Anemia

anemia-czerwone-krwinki_m-8836081Anemia to potoczna nazwa niedokrwistości, jest zespołem objawów chorobowych. Polega on na stwierdzeniu niższych od normy wartości hemoglobiny, erytrocytów i ich następstw.

jak-powstaje-anemia_m-9517846Anemia – rodzaje

Generalnie niedokrwistość dzielimy na trzy grupy:

  • niedokrwistości spowodowane utratą krwi,
  • niedokrwistości, które są wynikiem upośledzonego wytwarzania erytrocytów (niedoborowe, hipoplastyczne, aplastyczne, dysplastyczne),
  • niedokrwistości związane ze skróconym czasem życia erytrocytów (zespół hemolityczny wrodzony, zespół hemolityczny nabyty, zespół hemolityczny mieszany).

anemi-jak-sobie-radzic_m-8572346 Rodzajów niedokrwistości jest jednak wiele:

  • niedokrwistości pokrwotoczne;
  • niedokrwistości makrocytarne;
  • niedokrwistość hipoplastyczna;
  • niedokrwistość aplastyczna;
  • niedokrwistość hemolityczna;
  • niedokrwistości syderoblastyczne;
  • wrodzone niedokrwistości hemolityczne;
  • nabyte niedokrwistości hemolityczne;
  • hemoglobinopatie oraz niedokrwistość chorób przewlekłych.

Anemia aplastyczna

Do rodzajów choroby należy także wtórna niedokrwistość aplastyczna, spowodowana ona może być promieniowaniem, lekami cytostatycznymi, a także nadwrażliwością na leki przeciwdrgawkowe, złoto i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przyczyną są także choroby immunologiczne.

Anemia w ciąży

Z kolei niczym dziwnym nie jest występowanie niedokrwistości podczas ciąży. Stwierdza się ją już nawet przy pierwszej morfologii, a jeśli poziom hemoglobiny był w normie to często zdarza się tak, że w czasie ciąży dochodzi do zmniejszenia jej poziomu. Występowanie w tych okolicznościach jest częste, gdy wymioty są częste, rodzenie następuje w krótkich odstępach czasu lub podczas niedożywienia. Zwykle niedokrwistość ciążowa pojawia się jednak około 20tygodnia ciąży, gdy znacznie wzrasta objętość krwi. Wtedy to wzrasta zapotrzebowanie na żelazo.

Anemia – objawy

Do głównych objawów niedokrwistości zalicza się bladość skóry, bladość spojówek oka, zmniejszoną sprawność ruchową, zadyszkę po wysiłku, senność, apatię, szum w uszach, mroczki, płytki oddech, kłopoty z koncentracją i pamięcią, omdlenia i stany podgorączkowe. Obserwuje się także bóle w okolicy serca, uczucie zimna, a nawet depresję. Jeśli natomiast chodzi o objawy charakterystyczne dla anemii spowodowanej niedoborem żelaza to stwierdza się łamliwość włosów i paznokci, zmiany na błonie śluzowej języka, gardła, zajady oraz wysuszenie skóry.

anemia-choroba-kobiet_m-3472237 W przypadku niedokrwistości pokrwotocznej przyczyna jej występowanie jest utrata krwi. Natomiast do przyczyn różnych typów niedokrwistości zaliczyć trzeba deficyt witamin (szczególnie B12 i kwasu foliowego) i żelaza, uwarunkowania genetyczne, uboczne efekty działania leków, przebyte choroby i urazy. Jak pokazują statystyki, największe prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwistości dotyczy osób chorujących na przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę, chorobę nowotworową, choroby serca, artretyzm, chorobę zapalną jelit, także w przypadku zakażenia wirusem HIV. Często także niedokrwistość towarzyszy chorobom nowotworowym. U chorujących na nowotwór często także występuje skrócenie czasu życia erytrocytów i niedobór czynników krwiotwórczych. Rozwojowi choroby sprzyja też chemioterapia i radioterapia.

Anemia – leczenie

Leczenie zależy od rodzaju anemii. Jeżeli np. wynika ona z innego schorzenia, należy skupić się na wyleczeniu choroby podstawowej. Niezbędne jest wyleczenie źródła krwawienia, jeśli jest ono powodem niedokrwistości. Terapia obejmuje także modyfikację diety. Stosuje się suplementację składników odżywczych i witamin. Stosowane też są preparaty zawierające żelazo. Warto też zauważyć że anemia pojawia się u ludzi w różnym okresie życia. Występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych oraz u ciężarnych kobiet.

Anemia – niedobór żelaza

80% chorób tego rodzaju spowodowana jest niedoborem żelaza. Często niedokrwistość pojawia się przy złej diecie. Źródłem żelaza dobrze przyswajalnego przez organizm są chude mięso i wędliny, a także wątroba. Poza tym witamina C zwiększa wchłanianie żelaza.

Was this helpful?

0 / 0