Badanie dna oka

Badanie dna oka

Badanie dna oka – na czym polega?

Badanie dna oka to badanie okulistyczne należące do podstawowych, które za swój cel obiera sprawdzenie i dokładne ocenienie stanu narządu wzroku jakim jest oko. Jak wygląda takie badanie? Odbywa się za pomocą wziernika ocznego, którym okulista badający dno oka, wpuszcza przez źrenicę snop światła. Snop światła przechodząc przez soczewkę i ciało szkliste oka, oświetla dno oka pozwalając na jego ocenę. Badanie jest bardzo dokładne i pozwala ocenić stan ciała szklistego, a także dno oka, siatkówkę oka, naczynia krwionośne, tarczę nerwu wzrokowego jak i plamkę żółtą, a więc w ten sposób możemy wykryć wiele wad oka.

Kiedy należy wykonać badanie dna oka?

Z pewnością do podjęcia się badania dna oka powinni zdecydować się osoby ze schorzeniami ogólnymi, które doprowadzają do widocznych i dokuczliwych zmian w dnie oka. Najczęściej są to osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, a także w chorobach nowotworowych. Badanie dna oka zaleca się również podczas stosowania niektórych leków, które mogą ją uszkodzić.

Badanie dna oka powinny wykonać również osoby, które:

 • doznały urazu głowy, bądź skarżą się na częste bóle głowy,
 • straciły przytomność,
 • zaznały zaburzenia równowagi,
 • zaznały objawów ocznych związanych ze schorzeniami neurologicznymi, hematologicznymi, ginekologicznymi, immunologicznymi, dermatologicznymi, związanymi z przewodem pokarmowym oraz innego rodzaju infekcjami,
 • doznały nagłego pogorszenia i obniżenia się ostrości wzroku,
 • mają nagłe zaburzenia nie pozwalające na widzenie barw,
 • doznały niespodziewany ubytek w polu widzenia, mogący występować centralnie lub obwodowo,
 • mają zeza (w szczególności dzieci),
 • mają nieprawidłowości podczas badań kontrolnych u wcześniaków.

Przed wykonaniem badania dna oka nie wykonuje się żadnych innych badań.

Jak przygotować się do badania dna oka?

Do badania pośredniej oftalmoskopii konieczne jest zakropienie oka kroplami, które odpowiednio rozszerzą źrenice do badania. Wykonując oftalmoskopię bezpośrednią nie ma konieczności zakrapiania oka. Krople mające na celu rozszerzyć źrenicę są lekami o działaniu krótkoterminowym, po ich użyciu należy odczekać około 30 minut. Osoby o zdrowym wzroku na kilka godzin po zakropieniu oka zostaną chwilowo oślepione, bądź ich ostrość widzenia pogorszy się, tak więc nie zaleca się po badaniu dalekich podróży autem. Podczas badania dzieci, często wykonuje się znieczulenie ogólne.

Przed wykonaniem badania należy niezwłocznie poinformować lekarza o:

 • wszelkich aktualnie przyjmowanych lekach,
 • alergii występującej na leki,
 • występującej jaskrze lub jaskrze która dotyczy osób w rodzinie.

Badanie dna oka – jak wygląda?

Badanie dna oka może odbyć się na trzy sposoby: oftalmoskopia bezpośrednia, oftalmoskopia pośrednia oraz badanie w lampie trójlustrze Goldmana.

 • Oftalmoskopia bezpośrednia odbywa się za pomocą wziernikowania bezpośredniego oka. Jest to badanie zdecydowanie wykonywane najczęściej. Badanie przeprowadza lekarz okulista, który trzymanym w ręku wziernikiem przykłada go do swojego oka i przybliża w miarę konieczności do oka chorego. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej w pomieszczeniu zaciemnionym. Lekarz wydaje różnego rodzaju polecenia związane z kierunkiem patrzenia przez chorego w celu oceny dna oka.
 • Oftalmoskopia pośrednia również odbywa się za pomocą wziernika jednak z użyciem soczewki skupiającej, o dużej sile, około +20D. Lekarz trzyma soczewkę przed okiem osoby chorej w odpowiedniej odległości. W ten sposób rzutuje światło na źrenicę oka chorego, obserwując jednocześnie obraz odwrócony i powiększony, który ma powstać w płaszczyźnie soczewki. Zadaniem chorego jest patrzenie w różnych kierunkach na polecenie lekarza.
 • Badanie w lampie z trójlustrem Goldmana jest metodą najrzadziej stosowaną. Polega na uprzednio znieczuleniu rogówki i badaniu przy użyciu trójlustra. Przez soczewkę lekarz obserwuje obszar tylnego dna oka, w lusterkach bocznych zaś część równikową i skrajny obwód oka., co pozwala na dokładne wykonanie badania. Wyniki badan przedstawiane są w postaci opisu.

Was this helpful?

1 / 0