Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Bezdech senny – to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
Bezdech senny – przyczyny
Przyczyny bezdechu zależą w prostej linii od jego rodzaju:
1. Bezdech senny – spowodowany zwężeniem górnych dróg oddechowych, bardzo często występujący łącznie z chrapaniem. Zwężenie spowodowane jest:
– polipami w nosie, – przerośnięciem migdałków, – skrzywioną przegrodą nosa, – trzecim migdałkiem, – zbyt długim języczkiem na końcu jamy ustnej, – przewlekłym katarem, – alergią,
– zwiotczeniem mięśni gardła.
2. Bezdech senny centralny – spowodowany uszkodzeniem ośrodków w centralnym układzie nerwowym, wytwarzającym impulsy niezbędne do oddychania. Występuje u osób z zaawansowaną niewydolnością krążenia lub uszkodzeniem centralnego układu nerwowego. Ten rodzaj bezdechu na ogół nie występuje łącznie z chrapaniem.
3. Obturacyjny bezdech senny – jest rezultatem zapadania się dróg oddechowych na poziomie gardła. Ciśnienie wdechu sprawia, że ścianki gardła zbliżają się do siebie i zapadają się. Powietrze nie może się przecisnąć, nie może więc dojść do wymiany tlenu w płucach. Wprowadzane powietrze trafia na przeszkodę (obturację) na poziomie gardła. W rozpoznaniu choroby pomaga polisomnografia. Częściowa lub pełna. Polega ona na podłączeniu pacjentowi w czasie snu zestawu specjalnych elektrod. Rejestrują one:
– głośność chrapania, – przepływ powietrza przez drogi oddechowe, – ruchy klatki piersiowej, – ruchy brzucha, – wysycenie tlenem krwi tętniczej.
W czasie pełnej polisomnografii – dodatkowo – ruchy gałek ocznych. Wykonuje się wtedy elektroencefalografię.
Ze względu na częstotliwość występowania bezdechu dzielimy go na: ○ bezdech o małym stopniu nasilenia – jeśli występuje mniej niż 15 razy na godzinę, ○ ciężki bezdech senny – jeśli 30 razy na godzinę.
Oba przypadki wymagają leczenia.
Bezdech senny – skutki • Spadek tlenu we krwi zakłóca metabolizm organizmu, upośledza, np. układ oddechowy i układ krążenia. • Niewyspanie – jest przyczyną: rozdrażnienia, zmęczenia, bólu głowy, mięśni, stawów, depresji, braku koncentracji. • W czasie bezdechu mózg wielokrotnie w ciągu nocy otrzymuje sygnał do obudzenia się, w celu normalnego oddychania. Chory śpi nerwowo i za krótko.
• Na skutek częstych wybudzeń tkanki nie dotleniają się, wzrasta ciśnienie, serce ma rozstrojony rytm. Wiele funkcji organizmu podlega zaburzeniom. Wewnętrzne narządy ulegają stopniowemu wyniszczeniu.
Bezdech senny – leczenie • Nowoczesne aparaty zwiększają przestrzeń gardła, pobudzają jego mięśnie. Stają się one bardziej napięte – powoduje to zmniejszenie chrapania i redukowanie bezdechu. • Pompy CPAP – wtłaczają powietrze do dróg oddechowych, powodują wzrost ciśnienia w gardle – zapobiega to zapadaniu się ścianek gardła i przerywaniu oddechu. • Termoterapia biopolarna CELON – mało inwazyjny i bezkrwawy zabieg (przy miejscowym znieczuleniu).
• Bardzo ważna jest pomoc najbliższego otoczenia chorego (rodzina). To zazwyczaj ktoś bliski wykrywa problem bezdechu.
Rada dla śpiących samotnie! By samodzielnie sprawdzić, czy w trakcie snu prawidłowo oddychamy, możemy skorzystać z jednorazowego testu Sleep Strip. Test taki można kupić w aptece – cena ok. 110 zł.
W Polsce jest mało ośrodków, w których fachowo leczy się bezdech senny (Warszawa, Katowice, Kraków). Szkoda, bo problem chrapania i często towarzyszącego mu bezdechu dotyka ponad połowę mężczyzn i dwukrotnie mniej kobiet.
Was this helpful?
0 / 0