Badanie nasienia

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

W życiu niemal każdego mężczyzny pojawia się moment gdy ma zostać ojcem. Jednak nie zawsze to takie łatwe i oczywiste. Gdy po wielu próbach test ukazuje nadal jedną kreskę czyli wynik negatywny, mężczyzna zaczyna się zastanawiać co z nim nie tak. Kobiety nie dręczą się tym tak, gdyż częściej odbywają badania ginekologiczne i są spokojniejsze. Zdają sobie sprawę iż trzeba troszkę poczekać by doszło do zapłodnienia. W głowie mężczyzny z każdym ujemnym testem pojawia się kolejny stos pytań, strach i wątpliwości , które spowalniają proces zapłodnienia poprzez stres. Mężczyzna zastanawia się czy to jego wina, czy jest płodny i co powinien teraz zrobić. Zazwyczaj tak bardzo się wstydzi swoich myśli, że o niczym nie mówi partnerce i męczy się z tym wszystkim sam. Jednak w dzisiejszych czasach medycyna pozwala na badanie nasienia, które odpowie na wszystkie pytania i postawi sprawę jasno. Dlaczego większość panów ich unika? Obawiając się wyników nie chcą zawieść ukochanej pozbawiając jej nadziei na potomstwo. Jednak badanie nasienia nie odbywa się tylko by sprawdzić płodność , również płodni mężczyźni decydują się na takie badania. W jakim celu? Zazwyczaj by uzyskać wynik na ojcostwo gdy pojawiają się wątpliwości lub dwóch ojców. Więc jak wygląda takie badanie? W jaki sposób przebiega?

Badanie nasienia – abstynencja

Na początek należy zaprzestać życia seksualnego oraz masturbacji na okres od 3-5 dni by zwiększyć ilość dojrzałych plemników w nasieniu. Jeśli tego samego dnia będą wykonywane inne badania np. badanie krwi, należy rozpocząć od badania nasienia.

Badanie nasienia – przygotowanie Przed badaniem należy zgłosić osobie wykonującej badanie informacje takie jak: przebyte lub aktualne choroby, zażywane leki, sposób uzyskania nasienia, urazy okolic jąder, stosowane używki itp.

Samo badanie wykonujemy zupełnie sami. W laboratorium otrzymujemy suchy, jałowy, szklany pojemnik na nasienie. Należy rozpocząć od umycia prącia wodą z mydłem. Pojemnik ogrzewamy dłońmi by posiadał temperaturę ludzkiego ciała 36,6°C. Wytrysk nasienia uzyskujemy poprzez samogwałt (masturbację, ręczne drażnienie zewnętrznych narządów płciowych). Nasienie musi pochodzić koniecznie z jednego i pierwszego wytrysku, po 3-5 dniowej wstrzemięźliwości seksualnej. Należy pobrać całą ilość nasienia do pojemnika i dostarczyć do laboratorium, by uzyskać wynik. Zabronione jest dostarczanie nasienia w prezerwatywie ze względu na substancje chemiczne, które działają plemnikobójczo i nie pozwalają na dokładny odczyt wyniku. W przypadku spornego ojcostwa badanie odbywa się w laboratorium pod okiem lekarza biegłego, co jest z pewnością bardziej krępujące. Wszystkie wyniki dostarczane są w formie pisemnej.

Badanie nasienia – wyniki

W chwili gdy wynik badania jest negatywny i wskazuje na niepłodność lub niezgodność ojcostwa (w zależności w jakim celu badanie było wykonywane), powtarzamy badanie 2-3 krotnie, co 3 miesiące (tyle trwa okres dojrzewania plemników) dla uzyskania pewności. Jeśli chodzi o wynik na ojcostwo, badanie można powtórzyć po 10 dniach, a następnie znów po 30 dniach , również dla uzyskania pewności.

Tak to mniej więcej wygląda. Każdy mężczyzna z pewnością odczuwa to zupełnie inaczej, ma odmienne podejście i cel wykonania badania. Dla jednych to ogromny stres i badanie życia, gdyż pragną mieć dzieci, a nie mogą. Dla innych to czysta formalność. Nikt nie wie co tak naprawdę siedzi w takiej chwil, w głowie mężczyzny, czy badanie nasienia jest dla niego stresujące czy nie. Rzadko o tym rozmawiają i temat jest dla wielu ludzi obcy, a przecież to tylko badanie nasienia, badanie jak każde inne, które wywołuje w nas niepokój i obawę przed wynikiem.

Zapewne nie znacie zbyt wielu mężczyzn, którzy robili badanie nasienia, a może znacie ale nic wam nigdy nie wspominali. Znam jednego młodego mężczyznę, który starając się o potomstwo z kolejnym negatywnym wynikiem , zadawał sobie stos pytań. W końcu pojechał na badania nasienia. To nie było dla niego wcale takie łatwe, chodziło w końcu o zbudowanie prawdziwej rodziny. W swoim życiu miał wiele kobiet i nigdy nie było problemów, żadna nie zaszła w ciążę, a on wtedy się nawet nad tym nie zastanawiał. Stał przed gabinetem do którego miał wejść i czuł, że to tylko formalność gdyż zna swój wyrok. Wręczono mu pojemnik i zaproszono do pokoju. Na ścianach wisiały plakaty z nagimi kobietami, stał telewizor z całym mnóstwem filmów pornograficznych oraz niezła sterta gazet. Popatrzył na to wszystko i tak naprawdę nawet nie miał ochoty na seks mimo tego wszystkiego co go otaczało. W głowie miał jedną myśl, „jestem bezpłodny”. Napełnił pojemnik i oddał do badania, wracając niespokojny do rzeczywistości. Po kilku dniach otrzymał na piśmie iż niestety jest bezpłodny. Załamał się i nawet nie miał ochoty powtarzacz badań, cierpiał, a pewnego dnia postanowił pogodzić się z tą myślą. Teraz was jednak zaskoczę. Dziś ma pięknego, 2 letniego synka i 3 miesięczną córeczkę. Pewnie myślicie jak to możliwe? Już wyjaśniam. Przestał myśleć o tym by się udało, zadręczać się pytaniami i negatywnymi myślami. Zaczął normalnie żyć i cieszyć się wspólnymi chwilami z żoną. Wszystko samo się stało, miłość, która ich łączyła dała im śliczne i zdrowe dzieci. Piszę wam o tym tylko dlatego, gdyż pewnie nie jeden mężczyzna poznaje negatywny wynik. Zamartwia się, dołuje, odsuwa od ludzi i żony, a nawet waha się na własne życie. Nie warto. Zawsze trzeba mieć nadzieję gdyż medycyna też się myli, jesteśmy tylko ludźmi, a cuda się zdarzają.

Was this helpful?

0 / 0