Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Astrologia i parapsychologia

Im więcej człowiek wiedział o sobie, tym częściej zadawał sobie pytanie o sens istnienia i rzeczy ostateczne. Efektem tych pytań były powstające nowe nurty filozoficzne i etyczne. Jednym z nich było wolnomularstwo. Był to tajny związek międzynarodowy, zwany też masonerią. Powstał w XVIII wieku. Był ruchem zrzeszającym wyłącznie mężczyzn. Głosili oni idee samodoskonalenia, braterstwa oraz wzajemnego wsparcia. Idee te stały się głównymi założeniami wolnomularstwa. Pierwszymi masonami, bo tak nazywa się braci tego stowarzyszenia byli prawdopodobnie wędrowni budowniczowie katedr w XVI wieku. Nazywano ich wolnymi mularzami. Rozpoznawali się po znakach cechowych. Stąd też w tradycji wolnomularskiej pozostał symbolizm.

Obowiązujące w ruchu zasady i postawy masońskie przedstawiane są za pomocą symboli, znaków i rytuałów. Kiedy w XVII wieku nastąpił upadek budownictwa katedralnego rzemieślnicze bractwa zaczęły słabnąć. Aby zapobiec kompletnemu zanikowi bractw, wolni mularze zaczęli przyjmować w swoje szeregi ludzi nauki, szlachtę i arystokrację. Uznawano takie osoby za honorowych członków korporacji. Wolnomularze głosili poglądy racjonalistyczne, deistyczne i antyklerykalne.

Wolnomularstwo - historia

Przełomowym momentem dla tego ruchu był rok 1717. To wówczas w Londynie powstała Wielka Loża Masońska. Opracowała ona zasady zwane konstytucją oraz systemem rytuałów. Stała się ona podłożem i fundamentem dla wielu lóż w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Cechą wolnomularstwa są też liczne tajemnice, legendy i teorie spiskowe. Wolnomularstwo, jak chyba każde stowarzyszenia na świecie, posiada liczne nurty. Wyróżnia się zgrupowania umiarkowane liberalistyczne, mistyczno – ezoteryczne, jak i konserwatywno – tradycjonalistyczne.

Wolnomularstwo w Polsce

W Polsce pierwsze wpływy wolnomularstwa
pojawiły się już w XVIII wieku. W 1721 roku powstała pierwsza polska loża masońska. 26 lutego 1784 roku ogłoszony został „Akt ogłoszenia i ustawy Wielkiego Wschodu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Mówiąc prościej była to pierwsza konstytucja masońska, obowiązująca w Polsce. Od tego czasu ruch wolnomularski prężnie rozwijał się wśród polsko – litewskiej arystokracji.

Wolnomularze stworzyli własny system wtajemniczenia. Wyróżnia się trzy podstawowe stopnie inicjacje masońskiej – uczeń, czeladnik, mistrz. Masoneria stworzyła bardzo skomplikowany system obrządków. Wywodzi się on z połączenia średniowiecznych obrzędów wolnych mularzy i elementów współczesnych. Głównymi symbolami wolnomularzy są cyrkiel i węgielnica. Cyrkiel symbolizuje wiedzę, mądrość i rozum. Węgielnica symbolizuje zaś szczere nastawienie i równowagę. Cyrkiel, węgielnica i Biblia są tzw. Wielkimi Światłami w loży. Masoneria posiada także własny kalendarz.

Wolnomularstwo i jego tajemnice

Wolnomularstwo jest stowarzyszeniem owianym tajemnicą. Członków obowiązują liczne tajemnice, którym nie mogą w żadnym wypadku wyjawić. Na świecie wolnomularstwo zrobiło zawrotna karierę. W latach 90. XX wieku ruch ten liczył ok. 6 mln członków. Do masonerii należeli najwięksi ludzie epok: Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Wolfgang Goethe, król Stanisław August Poniatowski czy prezydent Gabriel Narutowicz. Wolnomularze skupiali więc głowy państw, wielkich artystów i uczonych. Doskonałym przykładem tego, że było to bardzo elitarne jest fakt, że ich członkiem był Benjamin Franklin. Do tej pory do masonerii należało także piętnastu amerykańskich prezydentów.

Komentarze:
Roman 2012-03-10 20:57:44

Bardzo interesujacy temat-ale jakze niebezpieczny