Usuwanie pieprzyków

Pieprzyki to małe guzki lub plamki na skórze przybierające kolor od jasno brązowego do ciemnobrązowego, w języku medycznym nazywane znamionami barwnikowymi. Na pierwszy rzut oka to zwykłe pieprzyki, jedne większe inne mniejsze, jednak czy są niebezpieczne i konieczne do usunięcia.

Przychodzi moment gdy słyszymy o przypadku kogoś znajomego, kogo zwykły pieprzyk okazał się nowotworem. Wpadamy w panikę i oglądamy wszystkie własne pieprzyki, które z tych normalnych stały się nagle podejrzane i wzbudziły w nas lęk. Co w takiej sytuacji zrobić? Przecież nie mamy pojęcia, który pieprzyk jest normalny, a który może być nowotworem. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa, który obejrzy dokładnie naszą skórę, zbada niepokojące miejsca i postawi diagnozę, która zadecyduje o dalszym losie naszych pieprzyków.

Usuwanie pieprzyków – metody

Pieprzyki usuwane są w zależności od wskazań lekarza w dwojaki sposób:

Usuwanie pieprzyków laserem

Laser to doskonałe odkrycie w medycynie, które pozwala uniknąć zabiegów chirurgicznych. Znamiona, pieprzyki, brodawki i inne zmiany skórne, konieczne do usunięcia, można usunąć laserowo na każdej części ciała bez naruszania czy cięcia skóry. Podczas zabiegu laserowego pacjentka jest poddawana znieczuleniu miejscowemu (w miejscu usuwania narośli skórnej), co jest bezbolesnym i bezkrwawym elementem zabiegu.

Po podaniu znieczulenia w postaci zastrzyku, lekarz przystępuję do usunięcia laserowego, który dla nas jest całkowicie bezbolesny. Nie pozostawia na naszym ciele blizn po cięciu nożem, ani też żadnych obrzęków, jedynie mały strupek. Rana pod strupkiem goi się około 2 tygodni, czas gojenia wydłuża się jedynie w przypadku głębokich brodawek wirusowych, w przeciwnym wypadku trwa maksymalnie 14 dni. Od razu po zabiegu można normalnie funkcjonować, bez bandaży, opatrunków, można swobodnie pracować, kąpać się i żyć jak dotychczas. Po odpadnięciu strupka, zazwyczaj nie zostaje żadna blizna, tylko w nielicznych przypadkach. W usuwaniu laserowym, ogromnym plusem jest działanie bezdotykowe, które nie naraża nas na ryzyko zakażenia się HIV czy żółtaczką. Cena zabiegu laserowego waha się w granicach od 200 do 500 zł.

Usuwanie pieprzyków – zabieg chirurgiczny

Usuwanie pieprzyków metodą chirurgiczną należy do mniej przyjemnych i bardziej widocznych w postaci blizn. Przed zabiegiem podawane jest znieczulenie. Zmiany skórne są wycinane i pozostawiają po sobie blizny, które z czasem maleją ale i bywają niezmienne. Zdarza się, że blizny po zabiegu są większe od usuniętych pieprzyków. W miejscu usuniętego pieprzyka zakładane są szwy, które trzeba po odpowiednim czasie ściągnąć. Konieczne są również wizyty kontrolne, w celu sprawdzenia, czy rana dobrze się goi. Po usunięciu chirurgicznym, znamię jest badane histopatologicznie, co jest niemożliwe w przypadku usuwania laserowego.

Usuwanie pieprzyków z twarzy

Najczęściej przejmujemy się pieprzykami widocznymi gołym okiem np. na twarzy, te na pozostałych częściach ciała mniej nam przeszkadzają, a mogą okazać się dla nas groźne. Pieprzyk o barwie czarno – brązowej może zmieniać swoją wielkość, co bywa dziedzicznym objawem lub powodem wizyt na solarium, a także pracy na otwartej przestrzeni. W przypadku zmiany rozmiaru pieprzyka, należy skonsultować się z dermatologiem, który go zbada i uspokoi nasze nerwy, decydując czy należy go usunąć. Pieprzyk może w danej chwili być nie groźny, a w przyszłym czasie zmienić swój stopień zagrożenia, tak wiec dermatolog zazwyczaj decyduje się na jego usunięcie. Lekarz nie tylko poleci do usunięcia pieprzyki mogące przerodzić się w czerniak ale i te barwnikowe. Znamię należy usuwać w całości, gdyż pobieranie z nich wycinków może spowodować ich zezłośliwienie.

Nie zawsze warto usuwać pieprzyki, gdyż niektóre dodają nam uroku i podkreślają naszą urodę, jednak warto każdy skonsultować, ze specjalistą by dla piękna nie narobić sobie kłopotów.

Was this helpful?

0 / 0