Akupunktura to sposób leczenia wszelkich dolegliwości przy pomocy igieł. Powstała w Chinach, gdzie tamtejsi szamani specjalizowali się w badaniu i leczeniu ludzkiego ciała, obserwując przy tym dokładnie tego skutki. Początkowo, akupunktura stosowana była do przeganiania demonów, które według chińskich mnichów, były przyczyną wszystkich chorób. Z czasem metoda zmieniła swe znaczenie. Odkryto iż w naczyniach krwionośnych jak i nerwach, ukryte są siły, zwane przez nich yin i yang. Wbijając w odpowiednie miejsce igłę, pobudzamy i drażnimy je, przyczyniając się tym samym do usunięcia nadmiaru którejś z nich. Bardzo ważne jest by po zakończeniu przywrócić obieg, który został zaburzony. Opracowano około 700 miejsc do nakłuwania tą metodą.
Jako pierwszy tę metodę odkrył i stosował Bjan – Cjao (V w p. n. e.), mając na celu uleczenie, nakłuwając dane partie ciała igłami. Akupunktura to metoda leczenia nie prowadząca do żadnego rodzaju powikłań i nie doprowadzająca do gorszego stanu zdrowia, niż w momencie rozpoczęcia leczenia. Aby poddać się tej metodzie, stan zdrowia musi być dokładnie zbadany, a dolegliwości, odpowiednio zdiagnozowane.
Akupunktura – wskazania
- wszelkiego rodzaju alergie (nie ma znaczenia jakie czynniki wywołują alergię),
- nerwica,
- zapalenie oskrzeli,
- jaskra i zaćma,
- choroba stawów,
- zapalenie zatok nosa (głównie bocznych),
- zapalenie migdałków (szczególnie podniebiennych),
- choroba mięśni ciała,
- reumatyzm,
- paradontoza, –
- migrena,
- niedowłady (w przypadku udaru mózgu),
- zapalenie spojówek,
- choroba dziąseł,
- słaby pęcherz (popuszczanie nocne moczu),
- neuropatie obwodowe,
- choroba kręgosłupa,
- dychawica oskrzelowa,
- okres przedmiesiączkowy (tzw. ZNP)
- zapalenie stawów,
- rwa kulszowa,
- osteoporoza,
- zespół objawów zwany klimakterium,
- zapalenie pęcherza i nerek,
- biegunka bakteryjna,
- zaparcia,
- skurcze przełyku.
Akupunktura – przeciwwskazania
- nowotwory (szczególnie złośliwe),
- wszelkie choroby infekcyjne,
- stan gorączkowy,
- pobudzenie psychiczne,
- niewydolność krążeniowo – oddechowa.
Akupunktura ma za zadanie regulować odpowiednio poziom energii w organizmie, a także we właściwym stopniu wpływać na sposób jej obiegu. Akupunktura ma swoje wybrane punktu, które poprzez ich nakłucie, pozwalają na właściwe poruszenie receptorów czuciowych.
Akupunktura – punkty
- JG4 – to punkt o największej sile działania przeciwbólowego, stosowany najczęściej, podczas występowania każdego rodzaju bólu. Nazywany głównym punktem w akupunkturze.
- Ż36 – również mający duże znaczenie i cieszący się popularnością w tej metodzie. Często nazywany „punktem pogody ducha” lub „wielkim lekarzem”. Możliwy do stosowania przy każdej dolegliwości, mający działanie wzmacniające, regenerujące oraz tonizujące daną dolegliwość.
- ŚL6 – zwany punktem ginekologicznym lub punktem „kobiecej urody”, stosowany w przypadkach zaburzeń miesiączkowych, bólów menstruacyjnych, obfitych krwawieniach i innych problemach części intymnej ciała.
- W3 – punkt głównego źródła wątroby, wspomaga przy bólach głowy, zawrotach, nudnościach i większości bólów w okolicy wątroby, także przy bólach typowo kobiecych.
- JG11 – punkt zwany laryngologicznym, mający za zadanie pomagać przy bólach stawów, wysokich stanach gorączkowych lub zbyt dużym osłabnięciu organizmu.
- GRP6 – nazywany punktem dodającym brakującej ilości energii. Pomaga przy zaburzeniach seksualnych ( głównie w przypadku mężczyzn), zaburzeniach kobiecych (np. miesiączkowych) oraz w przypadku dużego wyczerpania.
- O6 – to punkt prowadzący do tzw. miłości doskonałej. Wskazany głównie w przypadku zaburzeń seksualnych , choroby przewodu pokarmowego, serca, krążenia, wysoka gorączka i inne.
- S7 – to punkt odpowiedzialny za nasze stany lękowe, nerwicę czy też stan psychiczny np. przygnębienie. Nazywany „wrotami bogów”.
- WŻ34 – punkt odpowiedzialny ogólnie za woreczek żółciowy, układ oddechowy, serce, stan psychiczny oraz różnego rodzaju choroby zakaźne.
- WŻ20 – punkt odpowiedzialny za okolice karku i potylicy (zwany ich kluczem). Pomaga również w leczeniu bólów głowy, chorobach serca, chorobach zakaźnych czy też psychicznych.
- GRT20 – punkt zwany punktem „stu spotkań”. Cieszy się popularnością w przypadku bólów głowy, karku i pleców. Jest jednak równie skuteczny w przypadku chorób płciowych, serca czy przewodu pokarmowego.
Akupunktura – jak działa?
Nakłuwanie igłami danych punktów na ciele, działa na zasadzie pobudzania receptorów skóry, wszystkich mięśni oraz wpływa na narządy kształtując ich funkcjonalność. Wszelkiego rodzaju impulsy są przekazywane poprzez nakłucie w odpowiednim miejscu na ciele, ich zadaniem zaś jest dotarcie do komory mózgowej, rdzenia kręgowego oraz do narządów wewnętrznych.
Was this helpful?
0 / 0