’Allo ’Allo! to słynny brytyjski serial komediowy, który był pierwotnie emitowany w latach 1982 – 1992. Twórcami komedii byli David Croft i Jeremy Lloyd.
Akcja serialu toczy się we Francji, w małym mieście Nouvion, gdzie główny bohater Rene Artois prowadzi kawiarnię Cafe Rene. Jest czas II Wojny Światowej, a kawiarnia jest ulubionym miejscem stacjonujących w miasteczku żołnierzy niemieckich. Jak na ironię, kawiarnię sympatycznego Rene upodobał sobie również francuski ruch oporu, który instaluje w pokoiku jego teściowej radiostację, w celu porozumiewania się z Londynem. Rene nie pragnie niczego poza świętym spokojem, zostaje jednak zmuszony przez ruch oporu do wykonywania różnych misji (które często okazują się być totalnymi klapami). Jakby tego było mało, musi również podporządkować się rozkazom skorumpowanych hitlerowskich władz wojskowych. Niewykonanie poleceń zarówno ruchu oporu jak i Niemców grozi Rene rozstrzelaniem.
Wskutek różnych pogmatwanych zdarzeń, Rene przechowuje przez długi czas w swojej kawiarni dwóch brytyjskich lotników, Fairfaxa i Carstairsa, których wraz z ruchem oporu próbuje bezskutecznie odesłać do Anglii. Kawiarnia jest również skrytką na skradzione przez dowództwo niemieckie dzieła sztuki, które mają im zapewnić dostatnie życie po wojnie. Największe problemy wywołuje jednak jedno szczególne dzieło – obraz Upadłej Madonny z wielkim cycem, holenderskiego malarza van Clompa. Obraz ten uznawany był za arcydzieło, dlatego budził takie emocje i każdy pragnął wejść w jego posiadanie. Przedstawiał rozebraną do połowy siedzącą kobietę, okrytą na plecach czerwoną narzutą. Głównym schowkiem dla obrazu była wisząca w kawiarnianej piwnicy kiełbasa lub reprodukcja Słoneczników van Gogha, za którą chowano obraz Flamandczyka. Po jakimś czasie na trop obrazu wpadł francuski ruch oporu oraz sam Adolf Hitler, który wysłał na zwiady dwóch oficerów Gestapo. Dużego zamieszania narobił zamówiony przez ruch oporu fałszerz Roger LeClerc, za którego sprawą w serialu pojawiło się kilka kopii dzieła.
’Allo ’Allo! – postacie
Wszystkie postacie wykreowane zostały w sposób groteskowy, przerysowany i wszystkim przypisano narodowe cechy charakteru, w zależności od tego, z jakich krajów pochodzą. I tak na przykład główny bohater, Rene Artois, jest wspaniałym (choć mimowolnym) kochankiem, w którym kochają się wszystkie prawie kobiety z Nouvion, na czele z kelnerkami z Cafe Rene. I nie ma tu nic do rzeczy fakt, że Rene to obiektywnie rzecz biorąc mało atrakcyjny mężczyzna, łysiejący, z brzuszkiem. Swoje romanse z kelnerkami musi ukrywać przed zazdrosną żoną Edith, w której z kolei podkochuje się leciwy, acz dostojny przedsiębiorca pogrzebowy, monsieur Alphonse. Z drugiej zaś strony w szynkarzu zadurza się niemiecki oficer, porucznik Wehrmachtu – Hubert Gruber.
Bohaterowie serialu mówią po angielsku, jednakże zaznacza się w ich wymowie wyraźny akcent właściwy krajowi ich pochodzenia. I tak mieszkańcy Nouvion wymawiają charakterystyczne francuskie charczące „r”, natomiast niemieccy oficerowie mają wymowę sztywną, twardą i władczą, zwłaszcza oficer Gestapo – Herr Otto Flick.
’Allo ’Allo! – bohaterowie
Główni bohaterowie komedii to między innymi wspomniany przedtem Rene Artois, a towarzyszą mu:
- Edith Artois, żona Rene Pomaga mu w prowadzeniu kawiarni, aktorka i piosenkarka, jednak jej wykonania pozostawiają wiele do życzenia. Nieraz dochodziło do tego, że przed jej występami rozdawano klientom kawiarni darmowy ser, którym służył do zatykania uszu.
- Michelle Dubois, przywódczyni francuskiego ruchu oporu, opracowuje plany dywersyjne, a każdy z nich wplątuje niewinnego Rene. Jest autorką słynnego powiedzonka „słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać”
- Pułkownik von Strohm – komendant Nouvion, lubi przychodzić do kawiarni, gdzie zabawiany jest przez kelnerki Marię i Yvette. Jest bliski emerytury, więc planuje zapewnienie sobie spokojnej emerytury.
- Herr Otto Flick – gestapowiec, chrześniak Heinricha Himmlera. Charakterystyczne jego cechy to kamienny wyraz twarzy, który prawie nigdy się nie zmienia i kuśtykający chód. Zagorzały przeciwnik ruchu oporu, za wszelką cenę próbuje go wytropić i zdekonspirować.
- Helga Geerhart – sekretarka pułkownika. Jest blondwłosą aryjską pięknością, nosi bieliznę i gorset w swastyki. Działa w rozdarciu między von Strohmem a Herr Flickiem, którego jest kochanką.
Allo Allo to bardzo zabawna farsa na czasy II Wojny Światowej, w której na równi ośmieszani są Niemcy, Anglicy, Francuzi i Włosi. Humor w serialu jest inteligentny, śmieszny i ciepły, doskonale obrazuje stereotypy przypisywane wszystkim tym narodom.
’Allo ’Allo! – odcinki
Ogółem nakręcono osiemdziesiąt pięć odcinków w dziewięciu seriach. Średni czas jednego odcinka to około pół godziny. W 1994 roku wyemitowano swoiste podsumowanie serialu, prezentując jego najlepsze fragmenty, zaś w roku 2007 w telewizji ukazał się specjalny odcinek Allo Allo, który zawierał premierowe sceny, nakręcone z udziałem żyjących aktorów. Dzięki temu odcinkowi widzowie dowiedzieli się, jak potoczyły się dzieje ich ulubionych bohaterów.
Was this helpful?
2 / 0