Odnowa biologiczna

Pieprzyki to małe guzki lub plamki na skórze przybierające kolor od jasno brązowego do ciemnobrązowego, w języku medycznym nazywane znamionami barwnikowymi. Na pierwszy rzut oka to zwykłe pieprzyki, jedne większe inne mniejsze, jednak czy są niebezpieczne i konieczne do usunięcia.

Przychodzi moment gdy słyszymy o przypadku kogoś znajomego, kogo zwykły pieprzyk okazał się nowotworem. Wpadamy w panikę i oglądamy wszystkie własne pieprzyki, które z tych normalnych stały się nagle podejrzane i wzbudziły w nas lęk. Co w takiej sytuacji zrobić? Przecież nie mamy pojęcia, który pieprzyk jest normalny, a który może być nowotworem. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa, który obejrzy dokładnie naszą skórę, zbada niepokojące miejsca i postawi diagnozę, która zadecyduje o dalszym losie naszych pieprzyków.

Usuwanie pieprzyków - metody

Pieprzyki usuwane są w zależności od wskazań lekarza w dwojaki sposób:

metoda laserowa
Laser to doskonałe odkrycie w medycynie, które pozwala uniknąć zabiegów chirurgicznych. Znamiona, pieprzyki, brodawki i inne zmiany skórne, konieczne do usunięcia, można usunąć laserowo na każdej części ciała bez naruszania czy cięcia skóry. Podczas zabiegu laserowego pacjentka jest poddawana znieczuleniu miejscowemu (w miejscu usuwania narośli skórnej), co jest bezbolesnym i bezkrwawym elementem zabiegu.
Po podaniu znieczulenia w postaci zastrzyku, lekarz przystępuję do usunięcia laserowego, który dla nas jest całkowicie bezbolesny. Nie pozostawia na naszym ciele blizn po cięciu nożem, ani też żadnych obrzęków, jedynie mały strupek. Rana pod strupkiem goi się około 2 tygodni, czas gojenia wydłuża się jedynie w przypadku głębokich brodawek wirusowych, w przeciwnym wypadku trwa maksymalnie 14 dni. Od razu po zabiegu można normalnie funkcjonować, bez bandaży, opatrunków, można swobodnie pracować, kąpać się i żyć jak dotychczas. Po odpadnięciu strupka, zazwyczaj nie zostaje żadna blizna, tylko w nielicznych przypadkach. W usuwaniu laserowym, ogromnym plusem jest działanie bezdotykowe, które nie naraża nas na ryzyko zakażenia się HIV czy żółtaczką. Cena zabiegu laserowego waha się w granicach od 200 do 500zł.

zabieg chirurgiczny
Usuwanie pieprzyków metodą chirurgiczną należy do mniej przyjemnych i bardziej widocznych w postaci blizn. Przed zabiegiem podawane jest znieczulenie. Zmiany skórne są wycinane i pozostawiają po sobie blizny, które z czasem maleją ale i bywają niezmienne. Zdarza się, że blizny po zabiegu są większe od usuniętych pieprzyków. W miejscu usuniętego pieprzyka zakładane są szwy, które trzeba po odpowiednim czasie ściągnąć. Konieczne są również wizyty kontrolne, w celu sprawdzenia, czy rana dobrze się goi. Po usunięciu chirurgicznym, znamię jest badane histopatologicznie, co jest niemożliwe w przypadku usuwania laserowego.

Usuwanie pieprzyków z twarzy

Najczęściej przejmujemy się pieprzykami widocznymi gołym okiem np. na twarzy, te na pozostałych częściach ciała mniej nam przeszkadzają, a mogą okazać się dla nas groźne. Pieprzyk o barwie czarno - brązowej może zmieniać swoją wielkość, co bywa dziedzicznym objawem lub powodem wizyt na solarium, a także pracy na otwartej przestrzeni. W przypadku zmiany rozmiaru pieprzyka, należy skonsultować się z dermatologiem, który go zbada i uspokoi nasze nerwy, decydując czy należy go usunąć. Pieprzyk może w danej chwili być nie groźny, a w przyszłym czasie zmienić swój stopień zagrożenia, tak wiec dermatolog zazwyczaj decyduje się na jego usunięcie. Lekarz nie tylko poleci do usunięcia pieprzyki mogące przerodzić się w czerniak ale i te barwnikowe. Znamię należy usuwać w całości, gdyż pobieranie z nich wycinków może spowodować ich zezłośliwienie.

Nie zawsze warto usuwać pieprzyki, gdyż niektóre dodają nam uroku i podkreślają naszą urodę, jednak warto każdy skonsultować, ze specjalistą by dla piękna nie narobić sobie kłopotów.

