Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Kuchnia to miejsce w którym przebywa się bardzo często, przygotowuje i konsumuje się posiłki. Kuchnia to także dobre miejsce do organizowania wszelkich spotkań towarzyskich (często też młodzieżowe domówki kończą się w kuchni). Kuchnia powinna być zatem miejscem, które wywołuje miłe odczucia, jest estetycznie urządzone, a meble rozmieszczone są wygodnie i ergonomicznie.
Jeszcze do niedawna kuchnia była miejscem, które służyło tylko i wyłącznie do przygotowywania posiłków, traktowane było przez projektantów i architektów po macoszemu. Meble, które projektowało się do kuchni były mało atrakcyjne i źle wykończone. Ponadto pomieszczenia kuchenne w większości mieszkań były toporne i miały bardzo ograniczoną możliwość swobodnego aranżowania, swego czasu częste były tzw. ślepe kuchnie, pozbawione okien wychodzących na zewnątrz. W dzisiejszej dobie kuchnia coraz częściej staje się miejscem, które gospodarze chcieliby wyeksponować, pochwalić się nim przed gośćmi. Dlatego aranżowaniu kuchni poświęca się wiele wysiłku i uwagi. Obecnie panuje trend otwierania kuchni na inne pomieszczenia, takie jak jadalnia, salon, dzięki czemu w czasie spotkań z rodziną i przyjaciółmi możemy cały czas pozostać z nimi w kontakcie, rozmawiać. Dlatego aranżacja kuchni z salonem i aranżacja kuchni z jadalnią to ostatnio dość szeroka gałąź w aranżowaniu pomieszczeń kuchennych. Bardzo pomocna okazała się także nowoczesna technologia, która znacznie upraszcza proces przygotowywania potraw.
Priorytetem w zakresie aranżacji kuchni powinna być wygoda oraz bezpieczeństwo. Częstym błędem podczas aranżacji kuchni jest skupienie całej uwagi na wzornictwie, stylu i barwach. Bez względu na to, jaki styl ma nasza kuchnia, powinna odzwierciedlać nasze upodobania i gust.
Sprawą elementarną jest wielkość kuchni, gdyż to właśnie ten czynnik wpływa najbardziej na całą resztę, wyposażenie, kolorystykę. Dlatego zanim zaczniemy wybierać nowe meble należy dokładnie zmierzyć wszystkie wymiary, zastanowić się nad koncepcją przestrzenną, rozstawieniem mebli i sprzętu tak, aby wszystko się bez kłopotów zmieściło. Najważniejsze sprzęty kuchenne to lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Są to przedmioty niezbędne do prawidłowego pełnienia przez kuchnię swojej funkcji. Należy je zatem rozstawić tak, aby ich rozmieszczenie pozwalało na swobodne wykonywanie codziennych czynności. Urządzenia te powinny znajdować się w zasięgu ręki, ułatwi to pracę w kuchni. Powinniśmy zatem ustawić je stosunkowo blisko siebie, aby nie było problemu z płynnym poruszaniem się po kuchni. Stylów wyposażenia kuchni istnieje wiele, zależą one niejednokrotnie od wyobraźni gospodarzy czy projektanta, jednak można stwierdzić, że przeważają dwie główne tendencje:
1. Kuchnia nowoczesna. Przestrzeń takiego pomieszczenia wypełniona jest równymi ciągami mebli, a większość przedmiotów jest pochowana. Szafki są wykonane z gładkich i pozbawionych ozdób płyt (używa się płyt laminowanych, szkła, aluminium, obecnie utrzymuje się trend zastępowania tych materiałów cieplejszym drewnem, które uzupełnia się metalem i szkłem, co nadaje meblowi większej lekkości). Meble często są bardzo błyszczące, efekt taki osiąga się poprzez zastosowanie kilku warstw lakieru. Taki wygląd mebli, dzięki odbijaniu świateł optycznie powiększa przestrzeń, lakierowane meble są również odporniejsze na uszkodzenia. W kuchni nowoczesnej nie występuję tradycyjne gałki czy uchwyty do szafek, zastępuje się je uchwytami relingowymi (najczęściej z chromu lub aluminium), czy wtapianymi w strukturę mebla, zaś blaty są ze stali, naturalnego kamienia (granit, marmur) lub tworzyw sztucznych je imitujących. Sprzęt AGD najczęściej jest zabudowany, pozostaje więc mało widoczny. Nowością są meble przenośne, które dają nam możliwość ich swobodnego przemieszczania wedle naszych upodobań i nowych koncepcji. W stylistyce kuchni nowoczesnych zarysowuje się również tendencja do powracania do lat pięćdziesiątych XX wieku. Meble utrzymane w tym stylu mają wypukłe fasady z zaokrąglonymi rogami, wykonane są z laminowanych drewnianych płyt, stwarzają wrażenie plastikowych. Nieraz spotykamy kuchnię z „wyspą” w postaci mebli kuchennych ze zlewem, kuchenką ułożonych pośrodku kuchni. Aranżacja kuchni z wyspą to również szerokie pole do popisu dla projektantów i amatorów.
2. Kuchnia rustykalna – styl ten czerpie inspiracje z wnętrz tradycyjnych, tzw. domowych, często też wiejskich. W tej konwencji wszelkie nakrycia stołowe i inne przedmioty ustawiane są na zewnątrz, stanowią element dekoracyjny. Meble w tego typu kuchni wykonane są z reguły z drewna lub materiałów drewnopochodnych o naturalnych kolorach. Zdobione są listwami, gzymsami, występuje wiele ozdobnych dodatków z żelaza, mosiądzu, brązu. Blaty są również drewniane, bądź wykładane stylowymi ceramicznymi kafelkami. Często sprzęt AGD stanowi przeciwwagę dla ogólnego stylu i jest nowoczesny, mamy więc płyty grzewcze, lodówka w stalowych barwach. Stanowi to ciekawy efekt stylistyczny. Wnętrza zdobi się również wiklinowymi dodatkami, starociami, obrazami z zasuszonych kwiatów, małymi zasłonkami (gipiury w przeszklonych drzwiczkach kredensów, zazdrostki w oknach).
Najważniejszą zasadą przy urządzaniu kuchni jest umiejętne połączenie praktyczności przedmiotów z estetyką wnętrza. Osiągniemy wówczas klimat, który sprzyjał będzie dobremu samopoczuciu i przyjemności pracowania przy posiłkach i innych zajęciach w kuchni.
Was this helpful?
0 / 0