Autyzm – objawy

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Po raz pierwszy autyzm odkryto i nazwano 45 lat temu. Obecny był on u dzieci, które określano i uznawano jako „inne”, odbiegające pod wieloma względami od swoich rówieśników. Pojęcie, jakim jest autyzm odnosi się głównie do dzieci. Jest to zaburzenie polegające na całkowitym zamknięciu się w sobie oraz odcięciu się od świata zewnętrznego. Dzieci chorujące na autyzm nie potrafią komunikować się z otoczeniem. Nie potrafią one wyrazić swoich uczuć ani zaalarmować tego jakie są ich faktyczne potrzeby.

Autyzm – przyczyny

Jeszcze nie tak dawno, psychiatria i psychologia kliniczna dziecięca, kwalifikowały autyzm dziecięcy jako schorzenie psychiczne. Wcześniej z kolei panowało powszechne przekonanie, iż autyzm to jeden z objawów schizofrenii. Obecnie jest on zaliczany do jednego z licznych zaburzeń rozwojowych na tle nerwowym. Jego podłoże to zła, nieprawidłowa praca mózgu. Niekiedy mówi się też o dziedzicznym podłożu autyzmu, ale jest to dość rzadko spotykana opinia.

Autyzm – objawy: • Nieumiejętność emocjonalnego nawiązania kontaktu z osobami z zewnątrz, nawet z najbliższymi; • Dziecko, już jako niemowlę nie uśmiecha się, jest osowiałe i nie przejawia zainteresowania światem zewnętrznym ani swoim otoczeniem; • Niemowlę z podejrzeniem autyzmu, potrafi godzinami siedzieć lub leżeć z tępo wbitym wzrokiem w jedno miejsce; • Nie mogąc wyrazić swoich emocji biją piąstkami w łóżeczko lub ścianę; • Często wydają z siebie dziwne nieartykułowane dźwięki;

• Starsze dzieci z autyzmem, nie interesują się zabawkami ani rówieśnikami.

Autyzm – leczenie

Najlepszym sposobem na leczenie autyzmu jest muzykoterapia, terapia przez sztukę oraz psychoterapia – jednakże ta ostatnia stosowana jest przede wszystkim wobec rodziców dzieci autystycznych.

Mimo, iż autyzm przypisywany jest głównie dzieciom, odnotowywane są również nieliczne przypadki autyzmu u osób dojrzałych. Wówczas jego podłoże tkwi w głębokim urazie lub wstrząsie jakiego doznała dana osoba. Może to być głęboki przestrach lub też reakcja na nieoczekiwane, przerażające wydarzenie, którego dana jednostka była świadkiem. Wtedy autyzm także przejawia się w zamknięciu na otoczenie. Osoby takie reagują złością lub agresją a także przejawiają niekiedy zachowania autodestrukcyjne (samookaleczenia). Jest to także sposób na komunikację ze światem zewnętrznym.

Was this helpful?

0 / 0