Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Astrologia i parapsychologia

Zjawiska paranormalne

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Jeśli chodzi o zjawiska paranormalne budzą one bardzo wiele kontrowersji. Dla jednych jest to zupełna bzdura i wymyślanie niestworzonych historii inni jednak traktują te kwestie bardzo poważnie. Postaramy się więc zaliczyć do tej drugiej grupy osób i przedstawić Wam pokrótce świat zdarzeń nadprzyrodzonych.

Zjawiska paranormalne możemy inaczej nazwać nadprzyrodzonymi, parapsychologicznymi czy nadnaturalnymi. Nigdy nie zostały one potwierdzone badaniami naukowymi. Jednak ogrom informacji na ich temat jest naprawdę imponujący. Duchy, wampiryzm, przepowiadanie przeszłości, prorocze sny – lista takich zjawisk jest naprawdę bardzo długa. Zajmijmy się najczęściej pojawiającymi się z nich.

Zjawiska paranormalne - telepatia

Pierwszym bardzo powszechnym zjawiskiem jest telepatia. Wiele z nas używa tego słowa w języku potocznym. Mówimy o porozumiewaniu się za pomocą telepatii. Jednak dla osób zajmujących się badaniem zjawisk paranormalnych telepatia to bardzo ważne zjawisko. W teorii jest to zdolność przekazywania myśli i uczuć na poziomie mentalnym. Osoby połączone ze sobą zjawiskiem telepatii nie potrzebują słów ani nawet swojej bliskości, aby móc porozumieć się ze sobą. Pochodzi od greckich słów tele (daleki) oraz patheia (uczucie). Istnieje wiele świadków, którzy potwierdzają, że doświadczyli tego zjawiska do tej pory nie zostało to jeszcze potwierdzone badaniami naukowymi.

Zjawiska paranormalne - jasnowidzenie

Kolejnym popularnym zjawiskiem jest jasnowidzenie. W skrócie jest to zdolność widzenia osób i wydarzeń, które miały bądź będą miały miejsce w przyszłości. Zdolność przepowiadania przeszłości nazywana jest prekognicją zaś przeszłości retrokognicją. Tej sfery również nie potwierdzono nigdy żadnymi badaniami naukowymi. Istnieje jednak kilka osób, które zostały powszechnie uznane za wielkich jasnowidzów. Chyba najbardziej znanym z nich był wielki Nostradamus – francuski lekarz, astrolog i matematyk. Wiele tragicznych wydarzeń przypisuje się właśnie jego wcześniejszym przepowiedniom. Wiele osób jednak uważa, że jego przepowiednie pisane są w sposób, w który można im podporządkować wiele różnych wydarzeń, więc przypisywanie im konkretnego wydarzenia to znaczne nadużycie. Nie ulega wątpliwości, że jego księgo budzą jednak wiele kontrowersji do dnia dzisiejszego. Obecnie najbardziej znanym jasnowidzem jest Krzysztof Jackowski. Niektórzy uważają go za dziwaka i mitomana nie ulega jednak wątpliwości, że dzięki jego przepowiedniom udało się rozwiązać wiele spraw kryminalnych oraz odnaleźć setki zaginionych osób.

Zjawiska paranormalne - duchy

Niezliczone artykuły i reportaże możemy również znaleźć na temat duchów. Wzmianki o ich istnieniu pojawiały się już w starożytności. Czy jest to jednak prawda czy tylko próba zwrócenia na siebie uwagi? To będziemy w stanie potwierdzić chyba tylko w momencie osobistego spotkania z duchem. Biorąc pod uwagę fakt, ze to chyba wątpliwa przyjemność lepiej chyba pozostać przy wiedzy teoretycznej. No właśnie…wróćmy do teorii. Wiara w duchy jest związana z twierdzeniem, że istnieje życie po życiu i człowiek po śmierci wraca na ten świat w innej postaci. Duchy nawiedzające nasz świat to najczęściej osoby, które zmarły na wskutek nagłej śmierci, którym ciężko im rozstać się z tym światem. Osoby wierzące w te zjawisko są zdania, że takim osobom należy pomóc przedostać się na drugą stronę, np. poprzez rozwiązanie jego śmierci bądź też odprawienie egzorcyzmów.

W Polowie ubiegłego stulecia nastała moda na spirytyzm, czyli przywoływanie duchów. Niestety tą modę wykorzystało wielu oszustów, którzy nabierali ludzi na swoje zdolności do kontaktów ze zmarłymi wyłudzając przy tym spore sumy pieniędzy.

