Afta – co to takiego?

co to jest afta

Afty są nieprzyjemnymi owrzodzeniami błony śluzowej jamy ustnej, atakują głównie język i wargi. W momencie pojawienia się afty tworzy się stan zapalny, co również może doprowadzić do powiększenia się węzłów chłonnych. Najczęściej występują na wewnętrznej stronie policzków, jak najbliżej dziąseł. Początkowo miejsce staje się lekko zaróżowione i obrzęknięte. Z czasem jednak zaczyna stawać się bolesne i przybiera postać białej lub żółtawej plamki otoczonej rumieniem. Afta nie zagraża naszemu zdrowiu jednak jest bardzo nieprzyjemna i dość dokuczliwa, nie wyleczona do końca powraca.

Afta – przyczyny

Afta pojawia się zazwyczaj w momencie problemów stomatologicznych, przemęczenia lub urazów mechanicznych jamy ustnej. Mogą występować również po leczeniu stomatologicznym. Ogólne przyczyny powstawania afty nie są do końca znane, a jedynie dopuszczalne, wywnioskowane na podstawie opinii osób mających styczność z aftą. Najczęściej atakuje osoby o osłabionym organizmie i układzie odpornościowych np. podczas przeziębienia, infekcji, chorób takich jak AIDS, przy dużym stresie lub zmęczeniu. Jednak to nie wszystko, afta atakuje często osoby, które nie przestrzegają dokładnej higieny jamy ustnej, stosują niewłaściwą dietę, która doprowadza do powstawania niedoborów składników odżywczych w organizmie.

Afta – objawy

Afta u każdego objawia się w inny sposób, a jedyne co może potwierdzać iż mamy właśnie z nią do czynienia to zmiany w jamie ustnej w postaci białych plam, obrzęków oraz odczuwalnych bolesności. U wielu osób powyższym objawom może towarzyszyć: wyższa gorączka, trudności z mówieniem, trudności w jedzeniu.

Afta – leczenie

Afta zazwyczaj występuje u osób dorosłych, a w szczególności tych, którzy mają problemy stomatologiczne. Afta zwykle zanika samoistnie po upływie od kilku do kilkunastu dni. Jednak jeśli jest nie leczona, często powraca. Lekceważona może doprowadzić nie tylko do bolesności jamy ustnej ale również do zapalenia błony śluzowej jamy ustnej. Aftę leczy się farmakologicznie, a więc poprzez zmniejszenie przyczyn mogących prowadzić do jej powstawania. Środki pomagające w jej leczeniu dostępne są w aptekach bez recepty, jednak jeśli stan afty jest dość poważny należy zgłosić się o wypisanie recepty na odpowiedni antybiotyk. Środki dostępne w aptekach przeciw afcie występują w postaci wszelkich żeli, płynów czy sprayu stosowanych do nakładania bezpośrednio na zmienioną błonę śluzową jamy ustnej.

Afta – leczenie domowe

Jednym z domowych sposobów, który nie wymaga zbyt dużego wkładu jest picie herbaty o bardzo silnym działaniu ściągającym lub wysuszającym. Z pewnością o wiele złagodzi ból również regularne płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami np. z liści malin, szałwii bądź łopianu lekarskiego. Bardzo ważną rolę odgrywa nasza dieta w której nie może zabraknąć odpowiedniej ilości kwasu foliowego, cynku, żelaza, witaminy B12. Zaleca się również spożywanie w okresie występowania afty jogurtów, napojów mlecznych, galaretek. Nie zaleca się zaś spożywania ostrych i pikantnych potraw oraz słodyczy czy dań zbyt gorących, które podrażnią miejsce owrzodzenia.

Was this helpful?

0 / 0