Badanie USG

Badanie USG

badanieusg_m-6990701Zdaarza się, że coś nas boli. Wtedy idziemy do lekarza i dostajemy skierowanie na badania USG, czyli ultrasonograficzne. Na czym one tak właściwie polegają i czym jest ten cały ultrasonograf?

badanie-usg_m-5043808Otóż badanie USG to najbardziej bezpieczna (oczywiście jeśli jest odpowiednio wykonywana) i nieinwazyjna metoda badań. Za pomocą małego urządzenia na ekranie komputera możemy zobaczyć w czasie rzeczywistym obraz tego, co nas boli lub ogólnie naszego wnętrza. Lekarz, który dobrze umie odczytać wszystko potrafi wtedy powiedzieć, w czym tkwi problem i na czym polega nasza choroba.

Badanie USG wykorzystuje się jednak nie tylko do wykrywania chorób. Bardzo często jest tak, że kobieta nigdy nie ma przeprowadzonego tego badania, aż do momentu… zajścia w ciążę! Badanie to bowiem jest w stanie już we wczesnym stadium pokazać kobiecie jej dziecko, rosnące w brzuchu. Dzięki temu bardzo łatwo można obserwować czy płód się dobrze rozwija oraz odkryć, jakiej dziecko będzie płci.

Warto pamiętać, że ta metoda jest bardzo korzystna dla każdego i warto się badać w ten sposób, gdy mamy problem. Korzyści wynikają z jej nieinwazyjności, bardzo łatwej dostępności i ogólnie z faktu, że nie jest to drogi rodzaj badania.

badanie-usg-miednicy_m-7160837Badania USG stosuje się również w chorobach układu krwionośnego. Wtedy wykonuje się tak zwane badania dopplerowskie, mogące pokazać, czy krew prawidłowo przepływa przez żyły w organizmie.

Wiemy już w czym może to nam pomóc, a ciągle nie mamy pojęcia na czym to polega. Nie warto zagłębiać się w skomplikowane zasady działania urządzenia, ponieważ jest to zbyt trudne i w żaden sposób nie pomoże – to lekarz musi wiedzieć jak urządzenie działa, mimo że na ogół wystarczy mu tylko wiedza jak je obsługiwać i odczytywać wyniki.

My tylko musimy wiedzieć jak samo badanie wygląda. Otóż doktor bierze w rękę mały przyrząd na który nakłada żel dla lepszego poślizgu. Potem przesuwa nim po badanym ciele – żel jest zimny, ale badanie jest nawet przyjemne. Na ekranie wyświetla się wtedy w czasie rzeczywistym obraz badanego wnętrza. Dla niewprawnego oka to tylko jakieś kolorowe plamki pośród czerni, ale tak naprawdę można tam zobaczyć wszystko. Lekarz robi zdjęcie przy użyciu komputera jeśli dostrzega nieprawidłowości – i to całe badanie.
Badania USG nie należy się bać – byłoby to nierozważne! Dbajmy o siebie!

Was this helpful?

0 / 0