Temperatura w ciąży

Temperatura w ciąży

temperatura-ciaza_m-5184734Temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. W momencie gdy wzrasta oznacza stan podgorączkowy, powyżej 38 stopni, gorączkę. Jest alarmem iż dzieje się coś negatywnego, a najprawdopodobniej jesteśmy chorzy. Jednak czy w ciąży temperatura naszego ciała również wynosi 36,6ºC? Już w pierwszych tygodniach ciąży temperatura ciała kobiety wzrasta o około 0,5ºC, co jest stanem fizjologicznym, naturalnym dla takiego stanu.

Podwyższona temperatura w ciąży

Podwyższona temperatura jest wynikiem zmian hormonalnych jakie zachodzą w organizmie kobiecym, wywołanym wczesną ciążą. Zazwyczaj temperatura utrzymuje się na poziomie 37 – 37,5ºC co jest przyczyną działania progesteronu oraz naturalną reakcją organizmu, która nie powinna niepokoić.

W okresie ciąży kobieta staje się bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje, natomiast stan gorączkowy może oznaczać początek choroby infekcyjnej np. katar, grypę, przeziębienie lub zapalenie gardła. Gorączka jest niebezpiecznym stanem dla kobiety ciężarnej, gdyż może być powodem uszkodzenia płodu bądź wywołać przedwczesne skurcze macicy, w najgorszym przypadku doprowadzić do poronienia.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

temperatura-w-ciazy_m-9640672

Już w przypadku podwyższonej temperatury (38ºC) nie należy zwlekać ani też przeczekiwać aż gorączka minie. Wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem w celu ustalenia odpowiednich lekarstw w stanie ciąży. Nie należy bowiem przyjmować żadnych leków na własną rękę gdyż mogą zaszkodzić dalszemu rozwojowi ciąży lub dziecku. W pierwszym trymestrze ciąży wiele leków ma działanie teratogenne na płód. Lekarz oceni na spokojnie sytuację, stan zdrowia pacjentki oraz stan płodu. Uspokoi nerwy przyszłej mamy i da odpowiednie wskazówki lub leki, które pomogą pozbyć się gorączki i nie zaszkodzą dziecku.

Temperatura w ciąży – domowe sposoby

Jeśli nie mamy możliwości konsultacji z lekarzem, a gorączka wzrasta i coraz bardziej nas niepokoi, możemy zastosować kilka bezpiecznych sposobów domowych, które obniżą temperaturę naszego ciała. Wskazane do obniżenia temperatur ciała jest picie dużych ilości napoi w postaci soków lub ziół, delikatna kąpiel w chłodnej wodzie, zimne okłady oraz lekki, przewiewny ubiór. Mimo jednak podjęcia się domowych sposobów, następnego dnia należy niezwłocznie poradzić się lekarza.

Was this helpful?

0 / 0