Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Firma

W dzisiejszych czasach umowa o pracę coraz częściej zostaje zastąpiona umową o dzieło lub umową zleceniem. Należy jednak pamiętać, że nie można stosować umowy o dzieło w celu obejścia prawa, tzn. korzystać z umowy o dzieło w sytuacji, kiedy spełnione są wszystkie warunki umowy o pracę.

Taka forma zatrudnienia jest wygodna dla pracodawcy, gdyż nie odprowadza składki ZUS. Dla większości pracowników zatrudnienie na takich warunkach jest niekorzystne. Brak świadczeń socjalnych m.in. zasiłku dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotnego czy emerytalnego to tylko nieliczne minusy umowy o dzieło. Należy pamiętać, że taka forma zatrudnienia nie daje nam prawa do urlopów czy odpraw, a zlecone zamówienie wykonujemy samodzielnie, na własną odpowiedzialność.

Umowa o dzieło została uregulowana przez Kodeks Cywilny (art. 627 - 646). Może być zawarta w formie ustnej lub pisemnej, choć zaleca się podpisanie umowy (ze względu na ewentualne różnice zdań w kwestii wynagrodzenia czy efektu końcowego). Umowa powinna dokładnie określać dzieło, które zostało zlecone. Należy pamiętać, że umowa o dzieło może dotyczyć przygotowania i prezentacji referatu, stworzenia folderu reklamowego czy wykonania mebli w związku z tym warto zastrzec z czego dzieło ma zostać wykonane oraz sposób wykonania.

Dzieło powinno zostać przygotowane zgodnie z przedstawionym sposobem oraz w określonym w umowie terminie. W przeciwnym razie zamawiający może zażądać zmiany sposobu realizacji dzieła oraz określić nowy termin. Jeśli po upłynięciu kolejnego terminu dzieło nie zostanie przekazane zamawiającemu, może on odstąpić od umowy lub zlecić wykonanie poprawek. W ostateczności zamawiający może zlecić dokończenie dzieła innej osobie, ale na koszt wykonawcy. Umowa powinna zawierać także informację o wynagrodzeniu. Jeśli nie ustala się konkretnej kwoty, można podać wskazówki za co zamawiający może zapłacić więcej, a co spowoduje, że wykonawca otrzyma niższe wynagrodzenie. Umowa o dzieło wygasa po wykonaniu dzieła i wypłacie należności.

Czytasz o umowie o dzieło.

Umowa o dzieło, określana również jako umowa rezultatu dotyczy efektu końcowego w postaci dzieła, w przypadku takiej umowy wynagradzany jest efekt końcowy, a nie dążenie do niego.
Umowa o dzieło autorskie jest rozliczana w sposób mniej narażający zamawiającego na straty, ponieważ podstawa opodatkowania umowy o dzieło wynosi 50%.

tagi: Umowa o dzieło , Umowa o pracę, Umowa
Komentarze:
ja1234 2012-11-13 20:01:21

Czy umowa o dzieło może dotyczyć jako sprzątanie sklepu ?

skary 2013-02-19 13:43:36

Może!

kacha 2013-04-08 16:53:58

czy umowa odzieło może dotyczyć sprzedaży towaru w sklepie spożywczym