Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Niektóre przyszłe mamy dość źle znoszą ciążę. Jedne nie potrafią znieść nudności, inne z kolei mają problemy z chodzeniem i żylakami. U jeszcze innych pojawiają się problemy z nieotrzymaniem moczu. Są też panie które narzekają i uskarżają się na dolegliwości, ze strony układu pokarmowego. Nie brak też kobiet, które jako przyszłe mamy nie radzą sobie z ogromnymi skokami na tle nerwowym czy emocjonalnym.
Dość powszechnym też zjawiskiem jest bezsenność w ciąży. Nie powinno to budzić u ciężarnych nadmiernego niepokoju. Ciąża niesie ze sobą – oprócz pozytywnych doznań – naturalne dolegliwości. Postępując z nimi odpowiednio na pewno zdołamy zapewnić sobie i dziecku komfort. Bezsenność w ciąży najrzadziej występuje w pierwszym trymestrze. W pierwszych trzech miesiącach przyszła mama może raczej uskarżać się na nadmierną senność i ospałość. Organizm domaga się nierzadko drzemki w ciągu dnia i w ten głos naszego ciała należy się wsłuchać. W tym okresie wypoczynek jest bardzo ważny i noce przesypiane są stosunkowo bez problemów.
Bezsenność w ciąży – objawy
Objawy bezsenności pojawić się mogą w związku ze stresem wywołanym ciążą, z niepokojem, czy ciąża przebiegnie szczęśliwie. Ponadto tak prozaiczna przyczyna, jak zwiększony nacisk na pęcherz moczowy, może zakłócać nocny spokój w związku z koniecznością częstszego oddawania moczu.
Trymestr drugi także nie powinien nieść ze sobą nieprzespanych nocy. Jest to okres w którym odczuwa się najmniej przykrych objawów. Organizm kobiety wycisza się, pierwsze dolegliwości ustępują, zaczynamy cieszyć się w pełni naszym stanem, oczekując na pierwsze ruchy dziecka.
Należy się przygotować na utrudnienia związane z zasypianiem i niezakłóconym wypoczynkiem w trzecim trymestrze. Wtedy najczęściej pojawia się u młodych mam problem – dlaczego nie mogę spać w ciąży? Na problem składa się kilka przyczyn. Jedną z nich jest zaburzone krążenie objawiające się bolesnymi skurczami nóg.
Bezsenność w ciąży – zapobieganie
Zapobiegać można temu uzupełniając niedobory witamin z grupy B oraz zwiększając przyjmowane dawki magnezu, naturalnie w porozumieniu z lekarzem. Druga przyczyna bezsenności pod koniec ciąży wiąże się z niewygodną pozycją do spania – godna polecenia jest pozycja, gdy leżymy na lewym boku. Pojawiać się mogą trudności z oddychaniem i nie są one niczym niepokojącym.
Wierzgający bez względu na porę dnia lub nocy maluch również nie ułatwia wypoczynku. Pojawia się refluks żołądkowy, uczucie pieczenia w przełyku, Kolejne dni w sposób naturalny mogą być coraz trudniejsze. Jak sobie pomóc? Unikać należy kawy, czarnej herbaty, a na pewno nie należy spożywać tych napojów przed snem. Korzystniej będzie wypić mleko lub kakao. Spacer przed snem i dobrze wywietrzona sypialnia to kolejni sprzymierzeńcy przyszłej mamy. Polecić można łagodne, relaksujące kąpiele – na pewno ułatwią zaśnięcie.
Jeśli mimo to sen nie pojawia się – nie denerwujcie się. Wystarczającym stresem jest oczekiwanie na szczęśliwe rozwiązanie. Nie należy próbować zasnąć na siłę, spowoduje to zapewne jeszcze większe rozdrażnienie. Ciekawa książka, relaksująca muzyka pomogą przetrwać nieprzespaną noc, a jutro zaśniecie na pewno…
Was this helpful?
1 / 1