Bezpłodność

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Niekiedy bywa tak, że mimo usilnych starań obojga młodej pary, nie mogą oni stać się szczęśliwymi rodzicami. Przyczyną tego stanu rzeczy jest niemożność spłodzenia potomstwa przez dojrzałego osobnika określana w medycynie, jako bezpłodność lub też, jako niepłodność.

Bezpłodność to prawdziwy dramat szczególnie dla młodych ludzi, którzy usilnie zabiegają o to by jak najszybciej stać się szczęśliwą rodziną. Niepłodność może wystąpić zarówno u mężczyzny jak i u kobiety. Niepłodność żeńska objawia się niezdolnością do zajścia w ciążę lub też niezdolnością do donoszenia płodu.

Bezpłodność – przyczyny • niepłodność wrodzona czyli wywołana wrodzonym niedorozwojem lub brakiem gruczołów płciowych albo wadami rozwojowymi w zakresie innych części układu płciowego; • niepłodność nabyta czyli spowodowana: – uszkodzeniem gruczołów płciowych bądź innych narządów układu rozrodczego przez różne procesy chorobowe jak na przykład rzeżączka, kiła, nieswoiste stany zapalne, nowotwory czy też gruźlica narządów rodnych, – zaburzeniami hormonalnymi.

Aby wykluczyć bądź potwierdzić, iż bezpłodność jest problemem któregoś z partnerów, należy przede wszystkim poddać się serii różnego rodzaju badań.

Bezpłodność – badania

Mężczyzna poddawany jest takim badaniom jak:

– USG, – konsultacja urologiczna, – badanie prostaty, – kontrola hormonalna, – bakteriologia.

Kobieta poddawana jest większej ilości badań takich jak:

– badanie ginekologiczne – badanie USG – badanie drożności jajowodów – laparoskopia – badania hormonalne – badania bakteriologiczne.

Badania te pomagają wykluczyć bezpłodność lub też wskazać na jej przyczyny.

Bezpłodność – leczenie

Leczenie bezpłodności jest ściśle dopasowywane do przyczyn, jakie ją wywołały. Przyczyny bezpłodności ustala się na podstawie licznych długotrwałych badań, takich jak: badania cytohormonalne, biotyczne, kimograficzne.

Leczenie może odbywać się za pomocą leków

– metody hormonalne lub też operacyjnie, ale nie zawsze przynosi to oczekiwane efekty, dlatego też wiele osób, decyduje się na metodę, jaką jest zapłodnienie In vitro. Nie jest to, co prawda metoda leczenia bezpłodności ale można ją za taką uznać, gdyż w jej wyniku, rodzi się nowe życie.
Leczenie za pomocą leków polega na wywoływaniu owulacji mnogiej. Leczenie zawsze powinno rozpoczynać się od leków tanich, prostych. Ważne są tutaj regularne badania i wizyty u lekarza ginekologa, który w razie konieczności powinien zmienić leki na bardziej zaawansowane. Leczenie – podobnie jak samo diagnozowanie – nie powinno przekraczać okresu roku czasu, gdyż każde dalsze czy też późniejsze metody i starania prowadzą do ogromnego obciążenia psychicznego starających się o dziecko par, które przekształcają wreszcie starania się w rutynę lub wręcz w przykry obowiązek.

Was this helpful?

0 / 0