Angina

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Potocznie nazywa się zapaleniem gardła, jednak lekarz od razu rozpozna ją jako anginę. Również w języku łacińskim nazwę ma taką samą, czyli angina. Najczęściej jako anginę określa się bardzo ostre zapalenie migdałków na podniebieniu naszej jamy ustnej oraz towarzyszące temu zapalenie błony śluzowej w gardle. Najczęściej dolegliwość ta jest wywołana wprost przez bakterie z grupy A paciorkowców. Chorobą tą łatwo się zarazić, ponieważ należy ona do grupy chorób zakaźnych, przenoszonych tak zwaną drogą kropelkową, wystarczy dotknąć klamki, którą dotykała osoba zarażona, a uprzednio na przykład kaszlnęła w rękę.

Objawy anginy Angina jest chorobą, która cechuje się ogólną toksemią czyli krążeniem toksyn w układzie krwionośnym. Objawy anginy nie ograniczają się więc jedynie do objawów w okolicy powstania całej choroby. Podstawowymi objawami anginy są między innymi: ○ Nagłe wystąpienie samej choroby jest standardowe w przypadku wirusowej jak i bakteryjnej anginy. ○ Znacznie odczuwalne jest ogólne zmęczenie i rozbicie organizmu. ○ Sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza gorączka, pojawiająca się równie nagle co sama choroba. ○ Silny, a przede wszystkim nagle atakujący mocny kaszel. ○ Obserwuje się również silnie powiększone węzły chłonne, boczne jak i szyjne (tuż pod bocznymi końcówkami szczęki). ○ Angina objawia się również silnym bólem głowy, bólem stawów oraz mięśni, a także bólem gardła i poważnym jego zaczerwienieniem. ○ W wyniku znacznego powiększenia migdałków można zaobserwować znaczne problemy z przełykaniem zarówno posiłków jak i płynów, a także problemy z oddychaniem w przypadku intensywnych opuchnięć. ○ Często zauważalnym objawem może być także odrzucający zapach z buzi.

○ W przypadku gdy angina ma podłoże bakteryjne, na opuchniętych migdałkach wewnątrz jamy ustnej można zaobserwować bardzo charakterystyczne plamy koloru białego. Taka angina to angina zatokowa, w przypadku żółtych plam, prześwitujących przez śluzową błonę gardła mamy do czynienia z anginą grudkową.

Leczenie anginy

W dużym stopniu leczenie anginy jest uzależnione od typu, który zostanie u nas rozpoznany. Jednak nie patrząc na przyczynę i rodzaj anginy, ważnym jest aby pamiętać o dostarczaniu dużej ilości płynów dla chorego organizmu, a także jak najlepszym możliwym odizolowaniu go od innych zdrowych osób, anginą łatwo się zarazić. Najskuteczniejszą metodą leczenia anginy jest zastosowanie tak zwanej antybiotykoterapii czyli mówiąc krócej, zażywanie antybiotyków. Antybiotyki stosuje się najczęściej w przypadku anginy wywołanej paciorkowcami, używa się wtedy penicyliny lub erytromycynę jeśli dana osoba jest uczulona na penicylinę. Dodatkowym ważnym aspektem leczenia anginy jest konieczność leżenia w łóżku, najlepiej przez kilka najgorszych dni, by nie dopuścić do powstania poważnych powikłań, które mogą być jeszcze gorsze niż sama choroba. W przypadku standardowego leczenia anginy należy także pamiętać o lekach takich jak aspiryna czy paracetamol, które skutecznie obniżą temperaturę, bardzo ważne jest to w przypadku osób, które mają poważne problemy z chorobami krążenia.

Leczenie anginy domowymi metodami

Istnieją również inne metody leczenia anginy, jak chociażby niekonwencjonalne metody. W przypadku tych metod zabrania się przede wszystkim spożywania wszelkich produktów, które są słodzone cukrem, zarówno napoje jak i pożywienie, odpadają także produkty do których wytworzenia korzysta się z białej mąki. Alkohol, kawa, herbata to również napoje zakazane, nie wspominając już o bardzo niezdrowych „chipsach i fast foodach”. Metody niekonwencjonalne zalecają stosowanie dużej ilości płynów, najlepiej filtrowanej wody, ponieważ organizm człowieka chorego na anginę bardzo mocno się odwadnia. Dodatkowo do wody można dołączyć także bezcukrowe naturalne soki owocowe, oraz ziołowe napary. Bardzo pożyteczny jest ciepły napój przyrządzony z rozpuszczalnej witaminy C, miodu, imbiru, czosnku i soku z cytryny. Chociaż brzmi nieprawdopodobnie, naprawdę potrafi ukoić ból i wspomóc organizm. Niekonwencjonalna metoda leczenia anginy sugeruje również przyjmowanie witamin A, B, C oraz E w przypadku gdy zaobserwujemy znaczne pogorszenie. Dobrze będzie, jeśli podczas choroby zwiększymy spożywanie posiłków bogatych w cynk oraz selen, a także zaczniemy spożywać tabletki zawierające glutaminian cynku, od trzech do czterech dziennie (tabletki do ssania).

Jak zapobiegać anginie?

Niestety, najlepszych wieści w tym temacie nie można przedstawić, ponieważ nie ma skutecznego sposobu by uchronić się przed anginą, niestety, jest to choroba dość popularna ale mimo wszystko nie wymyślono. Nie ma żadnych leków, które możemy zapobiegawczo spożywać przeciwko wystąpieniu anginy, istnieją tylko takie, które w razie potrzeby będą ją leczyć. Są jednak sposoby profilaktyczne, które mogą zwiększać nasze bezpieczeństwo przed zarażeniem się anginą. Pierwsza najważniejsza zasada to oczywiście unikanie kontaktu z zarażonymi osobami, trzeba dbać także o higienę, szczególni mycie rąk gdy znajdujemy się w miejscach publicznych, gdzie chociażby dużo osób może dotykać klamki wejściowej, nigdy nie wiadomo, czy osoba chora na anginę nie przeniosła na klamkę zarazków. Bardzo ważnym w czasie jesienno-zimowym jest także dbanie o odpowiednio ciepły ubiór, nie powinniśmy nosić się lekko, szczególnie nie powinniśmy narażać naszego gardła na zaziębienie.

Was this helpful?

1 / 0