Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Andropauza (gr. andros – mężczyzna; łac. pausa – przerwa). Termin ten oznacza przekwitanie. Inne nazwy to: wiropauza lub andropenia. To okres w życiu mężczyzny, w którym dochodzi do szeregu dolegliwości w sferze somatycznej, psychologicznej i seksualnej – o podłożu wielonarządowych zmian w organizmie. Problem ten dotyka mężczyzn po 50 roku życia. U jednych przebiega prawie bezobjawowo, u niektórych bardziej uporczywie. Testem diagnostycznym jest tzw. kwestionariusz Morleya.
Czym andropauza różni się od menopauzy? • U mężczyzn nie dochodzi (jak to ma miejsce u kobiet) do nieodwracalnego zatrzymania funkcji hormonalnych czy reprodukcyjnych. • W przypadku mężczyzn nie ma tak – jak u kobiet – wyraźnej granicy początku andropauzy. Początkiem menopauzy u kobiet jest zakończenie menstruacji.
• Mężczyzna do końca swego życia może spłodzić potomka. Kobieta w okresie klimakterium prawie nie ma szans na urodzenie dziecka.
Andropauza – objawy – Huśtawka nastrojów – Kłopoty ze snem – Nadwaga – Trudności ze skupieniem uwagi – Nerwowość – Osłabienie funkcji wielu narządów i układów organizmu, np. płuc, serca, nerek, wątroby, układu nerwowego – Obniżenie funkcji hormonalnych i reprodukcyjnych. – Spadek stężenia niektórych hormonów (androgenów, estrogenów, hormonu wzrostu – DHEA, melatoniny) powoduje zmiany metaboliczne, biochemiczne oraz choroby i zaburzenia układu krążenia, moczowo-płciowego, kostnego, nerwowego i endokrynnego – Pogorszenie funkcjonowania na osi podwzgórza – przysadki – gonad – powoduje wielonarządowe starzenie się organizmu – Spadek poziomu testosteronu. Proces ten zaczyna się u mężczyzny od 30 roku życia już 10% spadkiem na dekadę. Pomiędzy 50-60 rokiem życia stężenie maleje prawie o połowę, później jeszcze bardziej.
W uzasadnionych przypadkach odpowiednią dawkę tego hormonu może przepisać lekarz androlog, urolog lub seksuolog. Przed zastosowaniem terapii hormonalnej trzeba bowiem wykluczyć raka prostaty. Polega to na zbadaniu gruczołu oraz określeniu poziomu swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy. W przeciwnym razie zmiany chorobowe mogą się nasilić.
Przeciwwskazaniem do terapii testosteronowej są: – choroby wątroby i nerek, – obrzęki twarzy, rąk, stóp,
– cukrzyca.
Andropauza – porady Co może zrobić mężczyzna, by zniwelować objawy andropauzy? • Odwiedzić gabinet lekarski i poprosić o rozwiązanie swoich „wstydliwych” problemów (preparaty hormonalne wspomagające potencję). • Jeśli nie ma przeciwwskazań zastosować terapię hormonalną (plastry, pigułki, zastrzyki – m. in. z prostaglandyny). • Przestrzegać diety (ważny jest kwas foliowy i witamina C – zwiększają potencję i żywotność plemników). • W razie niedoboru uzupełnić poziom melatoniny (zwalcza wolne rodniki, opóźnia starzenie, wspomaga potencję). • Unikać stresu, nadmiaru alkoholu, diety bogatej w tłuszcz, narkotyków, zanieczyszczonego środowiska. • Wysypiać się.
• Zażywać ruchu i wszelkiej aktywności fizycznej (wytwarza się wtedy hormon wzrostu – somatotropina odgrywająca ważną rolę w syntezie białka).
Wielu mężczyzn uważa, że przekwitanie to problem dotyczący tylko kobiet. Nie dopuszczają do siebie faktu, że ich również ten problem dotyka. Obecnie mężczyzna żyje średnio 67 lat, jak przewidują demografowie w 2050 roku będą żyć o 10 lat dłużej. Styl życia nakazuje, by również w wieku średnim i dojrzałym być wciąż atrakcyjnym mężczyzną. Warto więc dbać o swoje zdrowie, w porę uchwycić moment andropauzy i w miarę możliwości poprawić komfort swojego życia w tym również seksualnego.
Was this helpful?
0 / 0