Aborcja

Jeśli myślisz o aborcji zapoznaj się nie tylko z medycznymi faktami, definicjami i suchymi informacjami. Poznaj też historię straty dzieci – także tych nienarodzonych. Często warto zastanowić się nad urodzeniem dziecka i oddaniem go w dobre ręce. Więcej tutaj.

Aborcja to świadome i naumyślne zabicie istoty nienarodzonej za pomocą środków farmakologicznych lub z pomocą medyczną w postaci lekarza. To także w Polsce problem w pewnym stopniu regulowany przez prawo i organy państwowe. Aborcja i prawo do niej powinno być kwestią wrażliwości i zasad moralnych człowieka decydującego się na tak drastyczny i dramatyczny krok. Powody bywają różne. Czasami kobieta nie chce zdecydować się na poród, bo ciąża jest efektem gwałtu, czasami na przeszkodzie w urodzeniu dziecka stają kłopoty finansowe, rodzinne, społeczne, ryzyko utraty życia w czasie porodu itd. Jakiejkolwiek decyzji w sprawie aborcji nie podejmą kobiety- należy rozpatrzeć wszystkie „za” i „przeciw” nim zdecydujemy się na ten krok, który jest nieodwracalny i niesie ze sobą wiele groźnych konsekwencji, których niektóre młode kobiety nie są do końca świadome.

Aborcja – metody

Metody aborcji zasadniczo podzielić można na 2 rodzaje: farmakologiczną oraz chirurgiczną. Aborcja farmakologiczna polega na przerwaniu ciąży w najwcześniejszym jej stadium- poniżej dziewiątego tygodnia- za pomocą środków farmakologicznych. Metoda chirurgiczna polega na ingerencji lekarza w organizm kobiety za pomocą rozszerzania szyjki macicy i łyżeczkowania płodu, wywoływaniu skurczy i wczesnym cięciu cesarskim.

Aborcja – powikłania

Powikłania po zabiegach tego typu mogą być bardzo poważne. Naukowcy udowodnili, że niemal każdy zabieg aborcyjny pozostawia ślad w osobie, która się mu poddała, a brzemię swej dramatycznej decyzji te osoby zazwyczaj noszą przez resztę życia. Jeżeli kobieta przerwała swoją pierwszą ciążę, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie miała problem z donoszeniem kolejnych, porody mogą być przedwczesne i dość często w takich przypadkach pojawia się całkowita bezpłodność. Widzimy zatem, ze aborcja pozostawia w organizmie kobiety trwałe ślady fizyczne oraz psychiczne. W krajach słabiej rozwiniętych i o niższym poziomie rozwoju medycyny aborcja jest przyczyną skoku wskaźnika śmiertelności wśród kobiet. Aborcja farmakologiczna za pomocą środków niewiadomego pochodzenia zazwyczaj prowadzi do zakażenia bakteriami i śmierci.

Skutki aborcji

Problemy ze zdrowiem czysto fizycznym i przemianami w organizmie to nie jedyne następstwa dokonywanych aborcji. Należy także uwzględnić komplikacje natury psychicznej, które w dużej mierze są nieodwracalne. Istnieją skutki nazywane przez specjalistów „zespołem poaborcyjnym”. Jest to zespół cech rzutujących na życie kobiety, która przeszła przez problem aborcji oraz jej sytuacji w rodzinie. Kobiety po zabiegach aborcji w następstwie wyrzutów sumienia, niezgody na zaistniałą sytuację, psychicznego rozdarcia- są bardziej narażone na samobójstwa niż kobiety, którym zdarzyło się nieplanowane poronienie. Po aborcji u kobiet zwiększa się ryzyko zaburzeń psychicznych, naukowo zostało to udowodnione już bardzo dawno temu. Naukowcy jednak kłócą się o to, czy większy wpływ na psychikę kobiety ma szereg doświadczeń przed zabiegiem (gwałt, niechciana ciąża) czy trauma związana z samym zabiegiem. Można przyjąć, że każde z tych czynników nie pozostaje bez znaczenia.

W trosce o własne zdrowie kobiety nie powinny dokonywać aborcji – pozostawia ona ślad w człowieku na całe życie. Dodatkowym problemem w tej sytuacji są też aspekty religijne. Pomoc osobie potrzebującej i jak najkorzystniejsze rozwiązanie problemu bez szkód dla zdrowia są wartością najważniejszą w medycynie i etyce społeczeństwa.

Jeśli kobieta nie zdecyduje się na aborcję, a nie chce wychowywać dziecka – istnieje w Polsce wiele ośrodków, które przygarną nowo narodzone dziecko, a także zapewnią mu przybranych lub adopcyjnych rodziców. Do nowo narodzonych maluchów zazwyczaj ustawiają się kolejki rodziców adopcyjnych.

Was this helpful?

0 / 0