Noworodek i niemowlę

Zielone kupki u niemowląt

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Gdy decydujesz się na dziecko, spada na ciebie niewiarygodnie duża odpowiedzialność - ktoś bowiem musi dbać o zdrowie malucha i się nim zajmować. Na początku większość rodziców nie czuje się gotowa by spadła na nich taka odpowiedzialność - boi się, że coś źle robi, ignoruje ważne objawy lub - wręcz przeciwnie - panikuje z każdego powodu. Jednym z najczęstszych powodów występowania paniki są zielone kupki u niemowląt. Czy należy się tym przejmować?

W tej kwestii istotnych jest wiele czynników. Przede wszystkim ważne jest, czy dziecko je już zwykłe jedzenie, czy żywi się mlekiem z piersi matki. Możliwe bowiem, że zielone kupki u niemowląt są spowodowane którymś składnikiem w spożywanym przez nie pokarmie - coś po prostu je zabarwia. Jest to dość normalne i częste.

Zielone kupki u niemowląt mają jednak też inne przyczyny. Może to być objaw zatrucia pokarmowego - należy jednak wtedy zwrócić uwagę na to jak kupki wyglądają i jak często dziecko je robi. Jeśli mamy do czynienia z rozwolnieniem lub zatwardzeniem - powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Nie wolno też ignorować zielonych kupek jeśli utrzymują się one przez długi okres czasu, bowiem mogą być objawem groźniejszych powikłań, związanych z bakteriami w przewodzie pokarmowym lub źle rozwiniętymi narządami wewnętrznymi.

Jeśli coś nas niepokoi - najprościej (i najrozsądniej!) jest udać się do lekarza - on nam zawsze pomoże zrozumieć problem, wyjaśni sytuację i w razie potrzeby skieruje na potrzebne badania. Nie szukajmy domowych metod leczenia i nie bójmy się iść do doktora z rzeczami, które mogą się okazać nieistotne - bowiem kto pyta nie błądzi. Najważniejsze jest to, by maleństwo było zdrowe i szczęśliwe. Jeśli okaże się, że ominęliśmy jakiś ważny objaw - nigdy sobie nie wybaczymy. A zielone kupki u niemowląt mogą mieć przyczyny zarówno niepokojące, jak i całkiem normalne - nie warto ryzykować.

Komentarze:
Kumbaja z Krainy Haszutki 2013-08-29 09:57:54

Dziecko na zdjęciu drugim ma tylko cztery palce u stóp ! Zauważyliście ? A tak powracając do głównego tematu, to chciałam się zapytać. To bardzo pilne pytanie i mam nadzieję, że w błyskawicznym tempie ktoś udzieli mi na nie odpowiedzi. Moje dziecko urodziło się miesiąc i 3 dni temu. Słyszałam o różnych kolorach kupek, ale to zaczęło mnie niepokoić. Mój mały robi niebieską kupkę ! Niebieską jak kolor akwamaryna ! Niepokoić zaczęło mnie to, że dzień po tym zrobił tęczową kupkę ! Tak, wiem, że teraz wszyscy mnie wyśmieją, ale ja NIE ŻARTUJĘ. Byłam z tym u lekarza, on sam nie wie co to ! Pomocy, tęczowa kupka! Ma 3 kolory: niebieski, czerwony i żółty. Aha, ma miesiąc, a gdy miał jakieś 2 tygodnie to robił normalną, twardą kupę jak ktoś dorosły, martwię się ! POMOCY !