Badanie piersi

Badanie piersi

Na temat badania piersi są różne opinie i wypowiedzi. Jedni uważają, że każda kobieta powinna się badać już po ukończeniu 18 roku życia, inni znów, że jeśli same nic nie wyczuwają, powinny przesuwać badanie do jak najpóźniejszego wieku, chociaż do 30 roku życia. Ile w tym prawdy i kto lepiej radzi? Czy można samodzielnie wykonać badanie piersi? Jaki wiek jest najlepszy na pierwsze badanie piersi i co ile czasu powinnyśmy je powtórzyć?

Badanie piersi najczęściej zaleca się do 30 – 35 roku życia samodzielne w domu. Powinnyśmy dokładnie obserwować swoje piersi, a szczególnie ich rozmiar, kolor brodawki, budowę piersi, kształt sutka oraz stan skóry na piersiach. Stając przed lustrem możemy wykonać raz na jakiś czas samodzielne badanie piersi w bardzo prosty sposób nie krępując się przy tym lekarza, bo wiele z nas ma z tym problem.

Jak badać piersi?

Pierwszym prostym badaniem jest dokładne obejrzenie piersi w lustrze z rękoma podniesionymi ku górze oraz w dół do pośladków. Powinnyśmy zaobserwować wtedy czy są jednakowe , jaki mają kształt, kolor, stan skóry i brodawek, czy mają przebarwienia skórne i czy zmieniły się od poprzedniego badania. Warto też delikatnie uciskać piersi w każdym miejscu w celu wykrycia guzka czy innej dolegliwości, każde obawy warto skonsultować ze specjalistą.

Warto zbadać piersi poprzez ucisk na brodawkę i zaobserwowanie wydzieliny (jej obfitości oraz koloru). Jeśli wydzielina ma kolor bezbarwny, mleczny lub zielonkawy i występuje w małej ilości, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak wydzielina jest obfita i przybiera kolor krwisty warto sprawdzić to u specjalisty.

Dotykaj swoich piersi, to również dobre badanie. Biorąc prysznic czy leżąc w łóżku, połóż jedną rękę nad głowę, a drugą delikatnymi , okrężnymi ruchami badaj piersi w środku, a także w kierunku od dołu do góry. Głównie powinny przykuć twoją uwagę zgrubienia, guzki czy też jakiekolwiek grudki. Dokładnie zbadaj całe piersi, również od góry jak i od dołu. Warto też sprawdzić miejsca pod pachami delikatnie kierując się w ich stronę od piersi.

Zawsze warto być wyczulonym na wszystko, choć zazwyczaj to nic groźnego. Po ukończeniu 30-35 roku życia , każda kobieta (szczególnie po urodzeniu dziecka) powinna wykonać badanie piersi, szczególnie jeśli wyczuwa w nich coś niepokojącego lub skarży się często na ból w ich okolicy. Samokontrola piersi to bardzo dobry nawyk.

Wykonując badanie piersi nie musimy niczego wyczuwać ani też się obawiać, możemy wykonać takie badanie by uniknąć wszelkich komplikacji, infekcji, a w szczególności by wykryć nowotwór wystarczająco wcześnie. Najczęściej obawiamy się właśnie raka czy guzka i wystarczy, że nasłuchamy się koleżanek, a pędzimy przerażone na badanie. Tak naprawdę nic nie wiemy o raku piersi i jakie są jego rodzaje, a jest ich sporo.

Czym jest rak piersi?

Rak piersi to jeden z rodzajów nowotworu, który może występować w jednym lub kilku miejscach piersi zajmując gruczoły piersiowe lub też płaciki w których produkowane jest mleko przez matki.

Jakie są rodzaje raka piersi?

Rak zapalny – bardzo trudny do leczenia i jeden z najbardziej agresywnych nowotworów, potrafi bardzo szybko się rozprzestrzeniać.

Rak inwazyjny przewodowy – rozwija się z przewodów mlekowych, może jednak rozprzestrzenić się do tkanek tłuszczowych, a następnie zająć inne części ciała. Jest jednym z najczęstszych nowotworów, bo zajmującym ok. 70%.

Rak zrazikowy – swoją wędrówkę rozpoczyna w płacikach produkujących mleko, jednak może rozprzestrzeniać się od tkanki tłuszczowej, aż po resztę ciała.

Choroba Paget’a – choroba bywa bezobjawowa lub towarzyszą jej złamania, zniekształcenia lub bóle kości. Przyczyna choroby jest nieznana. Najczęstsze miejsca występowania choroby to czaszka, kręgi, miednica oraz kość udowa i piszczelowa. Rzadko choroba występuje u młodych ludzi, częściej choroba atakuje męski organizm.

Zdarza się iż po przebadaniu się samemu w domu, wyczuwamy w piersi lub pod pachą delikatną grudkę. Zastanawiamy się co to może być szukając odpowiedniego wytłumaczenia, jednak nic nam nie przychodzi do głowy. Nie lekceważmy tego sygnału, wybierzmy się do specjalisty by uspokoić myśl i przebadać piersi profesjonalnie.

Jakie są i na czym polegają profesjonalne badania piersi?

Mammografia

Mammografia – piersi zostają podwójnie prześwietlone promieniami rentgena. Specjalista dzięki temu badaniu może zauważyć nawet te najmniejsze guzki oraz zmiany w piersiach. Na badanie najlepiej się wybrać kilka dni po miesiączce gdyż piersi są mniej wrażliwe na dotyk i podczas badania nie odczuwamy bólu.

Ultrasonografia

Ultrasonografia – podczas badania wykonywane jest usg, metoda mniej dokładna od mammografii gdyż wykrywa guzki od ok. 5mm, pozwala jednak odróżnić guzki od torbieli.

Badanie samodzielne w domu

Badanie samodzielne – czytaj wyżej.

Was this helpful?

1 / 0