Komentarze:
adi 2011-10-20 11:56:22

ja dziś usunąłem 3 metodą chirurgiczną...

tom 2012-01-03 20:22:43

Zabieg laserowy jest aż taki drogi? 200-500 zł i to za 1 pieprzyka? Ja mam całe mnóstwo na swojej twarzy, uszach, szyi, plecach, klatce, rękach, no wszędzie je mam i chciałem je usunąć. Ale skoro usunięcie ich tylko z mojej twarzy ma kosztować ok. 5000zł to zacznę już teraz zbierać kasę w parku.

DERMATOLOK GOOGLE 2012-02-08 23:05:02

Tak zgadza się. Cena zależy od wielkości pieprzyka najmniej 200 zł a najwięcej 500 zł.

smutna ;< 2012-04-15 20:52:19

mam pytanie, mam na twarzy ( 1 na czole, 2 po jednej stronie nosa i 2 po drugiej stronie nosa) pieprzyki, są ona wielkości nie tak dużej, około 2mm średnicy, ale nie chce mieć ich na twarzy, nie mogę patrzeć w są lekko wystające, i wyglądają tak, jakby po ich usunięciu nie miało pozostać żadnej blizny, natomiast 1 jest płaski ale również chciałabym go usunąć. Jak najlepiej usunąć pieprzyki, tak aby nie zostało blizn? I czy trzeba mieć wcześniej robione pobieranie krwii?na siebie, bo każdy dookoła ma gładka cerę. Niektóre z pieprzykó

arczek 2012-04-17 20:14:12

dziś wlasnie usunęłam trzy chirurgicznie

ES 2012-09-11 17:00:11

Usunęłam 3 pieprzyki z policzka i dwie brodawki z twarzy cena za cały zabieg 650zł,oczywiście zabieg został wykonany metodą laserową,jestem 4 dni po zabiegu zaczynają się powoli tworzyć strupki

Ala 2013-02-03 13:15:41

ala. mój syn ma mieć usunięty pieprzyk z małżowiny usznej , ale niewiem jaką metodą , bardzo się boję .

Rafałłłłłł 2014-12-25 11:44:50

oooo kur... to ostro

bebe 2015-07-23 14:59:56

Jesli nie musisz to nie usówaj! mi wczoraj wycieli chirurgicznie bo mialam zapalenie na pieprzyku na twarzy masakra, pod koniec zemndlalam a dzis mnie boli i piecze blizna bedzie duza:( jak daja znieczulenie w zastrzyku to boli, jest bardzo nie przyjemne! po 7 dniach maja mi szfy zdjac.

bebe 2015-07-23 15:01:29

jak mnie dzis piecze masakra!

rusałka 2015-07-27 19:03:01

bebe jeżeli tak miałeś nie znaczy że każdy musi mieć tak jak ty, nie musisz od razu wszystkich straszyć! każdy sam podejmuje decyzje

Kinia 2015-09-11 11:08:38

Witam ! Ja wczoraj usuwałam cztery pieprzyki metodą laserową. Najpierw po odkażeniu miejsca lekarz podał znieczulenie miejscowe, potem "ściął" pieprzyka do badania, a później używał lasera. Bolało tylko przy podawaniu znieczulenia. Oczywiście cały zabieg na NFZ, a pieprzyki po usunięciu zostaną poddane badaniu. Za cztery dni mają być wyniki. Zalecenia lekarza to: unikanie słońca i odmaczania, więc tylko szybki prysznic ;) na razie powstaje strupek, teraz czekać tylko jak się zagoi ;)

Paulina 2015-12-14 16:01:10

Masz problem ze znamionami lub pieprzykami? Wyślij zgłoszenie do programu „Klinika urody" oraz kilka zdjęć (tej części ciała, której dotyczy problem, twarzy i całej sylwetki) na adres uroda@tvn.pl, a może to właśnie Ciebie zaprosimy i pomożemy Ci pozbyć się uciążliwego kompleksu!

jola 2016-03-19 16:00:21

dziwię się że tyle żądają za usunięcie znamion laserem. Przecież płaci się za jednorazowe podgrzanie lasera. Nie ważne ile jest znamion.

Kasza 2017-07-27 21:24:22

Ja usunęłam u chirurga Plastyczne w Klinice Dr Legrand. Jestem zachwycona efektem. Nie mam blizny, było to dla mnie bardzo ważne, ponieważ mój pieprzyk był na moim czole, w końcu nie mam komplekow. A w klinice otrzymałam bardzo profesjonalną pomoc i komplekosowo. Każdemu polecam odwiedzić to miejsce na prawdo warto!

ktos 2017-10-11 15:45:42

Kinia ile zapłaciłaś za wszystko, czy za darmo?