Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Firma

Umowa zlecenie to jedna z form zatrudnienia. Strony to zleceniodawca (daje zlecenie) i zleceniobiorca (wykonuje to zlecenie). Obie strony zwierają umowę na czas określony i oznaczają w niej usługę jaką zleceniobiorca musi wykonać. Umowa ta została prawnie uregulowana w art. 734 - 751 Kodeksu cywilnego. Umowa zlecenie może być odpłatna lub nieodpłatna. Jeśli w tekście umowy nie jest jednoznacznie napisane, że zleceniobiorca wykonuje czynność nieodpłatnie należy mu się za nie wynagrodzenie. Wzór umowy zlecenie jest ściśle określony

.

W umowie zlecenie przewiduje się wykonanie zlecenia także inne osoby wskazane przez zleceniodawcę- zastępcy zleceniobiorcy. Co ważne wykonania umowy zlecenie maja prawo podjąć się osoby prawne, a nie tylko fizyczne. Umowa taka może być rozwiązana przez każdą ze stron, brakuje tutaj okresu wypowiedzenia. Strona która rozwiązuje umowę ( zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca) musi zwrócić koszty poniesione dotychczas prze drugą stronę.

Składki ZUS muszą być opłacane przez zleceniobiorcę, jeśli zleceniodawca nie posiada innego tytułu do ubezpieczenie lub jeśli jest zawarta z własnym pracownikiem zatrudnionym na umowę o prace.

Jeśli zleceniobiorca nie posiada innego tytułu do ubezpieczenia to ubezpieczenie emerytalno-rentowe jest obowiązkowe, zaś ubezpieczenie chorobowego - dobrowolne. Ubezpieczenie wypadkowe, obowiązkowo jeśli zlecenie wykonywane jest w siedzibie zleceniodawcy. Jeśli poza siedzibą nie jest obowiązkowe. Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Jeśli umowa dotyczy studenta lub ucznia do 26 roku życia, zleceniodawca nie płaci żadnych składek na ubezpieczenia społeczne.

Wady i zalety umowy zlecenie

Umowa zlecenie posiada swoje plusy i minusy. Dużym plusem jest na pewno to, że zleceniobiorca nie podlega stałemu nadzorowi pracodawcy, ma większą swobodę i nie ma tutaj stosunku podporządkowania pracodawca -pracownik z jakim mamy do czynienia np. w umowie o prace. Zleceniobiorca nie musi również wykonywać zlecenia w określonym miejscu i czasie oraz nie podlega ciągłemu nadzorowi zleceniodawcy. Musi jedynie stosować się do jego wskazówek. Zleceniobiorca może również podjąć kilka zleceń jednocześnie.

Minusem umowy zlecenie jest odpowiedzialność całym majątkiem , jeśli wyrządzimy podczas pracy jakieś szkody. Możliwość natychmiastowego zerwania umowy może być w niektórych sytuacjach minusem tej formy zatrudnienia. Umowa zlecenie zwierana jest w oparciu o Kodeks Cywilny, a nie o Kodeks Pracy jak w przypadku umowy o prace – nie możesz wiec liczyć na taką ochronę jak osoby zatrudnione na umowę o prace. Nie masz gwarancji minimalnego wynagrodzenia, nie przysługuje Ci prawo do urlopu wypoczynkowego , macierzyńskiego ani wychowawczego. Nie masz płacone za nadgodziny a okres, który przepracowałeś na umowie zlecenie nie wlicza się do stażu pracy. Ubezpieczenie chorobowe jest zazwyczaj dobrowolne, wiec pracodawcy najczęściej go nie płacą. Nie otrzymujesz wiec wynagrodzenia z tytułu choroby. Zatrudnionym na umowę zlecenie trudniej dostać jest kredyt.

Umowa zlecenie to idealne rozwiązanie dla kogoś kto ma już stałą prace i chce sobie dorobić. Jeśli jesteś zatrudniony na tą umowę cały czas, a pracujesz jak na etacie możesz to zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Jest to złamanie prawa przez pracodawcę. Ta forma zatrudnienia to idealne rozwiązanie przy zleceniach krótkoterminowych, jednak nie może nam zastąpić umowy o pracę.

Komentarze:
baka 2012-06-20 16:35:00

Nurtuje mnie jedna rzecz, jestem studentem ale zleceniodawca nie chce zwrócić mi składek :/ ma taki obowiązek?

renia 2013-01-10 06:21:05

cz pracując na umowę zlecenie sama muszę odprowadzic podatek

Podpisz się...pracująca 2013-01-14 10:15:39

jestem uczniem szkoły i pracuje na umowę zlecenie czy mogę sie ubiegać o zasiłek?

bozena 2013-05-04 23:21:13

ja nie widze zadnych plusow umowy-zlecenia dla pracownika nie mam urlopuwypoczynkowego,macierzynskiego, nie liczy sie okres do emerytury, po przepracowaniu roku na uz nie mam nawet kuroniowki wiec plusy sa ale tylko dla pracodawcy.

"sienkiewicz" 2013-06-15 11:15:40

jest taki PLUS że UMOWA ZLECENIE jest lepsza od bezrobocia

Felka 2013-09-24 08:41:54

zgadzam się z "sienkiewicz"...cały czas jestem na zleceniu różnych firm i dla mnie to jest idealne rozwiązanie bo nie jestem pod kimś tylko sama jestem sobie szefem. Tylko trzeba się dogadać z zleceniodawcą.

ewa 2014-05-10 12:41:41

najgorsza umowa jaka moze byc nie ma pewnosci na jak długo jestes zatrudniony kazdej chwili ci moga poczękować

paweł 2014-12-28 18:55:08

mam takie pytanie umowa na zlecenie to umowa którą płaci mi pracodawca czy mój pracodawca dostaje za mnie jakieś pieniądze ??

ruda 2015-02-23 23:45:45

Staram sie o prace.wszedzie tylko umowa na zlecenie.jezeli mam zostac bez zadnych swiadczen to ja chyba zostane na bezrobociu

nieznajoma 2015-10-14 20:34:41

dzis dostalam propozycje pracy na umowe zlecenie i nie wiem czy mam z tej pracy skorzystac czy nie???

Bozena 2016-04-20 13:19:41

Takie niestety mamy czasy,pracodawcy jest ciezko oplacac zusy pracownikom,bo to sa ogromne pieniadze, i mysle ze nic sie nie zmieni.