Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Bigos – doskonale znana i tradycyjna potrawa, występująca na polskich stołach. Jej sposobów przygotowania jest tak wiele, jak wiele gospodyń go przyrządza na świecie. Nawet robiony z jednego przepisu każdej gospodyni wyjdzie inny. Z pewnością jednak wszystkie te rodzaje bigosu opierają się na jednakowych składnikach, a mianowicie na kapuście kiszonej, mięsie, suszonych grzybach (choć nie zawsze), na śliwkach, cebuli i przyprawach. To nasz tradycyjny bigos staropolski.
Wszystkie składniki mieszane są w wielkim garze i duszone przez dłuższy czas, około kilku dni. Wskazane jest by podczas duszenia podlewać go czerwonym winem wytrawnym. Gotowy bigos powinien mieć gęstą konsystencję o ciemnobrązowym kolorze. Prawidłowo przyrządzony bigos ma konsystencję z której nie wycieka woda. Najsmaczniejszy jest wtedy gdy jego smak jest lekko pikantny, kwaskowato-słodkawy o silnej woni wędzonki i śliwek. Dziś do bigosu niektóre gospodynie dodają odrobinę miodu, co raczej niemożliwe jest do odnalezienia w żadnej książce kucharskiej.
Cała magia smaku bigosu zależy głównie od ilości, rodzaju i jakości mięsa. W dawnych czasach do bigosu dodawane były wszelkie resztki mięs, które pozostały z poprzednich uczt. Przyrządzano go bez zasmażki oraz koncentratu pomidorowego, który do dziś nie zawsze jest używany. Najpopularniejszymi dodatkami do bigosu są: ○ kminek, ○ majeranek, ○ ziele angielskie, ○ śliwki suszone, ○ czerwone wino, ○ śliwki wędzone,
○ koncentrat pomidorowy.
Jak podawać bigos?
Najczęściej podawany z świeżym i chrupiącym pieczywem jako danie gorące lub przekąska. Bigos to danie cieszące się dużą popularnością na różnego rodzaju uroczystościach, podczas których podawana jest czysta wódka. Bigos jest jej doskonałym towarzyszem. Ogromnym plusem bigosu jest wielokrotna możliwość odgrzewania go, mrożenia i podawania ponownie na stół, gdyż nie traci on w ten sposób walorów smakowych, jak w przypadku większości dań. Możemy przyrządzić bigos z kapusty kiszonej lub surowej – ewentualnie możemy je wymieszać.
Różne rodzaje bigosu
BIGOS LITEWSKI to rodzaj bigosu w którego skład wchodzi kapusta oraz kwaskowato-winne jabłka.
BIGOS HULTAJSKI
to rodzaj bigosu zawierającego drobne mięso i słoninę w dużych ilościach.
BIGOS WĘGIERSKI w przeciwieństwie do pozostałych, doprawiany jest ostrą papryką i śmietana.
BIGOS MYŚLIWSKI zawiera kawałki pieczeni z sarny oraz niby jagody jałowca.
BIGOS WEGETARIAŃSKI zamiast mięsa dodaje się kostkę sojową lub różnego rodzaju wędliny wegetariańskie.
Bigos – przepis
Składniki:
– 1kg kapusty kiszonej, – 1kg kapusty białej (poszatkowanej), – 500g wieprzowiny (najlepiej bez kości), – 500g wołowiny (najlepiej bez kości), – 500g kiełbasy myśliwskiej – 250g boczku wędzonego (mogą być pozostałości wędlin), – Pozostałości sosów i pieczeni z poprzednich obiadów, – 500g kwaskowatych jabłek, – 4 cebule, – 6 ząbków czosnku, – 100g suszonych śliwek, – 50g suszonych grzybów, – 4 liście laurowe, – 20 ziaren pieprzu, – 8 ziaren ziela angielskiego, – 10 ziaren jałowca, – 4 goździki, – Pół łyżeczki kminku, – Pół łyżeczki gorczycy, – Pół łyżeczki kolendry, – Łyżeczka majeranku, – Łyżeczka tymianku, – 250ml czerwonego wina, – 100ml oleju, – 1 litr wody, – sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania.
Kapustę kiszoną zalewamy litrem wody. Przyprawy – z wyjątkiem majeranku i tymianku – zawijamy w saszetkę z gazy, wkładamy do kiszonej kapusty i gotujemy na wolnym ogniu 2 godziny. Kapustę białą zalewamy ok. 500 ml wody, dodajemy śliwki, uprzednio namoczone i pokrojone w paski grzyby i dusimy na wolnym ogniu. W tym czasie wołowinę kroimy w gulaszową kostkę, posypujemy tymiankiem i nacieramy posiekanym ząbkiem czosnku utartym z odrobiną soli. Wieprzowinę nacieramy majerankiem i pozostałym czosnkiem. W rondlu rozgrzewamy olej i przesmażamy wieprzowinę ze wszystkich stron. Zrumienione mięso przekładamy do białej kapusty i dalej dusimy.
Do rondla dodajemy resztę oleju i obsmażamy wołowinę na złoty kolor. Podlewamy winem i dusimy 15–20 minut. Następnie dodajemy ją do białej kapusty. Wszystko razem dusimy. Do rondla wkładamy boczek lub okrawki i pokrojoną w półplasterki kiełbasę. Gdy wytopi się tłuszcz wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę. Całość kilka minut dusimy. W tym czasie z kapusty kiszonej wyjmujemy saszetkę, a z kapusty białej wieprzowinę i kroimy ją w kostkę. Łączymy obie kapusty wraz z dodatkami, dodajemy wieprzowinę, boczek z kiełbasą i cebulą oraz pokrojone w cząstki jabłka (usuwamy gniazda nasienne), oraz pozostałe wino. Kapustę z dodatkami gotujemy minimum 24 godziny w przerwach schładzając, żeby zyskała miano bigosu. Przed podaniem bigos doprawiamy pieprzem i solą.
Was this helpful?
1 / 0