Zielone kupki u niemowląt

Gdy decydujesz się na dziecko, spada na ciebie niewiarygodnie duża odpowiedzialność – ktoś bowiem musi dbać o zdrowie malucha i się nim zajmować. Na początku większość rodziców nie czuje się gotowa by spadła na nich taka odpowiedzialność – boi się, że coś źle robi, ignoruje ważne objawy lub – wręcz przeciwnie – panikuje z każdego powodu. Jednym z najczęstszych powodów występowania paniki są zielone kupki u niemowląt. Czy należy się tym przejmować?

W tej kwestii istotnych jest wiele czynników. Przede wszystkim ważne jest, czy dziecko je już zwykłe jedzenie, czy żywi się mlekiem z piersi matki. Możliwe bowiem, że zielone kupki u niemowląt są spowodowane którymś składnikiem w spożywanym przez nie pokarmie – coś po prostu je zabarwia. Jest to dość normalne i częste.

Zielone kupki u niemowląt mają jednak też inne przyczyny. Może to być objaw zatrucia pokarmowego – należy jednak wtedy zwrócić uwagę na to jak kupki wyglądają i jak często dziecko je robi. Jeśli mamy do czynienia z rozwolnieniem lub zatwardzeniem – powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Nie wolno też ignorować zielonych kupek jeśli utrzymują się one przez długi okres czasu, bowiem mogą być objawem groźniejszych powikłań, związanych z bakteriami w przewodzie pokarmowym lub źle rozwiniętymi narządami wewnętrznymi.

Jeśli coś nas niepokoi – najprościej (i najrozsądniej!) jest udać się do lekarza – on nam zawsze pomoże zrozumieć problem, wyjaśni sytuację i w razie potrzeby skieruje na potrzebne badania. Nie szukajmy domowych metod leczenia i nie bójmy się iść do doktora z rzeczami, które mogą się okazać nieistotne – bowiem kto pyta nie błądzi. Najważniejsze jest to, by maleństwo było zdrowe i szczęśliwe. Jeśli okaże się, że ominęliśmy jakiś ważny objaw – nigdy sobie nie wybaczymy. A zielone kupki u niemowląt mogą mieć przyczyny zarówno niepokojące, jak i całkiem normalne – nie warto ryzykować.

Was this helpful?

0 / 0