Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Firma

Jak założyć działalność gospodarczą

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest sprawą aż tak trudną. Co prawda w polskim prawie początkujący przedsiębiorca napotyka na wiele trudności, daleko Polsce do standardów europejskich, gdzie założenie firmy nie trwa nawet godziny i wszystko załatwia się w jednym okienku, jednakże założenie firmy nie jest cudem. Poniżej przedstawię krótką wycieczkę po kolejnych stopniach do bycia „na swoim”

1. Rejestracja firmy w urzędzie miasta. Potrzebny nam będzie formularz zgłoszenia firmy do ewidencji. Urzędowi będą potrzebne takie dane jak: imię i nazwisko, nazwa firmy (opcjonalnie), PESEL, adresy, typ działalności, data rozpoczęcia działalności. Wymagany jest zatem dokument tożsamości. Za wpis do ewidencji urząd pobiera opłatę w wysokości 100 złotych. Jeśli działalność będzie spółką cywilną, każdy ze wspólników wnosi opłatę osobno. Zaświadczenie o wpisie do ewidencji otrzymamy w terminie do 14 dni od złożenia wniosku.

2. Nadanie numeru REGON w urzędzie statystycznym. Gdy mamy już wpis do ewidencji, w ciągu kolejnych czternastu dni idziemy do urzędu statystycznego właściwego naszemu miejscu zamieszkania. Tam urzędnicy na podstawie formularza RG – 1 nadają naszej firmie numer REGON. Termin ustawowy takiej operacji to znów 14 dni, jednak wydanie numeru następuje z reguły tego samego lub następnego dnia.

3. Rachunek bankowy i własna pieczątka. Obowiązkiem posiadacza firmy jest założenie odrębnego konta firmowego oraz powiadomienie odpowiednich organów o zmianach dotyczących firmowego rachunku bankowego w terminie do dwóch tygodni. Wybór banku jest sprawą dowolną, mamy możliwość porównania ofert i wybrania najkorzystniejszej dla nas. Pieczątka, którą musimy wyrobić, powinna zawierać takie dane jak: nazwa firmy, dane firmy (adres, telefon/fax), numery NIP i REGON, imię i nazwisko właściciela.

4. Nadanie numeru NIP w urzędzie skarbowym oraz dokonanie wyboru formy opodatkowania. Jeśli jesteśmy firmą jednoosobową, w tym przypadku NIP – em firmy będzie nasz własny NIP, niezależnie od tego, że znamy już swój numer i tak należy w urzędzie złożyć odpowiedni druk (NIP – 1). Następnie wybieramy formę opodatkowania (ryczałt przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa, podatek dochodowy, podatek VAT).

5. Wyznaczenie składek na ubezpieczenie ZUS. Jako przedsiębiorcy mamy obowiązek płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, zdrowotne, wypadkowe, Fundusz Pracy i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Gdy chcemy zatrudnić pracownika, będziemy musieli płacić jego składki ZUS, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Formularze, których będziemy potrzebować, to zusowskie ZFA, ZPA, ZUA i ZZA. Do ZUS musimy zgłosić się w terminie do siedmiu dni od rozpoczęcia działalności.

6. Zgłoszenie firmy do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli zatrudniamy pracownika, należy w terminie do 30 dni powiadomić pisemnie inspektora PIP oraz właściwego państwowego inspektora sanitarnego o rodzaju i miejscu pracy pracowników. Jeśli nie będziemy zatrudniać pracowników, jesteśmy z tego obowiązku zwolnieni.

Komentarze:
Matra 2015-10-15 10:21:20

konto firmowe? Mimo, że zamierzam otworzyć jednoosobowa działalność chciałabym otworzyć konto firmowe, wydaje mi się, że łatwiej w ten sposób będzie mi zarządzać wydatkami. I teraz pytanie gdzie? Przeglądam aktualne oferty i najbardziej podoba mi się oferta mBanku, co prawda nie mam w pobliżu placówki ale mam u nich osobiste i wszystko czego nie da się załatwić w Internecie można przez telefon. Czy ktoś ma może konto firmowe w mBanku i mógłby się wypowiedzieć? Czy jesteście zadowoleni?