Ciąża i poród

Dziecko w brzuchu mamy przybierając pozycję główką w dół stwarza idealne warunki do porodu. Co jednak gdy maluch przybierze inną pozycję?

Pośladkowe ułożenie dziecka jest wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Oczywiście istnieje kilka sposobów, aby "zachęcić" dziecko do zmiany pozycji.

Przyszłej mamie zaleca się m.in ćwiczenia, które skłonią dziecko do zmiany pozycji oraz zaciekawienie dziecka tym co dzieje się na zewnątrz. To bardzo ciekawe i przyjemne ćwiczenia. Jeśli Twój maluch ułożył się pośladkowo, zapytaj swojego lekarza o ćwiczenia odpowiednie dla Ciebie.

Poród pośladkowy

Przyszła mama nie powinna tracić nadziei jeśli pomimo zaleceń lekarza dziecko pozostaje w tej samej pozycji. Zdarza się, że dzieci obracają się w ostatniej chwili, tusz przed samym porodem. Robią to same z siebie. W ostateczności lekarz może wykonać zabieg, dzięki któremu jest szansa, że dziecko przekręci się do pożądanej przez nas pozycji. Zabieg ten polega na uciskaniu brzucha matki. Taka forma wpływu na pozycje dziecka jest bardzo powszechna i zdaniem zwolenników zazwyczaj bezpieczna. Niestety zdarza się, że zabieg jest nieprzyjemny. W przypadku pośladkowego ułożenia najbezpieczniej jest poprosić lekarza o cesarskie cięcie. Poród pośladkowy może okazać się bardzo niebezpieczny zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Aby uniknąć ułożenia pośladkowego przyszła mama powinna m.in.:

○ Siedzieć w odpowiedniej pozycji np. nie wolno zakładać nogi na nogę. Zaleca się, aby np. podczas czytania gazety czy książki usiąść okrakiem na krześle (przodem do oparcia).
○ Unikać miękkich kanap, foteli. Siedzenia w których zapadasz się, pomimo, że są bardzo wygodne powodują większy ból kręgosłupa. Podczas siadania pamiętaj aby kolana nie były wyżej bioder.
○ Jeśli zamierzasz prowadzić samochód zabierz ze sobą małą poduszkę, dzięki niej nawet w samochodzie będziesz siedzieć we właściwej pozycji.
○ Chodzić na basen. Odpowiedni styl dla kobiety w ciąży to np. żabka. Pływaj tak, aby brzuch skierować w dół. Basen może uchronić Cię przed nacięciem krocza podczas porodu.
○ Jeśli odpoczywasz to tylko na lewym boku. Postaraj się w ciągu dnia znaleźć wolną chwilę na relaks. Połóż się na lewym boku, zrelaksuj, oddychaj przeponą – to sprawi, że zarówno Ty jak i maluch będziecie lepiej dotleniani. Pamiętaj, że leżenie na plecach jest niewskazanie, staraj się tego unikać.
○ Codziennie ćwicz na czworaka co najmniej 10 minut. Pochyl się do przodu i postaraj się kołysać miednicą. Dzięki takiej pozycji maluch czuje się jak w hamaku.

Poród pośladkowy - zagrożenia

Poród pośladkowy niesie ze sobą ryzyko. Z badań wynika, że dzieci, które przyszły na świat przez poród pośladkowy są narażone na większe ryzyko powikłań. W tej sytuacji coraz więcej położników unika takiej formy porodu. Niewiele kobiet decyduje się na poród pośladkowy. Większość z nich obawia się o zdrowie dziecka i prosi swoich lekarzy o cesarskie cięcie, co w tej sytuacji jest najlepszym wyjściem.

Komentarze:
angelika siwik 2012-03-28 16:07:16

ja jestem po raz trzeci w ciąży pierwsza moja ciąża to mały wcześniak urodzony 26 tygodniu miałam cesarkę a teraz jest niepełnosprawny dwa lata po pierwszym dziecku urodziłam naturalnie teraz mam rok różnicy od tamtej ciąży i mój maluszek właśnie jest ułożony pupa do wyjścia czy lekarz wedle mojej prośby zrobi mi cesarkę bo nie chciała bym mieć dziecka które jest niepełno sprawne wiem już co to znaczy proszę o pomoc

Monika 2012-04-11 20:02:21

Angelika nie wiem co ci mówiono na temat porodu pośladkowego,ale ja urodziłam pośladkowo zdrową i całą córcie,i co najlepsze naturalnie obyło się bez cesarki.Zosia ma dzisiaj 3,5 roczku.Jest słodkim i inteligentnym dzieckiem.Poród odbył się w szpitalu w Ostrowcu św.Miałam perfekcyjną obsługę.Sam poród wspominam miło choć było ciężko i trwało to długo,był przy mnie super lekarz,i wspaniała pielęgniarka.Mam miłe doświadczenie i naprawdę dziecku nic się nie stało.Tylko pogratulować takich lekarzy.

Magdusia_Lg 2012-04-28 09:46:35

Ja wczoraj się dowiedziałam, że mój synek kieruje się pupcią do wyjścia, a przez ostatnich 8 tygodni leżał główką do dołu. Bardzo się boję, że poród będzie pośladkowy. Jestem w 34tc i mam nadzieję, że dzidziuś zmieni jeszcze swoje ułożenie.

