Poród pośladkowy

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Dziecko w brzuchu mamy przybierając pozycję główką w dół stwarza idealne warunki do porodu. Co jednak gdy maluch przybierze inną pozycję?

Pośladkowe ułożenie dziecka jest wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Oczywiście istnieje kilka sposobów, aby “zachęcić” dziecko do zmiany pozycji.

Przyszłej mamie zaleca się m.in ćwiczenia, które skłonią dziecko do zmiany pozycji oraz zaciekawienie dziecka tym co dzieje się na zewnątrz. To bardzo ciekawe i przyjemne ćwiczenia. Jeśli Twój maluch ułożył się pośladkowo, zapytaj swojego lekarza o ćwiczenia odpowiednie dla Ciebie.

Poród pośladkowy

Przyszła mama nie powinna tracić nadziei jeśli pomimo zaleceń lekarza dziecko pozostaje w tej samej pozycji. Zdarza się, że dzieci obracają się w ostatniej chwili, tusz przed samym porodem. Robią to same z siebie. W ostateczności lekarz może wykonać zabieg, dzięki któremu jest szansa, że dziecko przekręci się do pożądanej przez nas pozycji. Zabieg ten polega na uciskaniu brzucha matki. Taka forma wpływu na pozycje dziecka jest bardzo powszechna i zdaniem zwolenników zazwyczaj bezpieczna. Niestety zdarza się, że zabieg jest nieprzyjemny. W przypadku pośladkowego ułożenia najbezpieczniej jest poprosić lekarza o cesarskie cięcie. Poród pośladkowy może okazać się bardzo niebezpieczny zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Aby uniknąć ułożenia pośladkowego przyszła mama powinna m.in.: ○ Siedzieć w odpowiedniej pozycji np. nie wolno zakładać nogi na nogę. Zaleca się, aby np. podczas czytania gazety czy książki usiąść okrakiem na krześle (przodem do oparcia). ○ Unikać miękkich kanap, foteli. Siedzenia w których zapadasz się, pomimo, że są bardzo wygodne powodują większy ból kręgosłupa. Podczas siadania pamiętaj aby kolana nie były wyżej bioder. ○ Jeśli zamierzasz prowadzić samochód zabierz ze sobą małą poduszkę, dzięki niej nawet w samochodzie będziesz siedzieć we właściwej pozycji. ○ Chodzić na basen. Odpowiedni styl dla kobiety w ciąży to np. żabka. Pływaj tak, aby brzuch skierować w dół. Basen może uchronić Cię przed nacięciem krocza podczas porodu. ○ Jeśli odpoczywasz to tylko na lewym boku. Postaraj się w ciągu dnia znaleźć wolną chwilę na relaks. Połóż się na lewym boku, zrelaksuj, oddychaj przeponą – to sprawi, że zarówno Ty jak i maluch będziecie lepiej dotleniani. Pamiętaj, że leżenie na plecach jest niewskazanie, staraj się tego unikać.

○ Codziennie ćwicz na czworaka co najmniej 10 minut. Pochyl się do przodu i postaraj się kołysać miednicą. Dzięki takiej pozycji maluch czuje się jak w hamaku.

Poród pośladkowy – zagrożenia

Poród pośladkowy niesie ze sobą ryzyko. Z badań wynika, że dzieci, które przyszły na świat przez poród pośladkowy są narażone na większe ryzyko powikłań. W tej sytuacji coraz więcej położników unika takiej formy porodu. Niewiele kobiet decyduje się na poród pośladkowy. Większość z nich obawia się o zdrowie dziecka i prosi swoich lekarzy o cesarskie cięcie, co w tej sytuacji jest najlepszym wyjściem.

Was this helpful?

0 / 0