Ciąża i poród

Temperatura w ciąży

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. W momencie gdy wzrasta oznacza stan podgorączkowy, powyżej 38 stopni, gorączkę. Jest alarmem iż dzieje się coś negatywnego, a najprawdopodobniej jesteśmy chorzy. Jednak czy w ciąży temperatura naszego ciała również wynosi 36,6 ºC? Już w pierwszych tygodniach ciąży temperatura ciała kobiety wzrasta o około 0,5ºC, co jest stanem fizjologicznym, naturalnym dla takiego stanu.

Podwyższona temperatura w ciąży

Podwyższona temperatura jest wynikiem zmian hormonalnych jakie zachodzą w organizmie kobiecym, wywołanym wczesną ciążą. Zazwyczaj temperatura utrzymuje się na poziomie 37 - 37,5ºC co jest przyczyną działania progesteronu oraz naturalną reakcją organizmu, która nie powinna niepokoić.

W okresie ciąży kobieta staje się bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje, natomiast stan gorączkowy może oznaczać początek choroby infekcyjnej np. katar, grypę, przeziębienie lub zapalenie gardła. Gorączka jest niebezpiecznym stanem dla kobiety ciężarnej, gdyż może być powodem uszkodzenia płodu bądź wywołać przedwczesne skurcze macicy, w najgorszym przypadku doprowadzić do poronienia.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Już w przypadku podwyższonej temperatury (38ºC) nie należy zwlekać ani też przeczekiwać aż gorączka minie. Wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem w celu ustalenia odpowiednich lekarstw w stanie ciąży. Nie należy bowiem przyjmować żadnych leków na własną rękę gdyż mogą zaszkodzić dalszemu rozwojowi ciąży lub dziecku. W pierwszym trymestrze ciąży wiele leków ma działanie teratogenne na płód. Lekarz oceni na spokojnie sytuację, stan zdrowia pacjentki oraz stan płodu. Uspokoi nerwy przyszłej mamy i da odpowiednie wskazówki lub leki, które pomogą pozbyć się gorączki i nie zaszkodzą dziecku.

Temperatura w ciąży - domowe sposoby

Jeśli nie mamy możliwości konsultacji z lekarzem, a gorączka wzrasta i coraz bardziej nas niepokoi, możemy zastosować kilka bezpiecznych sposobów domowych, które obniżą temperaturę naszego ciała. Wskazane do obniżenia temperatur ciała jest picie dużych ilości napoi w postaci soków lub ziół, delikatna kąpiel w chłodnej wodzie, zimne okłady oraz lekki, przewiewny ubiór. Mimo jednak podjęcia się domowych sposobów, następnego dnia należy niezwłocznie poradzić się lekarza.

Komentarze:
agnieszka 2013-03-30 08:28:37

a jesli ktos ma temperature ciala 35.70 to w ciazy ile powinna sie podwyzszyc?

Misia27 2013-06-10 19:44:54

Cześć ja nie dawno mierzyłam sobie temperature i było 37.6 to jest wczesna ciąża? Mam regularny okres co 28 dni ale ostatniego okresu coś dziwnego zauważyłam że były czerwone plamy ale też biały śluz i leci do tej pory mam jakieś bóle brzucha nawet w piersiach mi się zmieniło brązowieją pojawiły się włoski pomóżcie czekam na odpowiedż pozdrawiam

bonitka1643 2013-09-04 20:35:06

ja mam od kilku dni 37.6 mam dziwne klocie w podbrzuszu po prawej stronie czasem i ostatnio tez dosc czesto oddaje mocz i okres mialam od 28 lipca do 04 sierpnia a 10 wspolzylam z mezem ze 3 krotnym spuszczeniem sie i nie wiem czy to moze byc ciaza czy nie

Marysienka 2015-06-28 10:42:30

ja mam 36.3 i osłabiona się czuję, czy to mogą być objawy przeziębienia ? jestem 5 miesiacu ciąży i boje się o maleństwo