Archiwum Allegro

Allegro to polski serwis internetowy, który zajmuje się prowadzeniem aukcji w sieci. Jest pośrednikiem w transakcjach pomiędzy kupującymi a sprzedającymi, umożliwia on swoim użytkownikom wystawianie na licytację przedmiotów, które następnie chętni mogą sobie nabyć – w drodze licytacji lub poprzez opcję kup teraz, czyli z pominięciem licytacji, za cenę którą z góry ustalił sprzedający (opcja kup teraz może być również łączona z licytacją). Za każde wystawienie przedmiotu na aukcję Allegro pobiera ustaloną prowizję.

Serwis ten jest obecnie najpopularniejszym w polskim Internecie miejscem spotkań sprzedających z kupującymi (coraz więcej ludzi chce kupować i znajduje poszukiwane przedmioty w sieci). Obecnie niemal każdy ma komputer z dostępem do Internetu, więc takie zakupy są wygodniejsze. Czasem po prostu nie ma w okolicy przedmiotu którego szukamy, a znajdziemy go właśnie na allegro.pl. W serwisie tym można wystawiać nie tylko rzeczy nowe, prosto z fabryki, lecz także sprzęty i przedmioty używane, które sprzedający z jakichś przyczyn chce wymienić na gotówkę. Dlatego Allegro stało się swego rodzaju mekką dla poszukujących różnych staroci, rzadkich książek, ciekawych i oryginalnych pamiątek, czy na przykład archiwalnej kolekcji komiksów.

Mankamentem serwisu jest to, że po około 30 – 60 dniach wszystkie aukcje są przenoszone do archiwum Allegro. Natomiast wielu użytkowników, którzy kupili coś dawniej na allegro a z takich czy innych powodów potrzebują danych swojej transakcji (sprawdzić jaka była cena towaru, kiedy dokonano transakcji, telefon do sprzedawcy, itp.) nie ma możliwości sprawdzenia tego. Trafiają za to na komunikat brzmiący “strona przedmiotu została przeniesiona do archiwum”.

Również zwykłym użytkownikom Internetu zdarza się trafić na linki do aukcji, które nie prowadzą do wymienianego w opisie przedmiotu, a do strony z wyżej wymienionym komunikatem. Tymczasem serwis Allegro nie udostępnia swojego archiwum publicznie, więc obiektywnie rzecz biorąc, nie ma szans dowiedzieć się, co kryje się pod numerem aukcji.

Na szczęście znaleziono rozwiązanie, które odtajnia przeniesione do archiwum aukcje. Zaczęły powstawać strony, które umożliwiają obejrzenie przedmiotu, który został wystawiony na aukcję nawet kilka lat temu i został przeniesiony do “niewidzialnego” archiwum. Udostępniają one te dane, które Allegro publikowało podczas wystawiania przedmiotu na aukcję, czyli opis przedmiotu, jego cenę oraz dane kontaktowe i opis sprzedającego.

Jedną z takich stron jest http://xarchiwum.pl

Gdy pojawia nam się komunikat, że “strona przedmiotu została przeniesiona do archiwum, wystarczy w adresie umieścić literę “x” przed słowem allegro.

Po wpisaniu literki “x” przed adresem serwisu Allegro pojawia nam się znajomy widok aukcji z dodatkową informacją o tym, kiedy aukcja została wystawiona, a kiedy zakończona. Dostępne są również szczegóły sprzedającego oraz cena produktu. Ponadto w xarchiwum.pl możemy również wyszukać przedmiot z poziomu wygodnej wyszukiwarki.

Podobnie jest w przypadku http://archiwumallegro.pl, z tą różnicą, że serwis ten posiada kilka dodatkowych opcji, dostępnych po wniesieniu opłaty za pomocą smsa. Zobaczymy na nim więc jedynie opis przedmiotu oraz numer aukcji, natomiast wszelkie inne dane, takie jak informacje o sprzedającym są ukryte, odblokowuje je wysłanie smsa na odpowiedni numer.

Was this helpful?

1 / 2