Atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

atopowezapalenieskory_m-7730262Atopowe zapalenie skóry to choroba skórna, zaliczana do chorób atopowych (choroby atopowe to takie, w których układ immunologiczny chorego wykazuje reakcje obronne w wyniku działania powszechnie występujących w otoczeniu substancji, najczęściej dotyczą jednego układu bądź organu, mogą jednakże prowadzić do zaburzeń działania całego organizmu, zwanego wstrząsem anafilaktycznym, który może zagrażać życiu). Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) niegdyś zwane było egzemą, świerzbiączką lub pokrzywką).

u-niemowlat_m-6250246Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Przyczyn atopowego zapalenia skóry lekarze dopatrują się w reakcjach alergicznych. Jednakże w przypadku rozwiniętej postaci choroby wyeliminowanie przyczyny pierwotnej schorzenia może okazać się niewystarczające do wyzdrowienia. Istotną rolę odgrywają również czynniki genetyczne, odpornościowe i środowiskowe. Chorobie często mogą towarzyszyć infekcje bakteryjne, powodowane przeważnie przez gronkowca złocistego i inne bakterie.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Choroba może uaktywnić się nawet już w pierwszych tygodniach życia człowieka. Przebieg choroby oraz jej objawy mogą mieć różne nasilenie. Najczęściej jednak zmiany chorobowe pojawiają się na twarzy, szyi, na zgięciach kończyn. Mogą jednakże objąć swym zasięgiem całe ciało chorego. W przebiegu AZS obserwuje się takie schorzenia jak na przykład astma oskrzelowa czy alergiczny nieżyt nosa. Im wcześniej pojawią się zmiany wywołane chorobą, tym gorsze niestety są rokowania, dotyczące przebiegu schorzenia w późniejszym wieku. Atopowe zapalenie skóry występuje na całym świecie, choć powszechnie uważa się, że najczęściej dotyka ono ludzi w krajach o wysokim stopniu rozwoju.

Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą jednorodną. W pierwszej fazie mamy do czynienia z wypryskiem atopowym, który przybiera postać różnych zmian skórnych, które lokują się przeważnie w zgięciach kończyn. Objawy mogą nie ulegać zmianom przez dany okres czasu, mogą się również cofać lub posuwać się naprzód.

Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka

Istnieje szereg kryteriów, na podstawie których można zdiagnozować atopowe zapalenie skóry. Są to tzw. kryteria większe, takie jak świąd, charakterystyczna lokalizacja zmian skórnych, nawracający przebieg choroby i jej przewlekłość, oraz stwierdzenie takich samych problemów zdrowotnych w rodzinie; oraz kryteria mniejsze, czyli suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe, zaćma, nietolerancja wełny, nietolerancja pewnych pokarmów, zaostrzenia objawów po stresach psychicznych.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Leczenie atopowego zapalenia skóry możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest leczenie przyczynowe, polegające na eliminacji czynników uczulających z otoczenia (o ile da się je stwierdzić), lub próby odczulające. Drugi etap to leczenie to leczenie objawowe, obejmuje takie działania jak podawanie środków antyhistaminowych, kortykosteroidów, leków immunosupresyjnych, pielęgnowanie skóry i jej natłuszczanie oraz noszenie specjalnej odzieży leczniczej z modyfikowanej przędzy jedwabnej.

Was this helpful?

0 / 0