Na czym polega badanie ginekologiczne?
Kiedy należy wybrać się do ginekologa po raz pierwszy? No cóż, na temat badań ginekologicznych bywają różne opinie, gdyż każda kobieta inaczej je odczuwa i inaczej traktuje. Jedne kobiety twierdzą, że ginekolog to najgorszy lekarz, a niestety obowiązkowy. Inne zaś twierdzą, ze badanie ginekologiczne, to zwykłe, bezbolesne badanie, jak każde inne u lekarza o innej specjalizacji. Zazwyczaj zaś nie jest zaliczane do najmilszych form badania, a z pewnością zalicza się do tych bardziej krępujących.
Badanie ginekologiczne polega na:
Przeprowadzeniu wywiadu przez wybranego lekarza ginekologa. Lekarz wypytuje o stan zdrowia ogólny, a w szczególności miejsc intymnych (pochwy i piersi). Bardzo ważne i potrzebne informacje podczas każdej wizyty u ginekologa to, data pierwszej oraz ostatniej miesiączki, regularność oraz forma przebiegu miesiączki, przebyte do tej pory choroby, współżycie.
Badanie ginekologiczne – kolposkopia, czyli badanie wziernikowe pochwy to bezbolesne badanie ( w przypadku osób nie mających kontaktów seksualnych nie powinno dojść do tego rodzaju badania). Pacjentka rozebrana do pasa, siada na specjalny fotel ginekologiczny w pozycji z rozkrokiem (z rozchylonymi udami). Lekarz sprawdza stan zewnętrzny jak i wewnętrzny pochwy. W celu zapoznania się ze stanem zdrowia wewnątrz, wprowadza delikatnie do pochwy, nasączonym specjalnym żelem wziernik, który delikatnie rozchyla ścianki pochwy. W ten sposób lekarz ocenia stan narządów rodnych oraz zmian zachodzących wewnątrz pochwy oraz w jej wyglądzie.
Badanie oburęczne polega na zbadaniu pacjentki rękoma. Jedną rękę lekarz układa w dolnej części podbrzusza i delikatnie uciska dane miejsca. W tym samym czasie wsuwa palce drugiej ręki do pochwy. Dzięki tej formie badania, może ocenić stan sklepienia pochwy, jej położenie oraz wielkość. Ta forma badania nie jest bolesna, choć dość nieprzyjemna.
Badanie piersi podczas wizyty kontrolnej, wykonywane jest na poszczególnych pacjentkach w odpowiednim wieku lub z problemami chorobowymi w okolicach piersi.
Badanie ginekologiczne USG wewnętrzne i zewnętrzne. Rodzaj badania zależy od naszego stanu zdrowia oraz konieczności badania. Jeśli celem badania jest wykrycie choroby lub ciąża, badanie jest wykonywane w obu formach. Badanie USG zewnętrzne polega na badaniu poprzez prześwietlenie brzucha kobiety. Badanie USG wewnętrzne, polega na prześwietleniu wewnętrznych narządów pochwy. Każda forma USG jest ukazywana na ekranie monitora i tłumaczona przez lekarza. Badanie USG jest często wykonywane u kobiet w ciąży w celu dokładnego zbadania stanu zdrowia dziecka.
Badania ginekologiczne są konieczne w przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w okolicach intymnych , z powodu zatrzymania procesu menstruacyjnego, niepokojącej wydzieliny lub odczuwalnych bóli. Wizyta kontrolna u ginekologa jest obowiązkowa raz na 6-12 miesięcy. Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna wypadać od momentu pojawienia się pierwszej miesiączki, czyli mniej więcej w wieku 12-14 lat. Badania kontrolne zapobiegają wielu chorobom miejsc intymnych i pozwalają na wczesne wykrycie raka szyjki macicy.
Was this helpful?
0 / 0