MADZIA 2012-10-05 13:14:38

JA MAM UŁOŻENIE POŚLADKOWE ,MAM 3 TYG.DO PORODU PROSZĘ LEKARZA O CESARKĘ .....A ON MA TO GDZIEŚ...BOJĘ SIĘ RODZIĆ NATURALNIE ,ŻE COŚ BĘDZIE NIE TAK .NIKT MNIE NIE CHCE SŁUCHAĆ ...MASAKRA

alika 2012-10-16 21:28:41

31tc i na wczorajszym badani okazało się że synek wypiety na wszystkich:) mój gin powiedział że jak sie to nie zmieni to umawaiamy sie na cesarke

luna 2012-11-11 11:53:46

Ja urodziłam kilka dni temu 11 dni po terminie. Lekarze czekali do ostatniej chwili. Byłam dwa razy na wywolaniu nie miałam skurczy. Dziecko urodziło się z zamartwicą było owinięte pępowiną. Poród był ciężki. W karcie doczytałam się że był to poród pośladkowy, ale lekrze nic mi o tym nie mówili. Mój poród był porodem rodzinnym pod koniec porodu wyprosili męża ponieważ doszło do komplikacji.Moje dziecko ważyło 4480 i mierzyło 59 cm długości. To drugie moje dziecko z pierwszym też czekali do ostatniej chwili. Zapóźno było na cesarkę więć miałam poród kleszczowy.

joy8689 2013-01-18 07:06:14

to nienormalne ze kaza w takiej pozycji rodzic dziecko, szczesliwe mamy ktore maja zdrowe dzieci po takim porodzie. Skoro jedynym prawidlowym polozeniem jest podluzne głowkowe tzn ze inne sa nieodpowiednie i niebezpieczne. Jak mozna zbagatelizowac sytuacje i domagac sie zeby ciezarna w taki sposob urodzila. W sumie co tam lekarza zalezy to nie ich dzieci a w razie czego zawsze znajda wymowke.

Joanna S. 2013-02-07 21:14:48

Moja pierwszą córeczkę urodziłam pośladkami w 15 minut,fakt że musieli mnie kawałek naciąć....ale tak tej Gwiazdeczce się spieszyło,że nie było mowy o tzw.cesarce....Jest zdrową dziewczynką :)To,że ułożyła się w takiej pozycji zaskoczyło mnie po porodzie ,podczas badania Usg była jak trzeba głową w dół...Może zwyczajnie chciała coś ektremalnego przyszłej mamie zafundowac?Wystraszyłam lekarzy kiedy napierała bo zaczęły mi drętwieć nogi i nie mogłam oddychać i za kwadrans miałam córkę na piersi...Cudowna sprawa!!!!!

paulina 2013-05-29 21:32:05

miałam ułożenie pośladkowe urodziłam przez cc synka ma zwichnięcie stawu biodrowego-leczenie zachowawcze nie pomogło czekamy na operację

agnieszka 2013-07-21 13:05:50

Jestem 3 raz w ciaży ,pierwszy i drugi raz rodziłam siłami natury pierwszy12 godzin w strasznych bólach krew mi po nogach sikała ale udło mi się urodzić sliczną dziewczynkę,2 poród to w sumie rozpoczął się o 8 rano o 12 w południe miałam urodzone ale w takich bólach że traciłam przytomnosc teraz jestem 3 raz w ciąży w 8 miesiącu lekarz za każdą wizytą mówi mi że położenie płodu jest posladkowe.Czego mogę sie spodziewać?Czy mój bobas odwróci się jeszcze czy będa mi go na siłe wyciągac czego bym naprawdę niechciała?

mała 2014-11-07 13:29:16

JESTEM 2 razy w ciazy w 32 tygodniu odeszly mi wody czekalam na lekarza poltora godziny az zejdzie do mnie i mni zbada czy jest wszystko dobrze . a jescze beszczelnie do mnie powiedzial ze wiadro mialam sobie podstawic zeby nie lecialo na podloge bo wszystko bedzie mokre :( i nie moglam urodzic lezalam i sama chemia dostalam na skurcze lezalam 12 godzin i ich prosilam zebym mi zrobili cesrakie bo juz bolu nie qytrzymuje to dostalam odpowiedz od lekrza CIERP CIALO GDY SIE CHCIALO i jak tu ufac lekarzom

Iga 2016-07-01 17:22:19

Moje czwarte dziecko już od ok.30 tyg. ułożone było pośladkami i też łudziłam się, że zdąży się obrócić przed samym porodem. Niestety tak się nie stało i Mały urodził się pod koniec 37 tyg. pośladkowo z wagą 3 kg. Na szczęście poród przebiegał bez powikłań, wody płodowe zachowane praktycznie do momentu końcowego, co akurat w tym przypadku jest jak najbardziej wskazane z uwagi,iż stanowią zabezpieczenie dla malca. Z kolei, mając doświadczenie wcześniejszych porodów siłami natury przy prawidłowym główkowym ułożeniu płodu, teraz wiem, że sam taki poród jest trudniejszy i wymaga większego zaangażowania ze strony zarówno lekarzy jak i matki. Nie oznacza to jednak,że nie jest on niemożliwy, zwłaszcza gdy ma się doświadczony personel medyczny i przy odpowiednich założeniach (m.in. waga płodu, uwarunkowania po stronie rodzącej). Poród odbywał się tak zwaną metodą Brachta.

małgosia 2017-05-25 18:34:34

witam !!!~moja 5 ciaza jest dla mnie koszmarem boje sie bo do porodu zaledwie 8tyg a ułozenie jest posladkowe nie wiem czy sobie poradze po wczesniejsze porody były szybkie tak do 5 minut kazdy ale teraz to noc za noca nie przespana strach hm.....