Bezpieczeństwo w sieci

bezpieczenstwo-w-sieci_m-3805422Sieć Internet rozwija się obecnie w zawrotnym tempie. Informacja stanowi w dzisiejszej dobie jeden z najważniejszych zasobów gospodarczych, kulturowych i naukowych. Szybkie metody przesyłania danych oraz najnowsze systemy sieciowe w wydatnym stopniu ułatwiają przesył, dystrybucję i poszukiwanie informacji. Bezproblemowa wymiana danych mająca globalny zasięg zapewnia olbrzymią oszczędność czasu i zasobów finansowych.

programy_m-7544723Bezpieczeństwo w sieci Internet

Nie powinno zatem dziwić, że ochrona oraz bezpieczeństwo danych przesyłanych przez Internet są bardzo ważne i niejednokrotnie niezbędne dla właściwego funkcjonowania globalnej sieci. Czynność, jaką jest przesyłanie danych poprzez sieć internetową, poza niezaprzeczalnymi korzyściami, niesie ze sobą również dużo zagrożeń, polegających głównie na wykradaniu poufnych danych. Spora liczba osób korzystających z Internetu robi to w sposób lekkomyślny, nieopatrznie pozostawiając w różnych miejscach swoje dane. Stwarza to możliwość osobom trzecim do ingerowania w informacje o nas, przywłaszczanie sobie naszych danych.

Internet to więc nie tylko źródło zabawy i przydatne narzędzie do załatwienia wielu spraw bez wychodzenia z domu, podobnie jak w życiu realnym możemy trafić w nim na ludzi, którzy tylko czekają na okazję do popełnienia przestępstwa. Typowy użytkownik Internetu spotkać się może z dwoma najważniejszymi rodzajami zagrożeń:

internet_m-31546261. Kradzież danych osobowych – czyli informacji, dzięki którym można nas zidentyfikować, takie jak imię, nazwisko, adresy, numery telefonów, kont bankowych, kart kredytowych. Złodziej, który wykradł tego typu dane, może bez problemu podszyć się pod użytkownika i przelać pieniądze na swoje konto, podszywać się pod niego, wykradać zdjęcia, poufne informacje.

2. Zagrożenia technologiczne – czyli szkodliwe programy, głównie chodzi tu o wirusy, trojany, robaki. Ich zadaniem może być właśnie kradzież danych, ale również wykonywanie niebezpiecznych operacji na systemie komputerowym. Prowadzi to do utraty stabilności systemu, skasowania danych, zablokowania możliwości korzystania z komputera.

Zagrożeń czyhających w internecie jest tak wiele, że na zdrowy rozsądek najlepiej byłoby z niego nie korzystać, by nie narazić się na nieprzyjemne sytuacje. Jednakże dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi, zabezpieczeń, oraz dzięki zachowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa możemy znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagrożenia. Najprostszym sposobem zabezpieczenia naszego komputera przed wirusami, robakami i innymi tego typu szkodnikami cybernetycznymi jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, które ochroni nasz komputer przed atakami.

Bezpieczeństwo w sieci – zasady

komputerowej_m-4857154Gdy podłączamy nasz komputer do sieci, należy bezwzględnie zainstalować zaporę sieciową, tzw. „firewall”. Jest to jeden z podstawowych sposobów zabezpieczania sieci i systemów komputerowych przed atakami. Zapory takie stawiane się na styku dwóch sieci komputerowych, np. Internetu i sieci lokalnej, na serwerach. Zapory najczęściej wmontowane są w systemy komputerowe, można je także kupić w sklepie komputerowym czy internecie.

Równie istotny jest jak najbardziej aktualny program antywirusowy. Jego funkcją jest monitorowanie wszystkich plików na komputerze, plików ściąganych z sieci, oraz kontrolowanie, czy zawierają szkodliwe wirusy. Program komputerowy skanuje nie tylko informacje z Internetu, ale także te, które użytkownik wprowadza innymi drogami, na przykład poprzez płyty CD, pamięci masowe i inne nośniku danych. Wiele programów antywirusowych jest dostępnych za darmo w internecie. Są to najczęściej wersje próbne, udostępniane zwykle na miesiąc, po upływie tego terminu można albo nabyć taki program na stałe, albo poszukać w sieci nowego antywirusa. Są też darmowe programy, które instalujemy na stałe, a które wymagają raz na jakiś czas aktualizacji.

Jednym z miejsc najbardziej zagrożonych atakiem z sieci jest poczta internetowa. Programy obsługujące pocztę są już wyposażone w standardowe zabezpieczenia, które zajmują się filtrowaniem przychodzącej do użytkownika poczty, a ich producenci stale udoskonalają swoje produkty.

Warto pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowany program antywirusowy nie zabezpieczy nas w odpowiednim stopniu, jeśli nie dokonamy co jakiś czas jego aktualizacji. Wszystkie szkodliwe aplikacje, wirusy i trojany stale ewoluują, przez co stają się mniej wykrywalne dla oprogramowania antywirusowego. Dlatego jak najczęściej trzeba aktualizować poprzez Internet zarówno swój program zabezpieczający, przeglądarki, programy pocztowe, a także system operacyjny. Pomoże to zapewnić użytkownikom maksimum dostępnego bezpieczeństwa.

Was this helpful?

0 / 0