Aromaterapia

Aromaterapia

Aromaterapia – historia

Aromaterapia to jedna z głównych gałęzi medycyny naturalnej. Olejki eteryczne mają długą i bogatą historię. Musimy zdać sobie sprawę, że te olejki były używane już pięć tysięcy lat temu. Najstarsze wzmianki na temat roślin używanych zwłaszcza do celów medycznych sięgają 10000 lat p.n.e. Starożytne, egipskie zapisy sprzed 2500 p.n.e, stanowią dość spory fragment ogromnego bogactwa wiedzy na temat preparatów ziołowych. Aromatoterapia była bardzo wysoko ceniona w kulturach antycznych Dalekiego i Środkowego Wschodu, Egipcie. Również Grecy i Rzymianie korzystali z tych aromatów, które używane były do religijnych obrzędów, a w czasach antyku ciało ludzkie stanowiło przedmiot kultu. Bogaci nie oszczędzali środków, by z wykorzystaniem sił natury stać się zdrowszym, silniejszym, piękniejszym i bardziej zmysłowym. Według krążącej anegdoty, w latach 30. XX wieku francuski, badacz po oparzeniu ręki w swoim domu, przypadkowo zanurzył ją w naczyniu z olejkiem lawendowym. Ta kuracja podobno nie tylko złagodziła ból, ale pomogła w bardzo szybkim zagojeniu się oparzenia.

Aromaterapia w kosmetyce

Aromaterapia w kosmetyce polega na wykorzystaniu w zabiegach pielęgnacyjnych i środkach kosmetycznych olejków eterycznych. Aromaterapia jest niekonwencjonalną metodą leczenia, polegającą na zastosowaniu zapachów. Olejki eteryczne są szczególnie przydatne w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają struktury ceramidowe. Mają działanie odmładzające, ponieważ przyspieszają tempo procesów regeneracyjnych. Aromaterapia jest często stosowana w kosmetyce. Od aromaterapeuty należy wymagać rozległej wiedzy z różnych dziedzin, gdyż może on pomóc pacjentowi, chroniąc go w wielu wypadkach przed stosowaniem tradycyjnych leków syntetycznych. Olejki aromatyczne mają działanie równoważące przyczyniając się do powrotu ze stanu chorobowego do idealnej równowagi, która jest oznaką zdrowia.

Aromaterapia – masaż

Najpopularniejszym zabiegiem kosmetycznym w którym wykorzystuje się olejki aromatyczne jest masaż. Masaż z dodatkiem olejków bardzo korzystnie wpływa na przywrócenie równowagi psychicznej i redukuje negatywne stany emocjonalne Do takiej formy masażu przygotowuje się specjalną mieszankę oleju bazowego z olejkiem aromatycznym.

Olej bazowy należy dobierać w zależności od rodzaju cery:

  • olej migdałowy – działa zmiękczająco, idealny do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej.
  • olej z miazgi kakaowej – ma działanie nawilżające polecany jest do cery wrażliwej.
  • olej sezamowy – przeznaczony jest do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym.
  • olej saflorowy – do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej w łuszczycy i wyprysków.

Aromaterapia w leczeniu

Najważniejszą formą leczenia w aromaterapii jest kąpiel aromatyczna. W zależności od zastosowanego olejku może mieć działanie: rozgrzewające, ochładzające, stymulujące, relaksujące, uspokajające. Kąpiele z olejkami eterycznymi odprężają, pobudzają, wzmacniają, usuwają uczucie zmęczenia, wspomagają podczas okresów związanych z przeziębieniem. Zarówno leczą jak i wspomagają leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzą bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia.

Kompresy – stosuje się na skórę miejscowo, mogą być zimne lub ciepłe. Gazę, ręcznik czy ściereczkę nasącza się w roztworze olejku z wodą (2 – 5 kropli olejku). Zamocz w przegotowanym płynie i przyłóż do chorego miejsca.

Was this helpful?

1 / 0