Psychokineza

Ostatnią formą zjawiska nadprzyrodzonego, które opiszemy będzie psychokineza. Jest to umiejętność oddziaływania na przedmiot bez bezpośredniego kontaktu z nim. Najszerzej komentowaną i znaną formą psychokinezy będzie telekineza, czyli przesuwanie przedmiotów siłą umysłu oraz lewitacja, czyli unoszenie się osób lub przedmiotów. Cały czas trwają badania nad prawdziwością tych zdarzeń, jednak nadal żadne z nich nie zostało oficjalnie potwierdzone, naukowcy, bowiem nie chcą polegać jedynie na zeznaniach świadków, których informacje mogą być ich zdaniem mało wiarygodne.

Szczególnie sceptyczne podejście do zjawisk paranormalnych mają oczywiście naukowcy. Fundacja imienia Jamesa Randiego wyznaczyła nawet nagrodę 1 miliona dolarów dla osoby, która w racjonalny, naukowy sposób udowodni tego typu zjawisko. Do tej pory jednak nikt nie zgłosił się po odebranie nagrody.

Jak więc widać zjawiska nadprzyrodzone mają swoich zdecydowanych przeciwników, ale i swoich fanatyków. Jedno jest pewne, jak długo istniał będzie świat realny tak długo gdzieś obok niego będzie świat nadprzyrodzony, szeroko komentowany przez społeczność ludzką.

Komentarze:
jola 2011-11-25 13:13:49

Podobno matematycy i fizycy za pomocą wzorów? równań? funkcji?... potrafili juz dawno udowodnić istnienie światów równoległych.

Marcin 2011-12-28 11:10:23

Jak się długo i namiętnie o czymś gada to zaczyna się w to samemu wierzyć.

Stachu 2012-01-27 23:11:17

Fajne to na noc pozdro wszystkim

grazia 2012-02-29 21:30:14

Do Marcina. Nie rozmawiałam nigdy o tych rzeczach długo i namieętnie. Po prostu nie mogłam wejść do swojej kuchni w biały dzieńPzekroczyłam tylko próg. Nie było nikogo a wejść się nie dało. Czułam się jak w zatłoczonym tramwaju.Co to było do dziś nie wiem.

sandra 2012-06-26 19:14:05

Miałam taki przypadek że drzwi same się otworzyły a okna były zamknięte i także do dziś nie wiem co to było.

mateo 2012-06-28 23:21:33

Na świecie nie ma żadnych zjawisk paranormalnych , wszystko zostało stworzone przez człowieka i cała reszta to tylko efekt placebo. . . każde z tych zjawisk to tylko powielane i udoskonalane oraz ubarwiane schematy , i po prostu odzywa się potęga umysłu i ludzka podświadomość , świat jest realny natomiast ludzki mózg ma nieograniczone możliwości których sami nie potrafimy kontrolować , gdybyśmy nigdy wcześniej nie słyszeli o zjawiskach paranormalnych które oczywiście zostały stworzone przez człowieka , nikt by nawet o tym nie pomyślał

czarna dama 2012-08-05 17:59:12

mateo ale wymysliles........................

ktoś 2012-08-15 17:37:26

hehe

werona 2012-10-15 23:05:03

hm. nigdy nie wiadomo co może nas spotkać...

Duduś 2012-11-16 10:25:12

coś jednak musi w tym być,i nie wszystko trzeba rozumieć,widzieć-a jednak ISTNIEJE................

j.p. 2013-04-26 20:33:00

może istnieją

kocham cie 2014-01-15 17:19:09

masakra

MG 2014-08-12 14:35:07

Zjawiska Paranormalne czy duchy, to Fakt... to wszystko istnieje jak kosmos.. tylko naukowcy są głupi i siedzą cicho bo się boją że stołek stracą.

Lili 2015-04-02 16:45:27

ja w nie wierzę i chciałabym kiedyś pojechać do stanów i tam zostać demonologiem aby móc pomagać ludziom w takich przypadkach

ROBERT 2015-04-03 09:16:32

JA MIAŁEM TAKI PRZYPADEK GDY SZŁEM DO KUCHNI SZAFKA SAMA SIE OTWORZYŁA A GDY POSZŁEM I WRÓCIŁEM BYŁO ZAMKNIĘTE PRZYRZEKAM

Ktoś Fajny 2016-07-21 18:10:08

Ja miałam taki przypadek że rozmawiałam z koleżanką o tym że duchy nie istnieją i nagle mocno zamknięte drzwi z piwnicy się otworzyły a w piwnicy było słychać jakiś głos malej dziewczynki weszłyśmy tam a tam nikogo nie było znowu jakaś dziewczynka zaczęło wołać o pomoc poszłyśmy dalej za głosem i żadnej dziewczynki tam nie było.I co nadal twierdzicie że duchy nie istnieją??