5 powodów, dla których warto polubić mleko

picie mleka

Za sprawą często występującej nietolerancji laktozy debata na temat tego, czy powinno się pić mleko, czy nie, toczy się ostatnio bardzo żywo. Media raz radzą, żeby ograniczać spożywanie mleka, później zachęcają, żeby pić go jak najwięcej. Naukowcy również podają sprzeczne informacje. Pomimo różnych opinii mleko ma zalety, którym nie da się zaprzeczyć. Dlaczego warto je polubić?

Mleko wielu osobom kojarzy się głównie z napojem dla dzieci lub dodatkiem do kawy. Tymczasem korzyści z jego picia jest tak wiele, że warto wprowadzić je do codziennej diety.

1. Źródło wielu witamin

Mleko zawiera całkiem sporą listę witamin. Największą ich część stanowią witaminy z grupy B, które są jednymi z najważniejszych substancji, jakie nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Ich zalety to m.in. – zmniejszają ryzyko chorób serca i wylewów, wspomagają metabolizm i pomagają regulować gospodarkę hormonalną. Mleko jest również źródłem witamin A, K, D, E i C.

2. Zawiera wapń i witaminę C

Wszyscy wiemy, że mleko jest bogate w wapń. Pierwiastek ten to podstawowym budulcem kości i zębów. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu mleka w organizmie zapobiega psuciu się zębów oraz chorobą kości np. osteoporozie. Mleko zawiera również witaminę C, która ułatwia przyswajanie wapnia.

3. Dostarcza potas

Mleko bogate jest również w potas, który jest ważny dla prawidłowej pracy serca. Niedobór tego pierwiastka może powodować problemy ze snem, przewlekłe zmęczenie czy bóle głowy. Potas zmniejsza również ryzyko wylewów i chorób serca. Ma też pozytywny wpływ na gospodarkę wodną człowieka oraz samopoczucie.

4. Dobre źródło białka

Białko to bardzo ważny budulec naszego organizmu, a dostarczyć nam je może właśnie m.in. mleko. Białko w nim zawarte jest bardzo wysokiej jakości, przez co lepiej się przyswaja i pozwala tkance mięśniowej szybciej się tworzyć i regenerować.

5. Smaczne i pożywne

Ostatnią w naszym zestawieniu zaletą mleka jest jego smak. Jest ono składnikiem wielu potraw, w szczególności deserów.

Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dowiesz się dzięki kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka.

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0