Badanie krwi

Badanie krwi

Badanie krwi, inaczej morfologia, jest jednym z (prawie) bezbolesnych badan, które mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia człowieka. To podstawowa i praktycznie najprostsza metoda badań wykonywana w profilaktyce badań laboratoryjnych, podczas których dochodzi do oceny liczby krwinek białych oraz czerwonych, a także poziomu hemoglobiny.

Badanie krwi – jak się przygotować?

Planując badanie krwi należy być na czczo, a najlepiej wykonywać badanie około 14 godzin od ostatniego posiłku. Badanie morfologii zaleca się głównie z rana, gdyż od ostatniego posiłku upływa wymagana ilość czasu. Dlaczego na czczo? W przypadku spożycia posiłku w mniejszym odstępie czasu, badanie wyjdzie błędne, wykaże wysoki poziom glukozy, a zarazem da podejrzenie o cukrzycy (nawet u osoby zupełnie zdrowej). Wymagane jest zgłoszenie osobie pobierającej krew o przyjmowanych lekach oraz zakażeniach np. AIDS.

Badanie krwi – przebieg

Na pobieranie krwi można się udać do laboratorium medycznego, przychodni lekarskiej lub gabinetu medycznego spełniającego wymogi sanitarno – higieniczne. To bardzo ważne by miejsce pobrania krwi było czyste, a igła do pobierania krwi nowa, wyciągana przy pacjencie z opakowania. Jak wygląda pobieranie krwi? Pielęgniarka przed pobraniem krwi zaciska stazę, czyli przewiązuje gumką obwiązuje rękę na ramieniu, co doprowadzi do ustania przepływu krwi i nabrzmienia żył by łatwiej było pobrać krew. Wszystko odbywa się bezboleśnie.

Krew zostaje pobrana za użyciem jednorazowej igły, która pielęgniarka powinna otworzyć przy pacjencie i po pobraniu krwi wyrzucić. Po zakończonym pobieraniu, pielęgniarka uciska miejsce ukłucia wacikiem zmoczonym w środku dezynfekującym. Bardzo ważne by nie zginać po badaniu ręki w łokciu, gdyż w miejscu ukłucia może powstać krwiak, co nie będzie wyglądało ciekawie. Wystarczy przez kilka minut przytrzymać rękę wyprostowaną, a miejsce po ukłuciu trzymać uciśnięte, do momentu zaprzestania krzepnięcia krwi. Badanie jest niemal całkowicie bezbolesne, jedyne co odczuwamy to delikatne ukłucie podczas wkłucia igły w żyłę.

Osobom przebywającym w szpitalu zakłada się wenflony (igły znajdujące się w naczyniu żylnym przez dłuższy czas). Od zewnętrznej strony widzimy małą rurkę wystającą z naszej ręki i przyklejoną plastrem. Nie jest to przyjemne ale umożliwia pacjentowi częste pobieranie krwi oraz podłączanie kroplówki. Ta forma badania jest dość ryzykowna, gdyż w ten sposób może dojść do zakażenia, do krwi.

Badanie krwi – co wykrywa?

Dzięki badaniu krwi mamy możliwość uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia, a dokładniej o czynności układu krwiotwórczego, wątroby, nerek, gruczołów dokrewnych itp. Badanie morfologiczne pozwala również na ocenę równowagi metabolicznej wewnątrzustrojowej, wysokości zaawansowania chorób narządowych oraz układowych, każdego rodzaju zatruć oraz stosowania odpowiedniej ilości leków.

Badanie krwi – wyniki

Na wynik badania należy odczekać różną ilość czasu, zależy to od tego, czy laboratorium analityczne jest na miejscu, czy jest oddalone, ważna jest również konkretna ilość odczytów, czy są to badania podstawowe, czy też poszerzone. Zwykle czeka się od kilku godzin do kilku dni. Dla nas osobiście wynik badań jest zwykle niezrozumiały, dopiero podczas konsultacji z lekarzem zostają nam objaśnione wyniki badania i stan naszego zdrowia.

Badanie krwi – symbole

Hgb lub Hb – hemoglobina.
Hct – hematokryt.
MCV – średnia objętość krwinki czerwonej.
MCH – średnia masa hemoglobiny w krwince.
RDW – rozkład objętości krwinek czerwonych.
Plt – trombocyty, czyli płytki krwi.
Ret – retikulocyty.

Badanie krwi – możliwe powikłania

Powikłania do jakich dochodzi po badaniu morfologicznym to najczęściej zewnętrzne krwawienie z miejsca wkłucia lub krwawienie zewnętrzne, zwane podskórnym. Krwawienie może być spowodowane zaburzeniami w układzie krzepnięcia. Aby jednak podać dokładny powód krwawienia, należy wykonać dodatkowe badania.

Mniej występującym, jednak do dziś możliwym jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, do którego może dojść podczas zabiegu pobierania krwi. Obecnie są używane jednorazowe igły, jednak podczas pobierania krwi poprzez wenflon, jest to bardziej możliwe, jednak mimo wszystko występuje w stopniu minimalnym.

Was this helpful?

0 / 0