Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Muzyka

Muzyka folkowa Jest gatunkiem muzyki popularnej, wywodzącej się z muzyki ludowej. To synkretyczna, wieloskładnikowa forma ludowej kultury symboliczno- artystycznej. W ujęciu szerokim utożsamia się folklor z tradycją społeczności pierwotnych, plemiennych lub całokształtem kultury ludowej. Folklor to przejaw sztuki synkretycznej, gdzie słowo, taniec, gest, mimika, oraz muzyka tworzą różnogatunkową całość artystyczną, które mogą zaistnieć tylko w bezpośredniej sytuacji wykonywania i odbioru.

Rodzaje folkloru:

• słowny,
• muzyczny,
• taneczny,
• widowiskowy,
• plastyczny.

Folklor

Przekazy folklorystyczne jako dominujące są ważne i znamienne dla społeczności pierwotnych i plemiennych. W społeczeństwach funkcjonują jako kultury:
○ nieoficjalne - folklor chłopski,
○ środowiskowe - folklor szlachecki ,
○ w społeczeństwie masowym stają się reliktowe, bądź występują w postaci subkultur.

Jest to zjawisko wielofunkcyjne. Charakteryzuje go jedność funkcji praktyczno- bytowych, estetycznych, normatywnych i światopoglądowych. W środowisku macierzystym wyraża podstawowe potrzeby egzystencjalne, wyrasta z doświadczenia życia wspólnotowego i zarazem to życie modeluje.

Muzyka folkowa - wykonawcy

Nie można nie wspomnieć o roli, jaką dla powstania ruchu folkowego, odegrało trzech całkowicie różniących się od siebie ludzi. Byli nimi:
1. Woody Guthrie,
2. Pete Seeger,
3. Huddie Leadbetter.

Muzyka folkowa - zespoły

Choć nie jest to dość znany gatunek muzyczny, bynajmniej nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że właśnie takiego słuchamy, posiada wiele zespołów, którzy godnie go prezentują. Oto kilka polskich zespołów muzyki folkowej:
- Dagadana,
- Emerald,
- Golec uOrkiestra,
- Indigo Girls,
- 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach,
- Abraham Inc,
- Beltine,
- Bon Iver (Justin Vernon),
- Psio Crew,
- Ratatam,
- Rzepczyno,
- Shannon,
- Trebunie Tutki,
- Stiller Nina,
- Szwagierkolaska,
- Joanna Słowińska,
- Kapela ze wsi Warszawa,
- KlezmaFour,
- Matragona - Orkiestra Jednej Góry,
- Orkiestra Dni Naszych,
- Dikanda,
- Carrantuohill,
- Joanna Słowińska,
- Stanisław Grzesiuk,
- Muzykanci.

Z pewnością jest to gatunek muzyczny, który wpada w ucho, jednak by zostać jego prawdziwym fanem, trzeba lubić tego typu dźwięki, klimat i otoczenie.

Muzyka folkowa zagraniczna

Zainteresowanie muzyką folkową w Europie oraz na innych kontynentach sprawiła iż zainteresowało się nią wielu lokalnych twórców. Wprowadzili kilka zmian i upodobnili ten gatunek muzyczny do swej kultury, dzięki czemu powstało jej wiele stylów, kierowanych głównie rodzajem kultury z której się wywodziły.

Powstały style takie jak:
- folklor celtycki,
- folklor bałkański,
- folklor węgierski,
- folklor polski,
- folklor irlandzki,
- folklor góralski,
- folklor cygański.

Muzyka folkowa w Polsce

Muzyka folkowa w Polsce to nie tylko wyżej wymienione znane zespoły. W każdej niemal wsi i w każdym mieście możemy spotkać prężnie działające tam zespoły ludowe, taneczne, instrumentalne. Warto pielęgnować takie tradycje, gdyż jest to zjawisko piękne i stanowi o przywiązaniu do obyczajów ludowych i ojczystej ziemi.

Komentarze: