Aktywność fizyczna na zdrowy sen

cwiczenia przed snem

Odpowiednia długość wpływa na jakość snu, który jest podstawą dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli jesteśmy wyspani i odprężeni z łatwością możemy w ciągu dnia realizować wyznaczone zadania. Regularna aktywność fizyczna pomoże nam lepiej przespać noc i nie budzić się w nocy. Zatem co ćwiczyć i jak ćwiczyć by podnieść komfort naszego snu?

Istotnym elementem higieny snu jest aktywność fizyczna, taka jak np. spacerowanie, praca w ogrodzie czy gimnastyka wieczorna*. Teraz jest najlepszy moment by przesiąść się na rower, odszukać w szafie buty do biegania czy wyjąć piłkę do gry. Zależność między nocnym odpoczynkiem a uprawianiem sportu widoczna jest w codziennym życiu. Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu jest on głębszy i dłuższy, a poranki rześkie. Pamiętajmy, że sport może być odstresowujący, rozluźnia mięśnie a także uczy poprawnej techniki oddychania, co pomaga w zasypianiu i efektywnym wysypianiu się.

Ćwiczenia wpływające na dobrej jakości sen

Jeśli chcemy poprawić jakość swojego funkcjonowania w ciągu dnia, a przede wszystkim efektywność swojego snu należy wziąć pod uwagę porę, podczas której wykonujemy ćwiczenia, a także wybrać ich rodzaj oraz długość.

– jazdę na rowerze czy spacer uprawiaj rano lub późnym popołudniem. Aktywności na świeżym powietrzu pozwolą na dotlenienie organizmu

– poranne bieganie dodaje energii w ciągu dnia, a wieczorem pozwala na ujście zmęczeniu
i gwarantuje zdrowy sen

– aktywności siłowe należy wykonywać rano lub po południu. Takie ćwiczenia poprawiają wydolność układu krążenia, który odpowiedzialny jest za jakościowy nocny odpoczynek

– joga, łagodna gimnastyka i spokojniejsze ćwiczenia można wykonywać wieczorową porą. Uspokajają umysł i rozluźniają ciało, co ma pozytywny wpływ na nasz sen.

Pamiętajmy by ćwiczyć systematycznie i by nie było to później niż 3 godziny przed planowanym snem. Tylko regularna aktywność fizyczna poprawi jego jakość. Trzy sesje w tygodniu lub krótsze, ale codzienne treningi wpłyną pozytywnie na nasz nocny odpoczynek.

Sen a odpowiednie produkty

Niedobór snu to brak właściwej regeneracji naszego organizmu i spadek formy. Dorosły człowiek potrzebuje go ok 7-8 godzin. Aby dobrze się wyspać należy zadbać o jego higienę, czyli należy przestrzegać zasad poprawiających jakość naszego odpoczynku.

Po wyczerpującym, aktywnym dniu, dobrze jest się położyć do wygodnego łóżka, przykryć kołdrą i zapaść w głęboki sen. Jego efektywność możemy również poprawić dzięki odpowiednim produktom, to pod czym śpimy ma bardzo duże znaczenie. Marka Wendre stworzyła linię kołder i poduszek ANTIBACTERIAL, które są wykonane ze specjalnie opracowanych włókien ANTIBACT™. Włókna te działają przeciwbakteryjnie, redukują rozwój roztoczy oraz produkowanych przez nie alergenów. Ważne jest również, że kołdra ANTIBACTERIAL jest po prostu wygodna. Puszyste wypełnienie i gładka mikrofibra zadbają o nasz nocny komfort.

Aktywność fizyczna wspomaga jakościowy, nocny odpoczynek, a efektywny sen poprawia nasze samopoczucie, odporność, możliwość skupienia w ciągu dnia czy sportowe rezultaty.

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0