Hobby

Dzieci uwielbiają się bawić, konstruować, kleić, malować, na najbardziej są szczęśliwe kiedy my rodzice im w tych zabawach towarzyszymy. Bawimy się w chowanego, gramy w różne gry, kolorujemy, jednak przychodzi taki moment kiedy nasze dzieci pragną być samodzielniejsze i podjąć trudniejsze wyzwanie niż pokolorowanie obrazka. Co wtedy? Czym zastąpić zwykłe kolorowanki?

Wycinanki dla dzieci

Jeśli twoje dziecko jest już wystarczająco duże by móc wziąć w ręce nożyczki, możesz zaproponować mu wycinanki. Niestety twoja obecność z początku będzie konieczna, musisz nauczyć dziecko bezpiecznego i sprawnego operowania nożyczkami, tak by nie zrobiło ani sobie ani nikomu innemu krzywdy. Oczywiście nie wolno zapomnieć by nożyczki jakie dajesz dziecku były przeznaczone specjalnie dla dzieci, nie wyciągnięte nożyczki krawieckie, fryzjerskie czy kuchenne, które moją ostre końcówki i są dość ciężkie. Twoje dziecko powinno mieć własne nożyczki z odpowiednią osłonką, która zabezpiecza przed wyrządzeniem sobie krzywdy.

Zapewne wyda wam się to dziwne ale wycinanie przygotowuje dziecko do pisania, gdyż rozwija jego umiejętności manualnie oraz umysłowe. To nie takie proste zadanie dla dziecka (najwcześniej w wieku przedszkolnym), wycinanka jest techniką efektowną i wymaga od dziecka umiejętności sprawnego posługiwania się nożyczkami oraz wyobraźni do stworzenia poprzez wycinanie formy zamierzonej. Maluch pragnąc podjąć wyzwanie wycinania, musi wykazać się nie tylko ukształtowaną koordynacją rąk i współpracy palców ale i wycinanie zmusza do ruchu stawy nadgarstka, które w ten sposób są ćwiczone. To dzięki nadgarstkowi dłoń może poruszać się na boki, w górę i w dół oraz wykonywać ruchy skrętne.

Jak nauczyć dziecko wycinania? Jeśli chcemy by prawidłowo opanowało tę technikę należy rozpocząć od pokazania dziecku jak posługiwać się nożyczkami, a następnie poćwiczyć z nim trzymanie nożyczek w prawej ręce, papieru w lewej oraz całego procesu posługiwania się trzymanymi przedmiotami. Poprzez wycinania dziecko pobudza swoją aktywność, wyobraźnie oraz samodzielne myślenie. Wycinanie dla dzieci to świetna zabawa ale i forma edukacyjna.

Wycinanki online

Wycinanki to nie tylko płaska powierzchnia do wycinania ale i powierzchnie wymiarowe jak np. karton, który dziecko nazywa po przerobieniu samochodem, kule z papieru natomiast piłką. Jest to świetny sposób na poznanie dziecka wyobraźni, na pobudzenie ciekawości oraz ćwiczenia koncentracji, skupienia, wytrwałości, mobilizacji czy wkładanego w pracę wysiłku. Jeśli dzieciom brak pomysłów lub jeszcze nie potrafią same nic stworzyć, można zakupić dla nich gotowe projekty do wycinania z papieru. Są dostępne w formie kolorowej lub czarno-białej by dziecko mogło je również pokolorować. Rynek papierniczy posiada ogromną gamę wycinanek do wyboru, dostępnych w sklepach papierniczych czy też kioskach ruchu, jednak nie zawsze trzeba wychodzić z domu, by dziecko mogło powycinać. Również gotowe wzory wycinanek są dostępne w Internecie, bez trudu można je znaleźć.

http://progry.pl/2010/09/27/wycinanka/ - gra w wycinanki online
http://rapidfoo.pl/pobierz,wycinanki,dla,dzieci,do,wydrukowania.html - katalog stron z wycinankami

Wycinanki do druku

Zachęcam was drodzy rodzice do zabawy z dziećmi w wycinanki, które dla was będą poświeceniem odrobin czasu, a dla dziecka nie tylko świetną zabawą ale i doskonałą formą edukacji. Jeśli macie wyobraźnię i więcej czasu, sami narysujcie dla dzieci kolorowe projekty do wycinania, by mogły je później pokolorować i postawić sobie na półce. Stwórzcie coś wspaniałego z resztek w domu, np. pudełka po jajkach, gazetach, pudełkach po ciastach czy herbacie , wytnijcie z nich wybrane elementy, które później można posklejać i pokolorować. Jestem pewna, że taka forma spędzania wspólnego czasu bardzo się waszym dzieciom spodoba.

Warta polecenia jest także strona http://www.rm.com.pl/home/1-1/des/pdf/11418.pdf. Miłej zabawy dla was, a szczególnie dla dzieci.

Komentarze: