
jego przyspieszone bicie podczas spoczynku lub we śnie,
- kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- przyspieszone tętno i oddech.

Zapalenie objąć może też:
- zastawki,
- osierdzie,
- mięsień sercowy,

Skutkiem tego są zwykle nabyte wady serca wymagające nierzadko leczenia kardiochirurgicznego.

Gorączce reumatycznej często towarzyszy pląsawica

Pojawia się ona:
- zwykle po 1-6 miesiącach po zakażeniu gardła u dzieci powyżej 6 roku życia,
- czasem u młodych kobiet.

Objawia się:
- osłabieniem zdolności skupienia uwagi,
- trudnościami z ubieraniem, pisaniem,
- chodzeniem,
- wzmożoną chęcią jedzenia.

Te zaburzenia spowodowane są bezcelowymi, mimowolnymi ruchami o niezwykłej szybkości. Mogą obejmować całe ciało, ale zawsze z oszczędzeniem mięśni gałek ocznych. Wszystkie te objawy cofają się samoczynnie po 2-6 miesiącach.

Młodsze dzieci mają skłonność do ostrego zapalenia stawów, starsze do zapalenia serca; pląsawica natomiast może występować razem ze zmianami w sercu lub jako objaw odosobniony. Choroba zacząć się może:
- bólami brzucha,
- krwawieniem z nosa.

Kto jest szczególnie narażony na zarażenie paciorkowcem?
- gorączka reumatyczna zdarza się najwyżej u 1-3% populacji z zapaleniem gardła,
- szczególnie narażone są organizmy osłabione przeziębieniem.

Leczenie:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (podaje się je aż do wygaśnięcia choroby),
- steroidy, np. enkotron, podawany w wysokich dawkach przez 2-3 tygodnie, później powoli zmniejszany.

Gorączka reumatyczna - leczenie

Cechą charakterystyczną gorączki reumatycznej jest skłonność do nawrotów, czyli tzw. rzutów. Ich ryzyko jest najwyższe w ciągu 5 lat po pierwszym przebytym ataku. Z każdym nawrotem zwiększa się uszkodzenie serca.

Wszystkim pacjentom, niezależnie od tego, jak ciężki był rzut choroby, zaleca się długotrwałe zapobieganie zakażeniom paciorkowcem. U pacjentów, u których wady serca nie są widoczne, leczenie profilaktyczne trzeba stosować do 18 roku życia, a u pozostałych aż do 40 roku życia.

Komentarze: